mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Korzystasz z auta firmowego? Zapłacisz ryczałtem

Korzystasz z auta firmowego? Zapłacisz ryczałtem

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli propozycje zmian ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Chcą m.in., by za prywatne korzystanie z auta służbowego płacić ryczałtem.

Ustawa zastępuje obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych systemem ryczałtowym. W obecnym stanie prawnym, choć istnieją zasady ustalania wartości świadczenia, jakim jest prywatne użytkowanie pojazdu służbowego, zgłaszane są problemy co do prawidłowego określenia tego świadczenia.

W wyniku braku precyzyjnych i prostych przepisów w tym zakresie wiele osób narażonych jest na ryzyko podatkowe. Wiąże się to też z dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorcy z tytułu ustalenia właściwej stawki wynajmu dla danego pojazdu i ewidencją przebiegu.

Przyjęta ustawa ma zapobiec tym trudnościom i określa kwotowo wartość pieniężną tego nieodpłatnego świadczenia. W przypadku aut o pojemności silnika do 1600 cm3 wartość tę określono na 250 zł miesięcznie. Wartość korzystania z samochodów z pojemniejszymi silnikami ustalono na 400 zł miesięcznie. Przy stawce podatkowej 18 proc. oznacza to, że pracownik będzie miesięcznie płacił zryczałtowany podatek w wysokości 45 i 72 zł odpowiednio.

W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustalana będzie za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych – w wysokości 1/30 ww. kwot.
Tematy w artykule: samochód w firmie

Podobne wiadomości:

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Aktualności 2015-01-21

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.