mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec z podwójnym OC

Koniec z podwójnym OC

Już niebawem zniknie jedna z głównych bolączek zapominalskich kierowców. Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która likwiduje problem podwójnego ubezpieczenia OC.

Koniec z podwójnym OC
Problem podwójnego ubezpieczenia stosunkowo często pojawiał się w sytuacji kupna używanego auta. Nowi właściele takiego pojazdu, nie znający przepisów, bez wypowiedzenia dotychczasowej polisy OC zawierali często nowe ubezpieczenie w zupełnie innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Tymczasem stara polisa. po upływie terminu, do którego obowiązywała, automatycznie się odświeżała i do nieświadomego właściciela auta przychodziło wezwanie do zapłaty składki na kolejny okres ubezpieczeniowy. Aby skutecznie wypowiedzieć starą umowę, należało uczynić to w ciągu 30 dni od zakupu auta, bądź przed końcem obowiązywania terminu. Dla nieznającego przepisów kierowcy oznaczało to z reguły kilkusetzłotowy wydatek na drugą polisę, która nie dawała żadnych dodatkowych korzyści, np. w postaci drugiego odszkodowania.

Przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pozwoli ubezpieczonemu w każdej chwili wypowiedzieć niechcianą polisę OC. Właściciel auta, który zapomniał wypowiedzieć w terminie starą umowę, bądź nie wiedział o takiej konieczności, będzie musiał zapłacić ale tylko za okres, w którym miał dwie obowiązujące polisy.

Zmieniona ustawa wprowadza dodatkowo kilka poprawek, które mają zminimalizować ryzyko podwójnego OC. Na dwa tygodnie przed końcem obowiązywania dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC, ubezpieczyciel będzie zobowiązany poinformować o tym klienta, przedstawić mu warunki ubezpieczenia na kolejny okres, a także zasady wypowiedzenia umowy. Ponadto przy wypowiedzeniu drogą listową będzie się liczyć data stempla pocztowego, a nie, jak to jest obecnie, data otrzymania wypowiedzenia przez firmę ubezpieczeniową. Przy zakupie używanego samochodu nie będzie z kolei automatycznego przedłużania takiej umowy.

Nowelizacja ustawy wejdzie w życie 11 lutego 2012 roku. To efekt poprawki Senatu. Senatorowie uznali bowiem, że konieczne jest wydłużenie vacatio legis, tak by znowelizowana ustawa weszła w życie razem z ustawą o kierujących pojazdami, a towarzystwa ubezpieczeniowe miały więcej czasu na dostosowanie się do nowych regulacji.

Obecnie ustawa musi jeszcze zostać podpisana przez prezydenta RP, ale patrząc na jednomyślność podczas głosowania nad tymi rozwiązaniami oraz na wiele prokonsumenckich rozwiązań, jakie ona wprowadzi w życie, wydaje się to tylko kwestią formalności.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

zalogowany 2011-08-24

dobra sprawa ze ubezpieczyciel bedzie musiał przypomniec kierowcy o terminie kończącej sie polisy i przedstawić warunki !! Ciekawe czy w zaiazku z tym że zapominalscy beda płacic tylko za okres podwojnego oc, to czy ubezpieczyciele nie beda sie spieszyć z informacją o zapłacie...

~myszor 2011-08-22

nie bedzie

marko1 2011-08-22

za czym ta ustawa wejdzie w życie to będzie jeszcze kilka nowelizacji

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wiesmann uratowany?
Wiesmann uratowany?
Kilka miesięcy temu poszczęściło się TVR, a teraz przyszedł czas na kolejnego producenta sportowych samochodów. Właściciele niemieckiej marki snują ambitne plany wskrzeszenia produkcji.