mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kosztowne przedłużanie polisy

Kosztowne przedłużanie polisy

Wielu kierowców, wykupując polisę komunikacyjną w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym kontynuuje ją następnie każdego roku, korzystając z możliwości automatycznego przedłużania umowy ubezpieczeniowej. To z pewnością wygodne rozwiązanie, ale na pewno nie najtańsze.

Kosztowne przedłużanie polisy
Przepłacamy
Wielu kierowców, w tym także w Polsce, płaci za ubezpieczenie znacznie więcej, niż powinno. Przeprowadzone w Wlk. Brytanii badanie wskazuje, że częściej niż co piąty kierowca przedłuża umowę z ubezpieczycielem automatycznie, nie zastanawiając się nad zmianą. W ten sposób każdy z nich traci w skali roku 180 funtów, co łącznie dla społeczeństwa oznacza aż 1,3 miliarda funtów wyrzuconych w błoto . Co więcej, w rezultacie przeciętny kierowca zostaje ze swoim ubezpieczycielem około trzech lat. Powody są różne – najczęściej lenistwo i myślenie, że nie znajdzie się lepszej oferty. Nic bardziej mylnego.

Porównując możemy zaoszczędzić nawet 50%, więc dlaczego niektórym wystarcza przyzwoite ubezpieczenie, podczas gdy mogą mieć bardzo dobre i to za niższą cenę? - Niechęć do poszukiwania wynika zazwyczaj z przekonania, że skoro nasze obecne ubezpieczenie było najlepszą dostępną ofertą rok temu, to tak samo jest i teraz. Tymczasem to nieprawda, szczególnie od ok. pół roku, od kiedy na rynku polis komunikacyjnych tyle się zmienia – tłumaczy Wojciech Rabiej z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Poszukiwanie
Wielu kierowców nie poświęca zbyt dużo czasu na poszukanie dobrej polisy właśnie
ze względu na to, że jest zabieganych i zajętych lub też po prostu zapomina o tym, że zbliża się czas zakupu nowej polisy. Nawet jeśli przypomina im o tym towarzystwo, które chce skłonić do przedłużenia dotychczasowej umowy. Nagle okazuje się, że OC wygasło i wtedy chcemy jak najszybciej odnowić polisę.

- Po wzroście liczby kierowców, którzy odwiedzają naszą stronę widać, że zmienia się mechanizm myślenia. Coraz więcej osób wie, że jeśli chce coś zrobić szybko i kupić najtaniej, to powinien wejść do Internetu, także w przypadku ubezpieczenia – mówi Wojciech Rabiej.

Cena
Kwota, którą będziemy musieli wyłożyć na zakup polisy to pierwszy czynnik, jaki bierzemy pod uwagę. Wszyscy chcemy zrobić jak najlepszy interes wybierając nowego ubezpieczyciela, ale nie powinniśmy popełnić błędu wyboru ubezpieczyciela opierając się tylko i wyłącznie na cenie. Nawet jeśli będziemy zmuszeni dopłacić kilka złotych do pełniejszego ubezpieczenia – warto to zrobić. To zakres ochrony jest kluczowym kryterium wyboru w przypadku usługi, która zapewnia przecież ochronę naszego życia i zdrowia. Dlatego porównując ubezpieczenia, powinniśmy dokładnie sprawdzić, w jakim zakresie jesteśmy chronieni. Niektórzy ubezpieczyciele "dorzucają" pakiet assistance, inni nie – to wszystko jest istotne.

Poza tym dobrze jest też sprawdzić opinie o towarzystwie ubezpieczeniowym, przy czym lepiej mniejszym zaufaniem obdarzać fora internetowe, a większym opinie zasłyszane wprost – zawsze warto zapytać znajomych, jakie mieli doświadczenia z danym ubezpieczycielem. Warto też odwołać się do raportów publikowanych przez niektóre czasopisma.

Dla niektórych osób bardzo ważna jest też jakość obsługi klienta. Wiele osób chce mieć poczucie, że może zadzwonić do ubezpieczyciela ze swoim problemem w każdej chwili bez względu na porę dnia lub dzień tygodnia, nie tylko "od 9 do 17". W Polsce standardem jest call center czynne w dni robocze od 9 do 18. W pozostałe dni i godziny możemy zostawić informację na automatycznej sekretarce. Jednak coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje call center czynne także w soboty. Warto zatem przy wyborze ubezpieczyciela wziąć pod uwagę także ten czynnik. Zwróćmy na to uwagę, bo nigdy nie wiemy, gdzie i kiedy będziemy potrzebować pomocy. Płacimy za ubezpieczenie wysoką cenę, stąd nie wahajmy się zadbać o własny komfort poczucia bycia chronionymi. Sprawdźmy też, jak możemy zapłacić za naszą polisę. Niektóre towarzystwa proponują miesięczne raty lub wpłatę za cały rok "z góry".
- Czasami przy wpłacie całej kwoty można uzyskać dodatkową zniżkę, warto więc o to zapytać – podpowiada Wojciech Rabiej. Zawsze powinniśmy zapytać, czy za którąś z form płatności nie jest oferowana zniżka.

Pułapka
Będąc lojalnym wobec firmy ubezpieczeniowej otrzymujemy jakieś profity, ale warto sprawdzić, czy przewyższają one potencjalne oszczędności z zakupu u nowego ubezpieczyciela. Warto tym bardziej, że w większości towarzystw nasze dotychczasowe zniżki za bezszkodową jazdę możemy "zabrać ze sobą". - Pamiętajmy, żeby przed dokonaniem zakupu upewnić się, czy zakres ubezpieczenia nas satysfakcjonuje i jakością odpowiada kwocie, którą za nie płacimy towarzystwu ubezpieczeniowemu. Chodzi o nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy, warto zatem poważnie podejść do tematu odnowy bądź zmiany polisy ubezpieczeniowej – podsumowuje Wojciech Rabiej.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenia – leczenie naiwności

auto motor i sport 0000-00-00

Autocasco. Jest przydatne, ale wcale nie chroni przed skutkami każdej kolizji, czy kradzieży. Zobacz, jak ubezpieczyciele próbują uchylić się od odpowiedzialności i przeciwdziałaj zawczasu.

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

~Jacek 2011-03-10

Ten pseudo fachowiec Rabiej opowiada takie rady chcąc zyskac klientów dla swojego "cienkomatu" . Sprawdzałem , żadna rewelacja tylko zbieranie danych osobowych i cienka oferta Bzdura jest, że u Nowego dostaniesz więcej facet chce, dla własnego interesu, skłonic ludzi do poszukiwania by zmieniali innych na niego Co chwile widac jego pseudo porady bo inaczej tam masa nowych klientó :))) by o nim nic nie słyszała. Jest po prostu śmieszny , a szczególnie jego porady

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.