mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kontrole techniczne niezgodne z UE

Kontrole techniczne niezgodne z UE

Już po raz drugi Polska została pozwana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za niezgodności przy sprowadzaniu używanych samochodów z zagranicy. Tym razem sprawa dotyczy przymusu przeprowadzenia kontroli technicznej sprowadzanych aut przed ich pierwszą rejestracją.

Główny zarzut, jaki postawiono naszemu państwu, to ponowna dyskryminacja aut sprowadzanych z zagranicy. Podobnie jak miało to miejsce odnośnie akcyzy pobieranej od sprowadzanych aut (18 stycznia zapadnie wyrok, czy polski rząd będzie zmuszony do zwrotu niesłusznie pobranego podatku). Wg Komisji jest to utrudnienie w swobodnym przepływie towarów, tak długo jak te same wymogi nie są narzucane na pojazdy w tej samej sytuacji, które zostały już zarejestrowane w Polsce.

Wymogu takiej kontroli nie ma bowiem w stosunku do samochodów, które były już wcześniej zarejestrowane na terenie naszego kraju. Kupując auto używane (zarejestrowane wcześniej w Polsce) badanie techniczne będziemy zmuszeni przeprowadzić dopiero, gdy ważność tracą poprzednie badania wykonane przez poprzedniego własciciela.

Opinia o niezgodności polskiego prawa z unijnym w tej kwestii trafiła do Polski już w czerwcu. Jednak od tamtej pory nie dotarły do Komisji satysfakcjonujące ją wyjaśnienia. Polski rząd tłumaczył się względami bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska, jednak wg KE nie są to (kontrole techniczne) odpowiednie środki do tego celu.

Sprawa trafiła do Trybunału i choć wyrok poznamy dopiero za kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, to jednak nie ma co liczyć, iż sprawa ta zostanie zapomniana. W pierwszej kolejności Trybunał może orzec o niezgodności przepisów i jeśli Polska nie zmieni ich, wówczas mogą czekać nas kary finansowe. Trudno na razie orzec, czy kierowcy będą mogli się starać o zwrot poniesionych kosztów, z tego względu, iż koszt badań (170 zł) w całości trafiał do stacji kontroli pojazdów.
 

Czytaj także:
Auta używane bez badań technicznych (2006-06-29)


Podobne wiadomości:

Auta używane bez badań technicznych

Auta używane bez badań technicznych

Finanse i prawo 2006-06-29

Komentuj:

~Beata 2007-03-19

zanim zarejestrowałam auto sprowadzone z terenu UE prawie osiwiałam...biurokracja,biurokracja i wyciąganie kasy z każdej strony i jak tylko się da.Czułam się jakby mnie KTOŚ na każdym kroku okradał..bee

~lutek 2007-01-03

ciekawe kto za to wszystko zaplaci, powinna byc w naszym przypadku odpowiedzialnosc osobista i odpowiednich ministrow pod sad i niech placa wysokie kary finansowe

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando