mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kratki powinny zostać

Kratki powinny zostać

Konfederacja Pracodawców Polskich jest zdania, że powinna istnieć możliwość odliczenia pełnego podatku VAT od zakupu samochodów z kratką wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej.

Kratki powinny zostać
W przygotowanym stanowisku do projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców Konfederacja Pracodawców Polskich zaproponowała wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od nabycia pojazdu jak i paliwa. Niestabilne i nieczytelne ustawodawstwo w zakresie możliwości odliczania podatku VAT od tzw. samochodów z kratką stanowi istotną barierę dla wielu przedsiębiorców. Zdaniem Konfederacji samochód używany do prowadzenia działalności gospodarczej należy traktować tak samo jak narzędzie pracy, a więc powinna istnieć możliwość odliczenia podatku VAT od jego zakupu.

Wg ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z ustawą w przypadku nabycia, ale także najmu, dzierżawy, leasingu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży, od raty lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Przy czym kwota odliczonego podatku nie może przekroczyć 6 tys. zł. Limit ten nie obowiązuje w przypadku nabycia samochodu wielozadaniowych, vanów, samochodów mających jeden rząd siedzeń oddzielonych od części przeznaczonej do przewożenia ładunków ścianą lub przegrodą.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie "Magoora" w praktyce skutkuje tym, że wszystkie zmiany w polskim prawie, które dotyczącą podatku od towarów i usług wprowadzone po dniu 30 kwietnia 2004 r., które pogorszyły sytuację podatnika, w szczególności w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do pojazdów użytkowanych do działalności opodatkowanej, zostały wpradzone z naruszeniem prawa. Polski ustawodawca, mimo wyroku Trybunału, nie przeprowadził nowelizacji ustawy od towarów i usług.

Zdaniem KPP obecna sytuacja oraz niepewność co do możliwości odliczenia podatku VAT w przyszłości spowoduje zmniejszony popyt na samochody z kratką. W wyniku stosowania przez Polskę wyroku Trybunału, dochody budżetu państwa zmniejszyły się ok. trzykrotnie, z ok. 800-900 mln zł do 300 milionów. Korzystne i czytelne dla przedsiębiorców unormowania pozwolą w dłuższej perspektywie zwiększyć popyt na samochody i dzięki temu ponownie zwiększyć dochody z tytułu możliwości odliczenia podatku VAT od samochodów z kratką oraz od paliwa. Chcąc ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom Konfederacja proponuje umieszczenie w projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zapisu mówiącego o skreśleniu w ustawie o podatku od towarów i usług art. 86 ustępów 3 do 7a.

Proponowany zapis umożliwi zniesienie istotnej bariery dla przedsiębiorców i umożliwi na równe traktowanie wszystkich podmiotów, niezależnie od tego co jest ich narzędziem pracy. Ponadto zdaniem KPP zmiana ta pozwoli zachować jedną z podstawowych reguł dotyczących podatku od towarów i usług, jaką jest zasada neutralności. Przejrzyste i jednolite prawo pomoże przede wszystkim małym przedsiębiorcom na szybszy rozwój, ponadto ograniczy nierynkowe zachowania konsumentów, którzy intensyfikują lub ograniczają popyt na samochody w zależności od zapowiadanych zmian prawnych w ustawie o VAT. Umożliwi to racjonalne planowanie rozwoju działalności gospodarczej w Polsce. Ponadto zapis ten będzie w pełni zgodny z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie "Magoora".

Podobne wiadomości:

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Komentuj:

~Greg12 2010-04-23

Kratki powinno się zlikwidować. Miał jeden samochód z kratką i jego waloru użytkowe zmusiły mnie do dość szybkiej sprzedaży. Następne były już normalne, pomimo ewidentnej starcie na podatku VAT (samochód i paliwo). Moi kontrachenci z EU mają lepiej. Po prostu żyją w normalych krajach (bez kratek), no i są przez to tańsi - czyli lepsi.

~Artur 2010-04-23

Za kilka tygodni odbieram GLK z kratką. Nie będę mógł położyć foteli, żeby powiększyć przestrzeń, a na kanapie będzie paskudny podłokietnik. I to ma mi pomóc w pracy??? Bezsens! A odliczenie będę miał z tytułu, używania samochodu jako ciężarowego. Co za debile!

~Na firmę i bez kratki powinno się odliczać VAT !!! 2010-04-22

Na firmę i bez kratki powinno się odliczać VAT !!! Kratka to głupota, na Zachodzie nie ma kratek a przedsiębiorcy odliczają VAT od dowolnego auta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.