Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Korzystasz z auta firmowego? Zapłacisz ryczałtem

Korzystasz z auta firmowego? Zapłacisz ryczałtem

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli propozycje zmian ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Chcą m.in., by za prywatne korzystanie z auta służbowego płacić ryczałtem.

Ustawa zastępuje obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych systemem ryczałtowym. W obecnym stanie prawnym, choć istnieją zasady ustalania wartości świadczenia, jakim jest prywatne użytkowanie pojazdu służbowego, zgłaszane są problemy co do prawidłowego określenia tego świadczenia.

W wyniku braku precyzyjnych i prostych przepisów w tym zakresie wiele osób narażonych jest na ryzyko podatkowe. Wiąże się to też z dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorcy z tytułu ustalenia właściwej stawki wynajmu dla danego pojazdu i ewidencją przebiegu.

Przyjęta ustawa ma zapobiec tym trudnościom i określa kwotowo wartość pieniężną tego nieodpłatnego świadczenia. W przypadku aut o pojemności silnika do 1600 cm3 wartość tę określono na 250 zł miesięcznie. Wartość korzystania z samochodów z pojemniejszymi silnikami ustalono na 400 zł miesięcznie. Przy stawce podatkowej 18 proc. oznacza to, że pracownik będzie miesięcznie płacił zryczałtowany podatek w wysokości 45 i 72 zł odpowiednio.

W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustalana będzie za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych – w wysokości 1/30 ww. kwot.
Tematy w artykule: samochód w firmie

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jakie samochody kupują Polacy?
Jakie samochody kupują Polacy?
Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj