mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kredyt z nowymi udogodnieniami

Kredyt z nowymi udogodnieniami

W życie weszła właśnie znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckiem, która wprowadza kilka udogodnień dla kredytobiorców. Zgodnie z nowymi zasadami, jeśli zdecydujemy się nabyć samochód na kredyt, będziemy mieć m.in. dłuższy czas na odstąpienie od umowy, a instytucje udzielające kredytów będą zobowiązane do bardziej rzetelnego informowania swoich klientów.

Kredyt z nowymi udogodnieniami
Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy lub samochodowy). Mamy z nim do czynienia również przy zakupach na raty lub z odroczonym terminem płatności. Do tej pory tematykę kredytów konsumenckich regulowały przepisy ustawy o kredycie konsumenckim z 2001 r. Od 18 grudnia 2011 r. obowiązują inne zasady – tego dnia wchodzi bowiem w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim.

Nowe regulacje ułatwiają przede wszystkim zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej oraz ujednolicają ochronę konsumentów. Obejmują kredyty o wartości do 255.550 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej). Do tej pory za taki kredyt uznawane były tylko te zobowiązania, których łączna wartość nie przekraczała 80 tys. zł. W przypadku nowych samochodów oznaczało to dobrze wyposażony model z segmentu C (choć i tak nie każdy), bądź nie najdroższego przedstawiciela segmentu D. Obecnie w kwocie 255.500 zł można będzie już wybrać naprawdę luksusowe auto.

Ustawę będą musiały stosować wszystkie instytucje finansowe, w tym m.in. SKOK-i, parabanki (również w zakresie oceny ryzyka kredytowego konsumentów). Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?

Jednym z ważniejszych udogodnień dla kredytobiorcy, jakie zostało zapisane w ustawie, to 14-dniowy termin na odstąpienie od umowy od momentu jej podpisania bez podawania przyczyn. Do tej pory zrezygnować można było do dziesięciu dni. Oczywiście w tym terminie konsument nie będzie ponosił żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty.


jest termin 14 dni na bezpłatne odstąpienie od zawartej umowy kredytowej. Przed jej podpisaniem klient będzie miał prawo do wglądu do bezpłatnego projektu umowy. Jeśli bank odrzuci wniosek o kredyt konsumencki, będzie musiał podać niedoszłemu kredytobiorcy uzasadnienie podjęcia takiej decyzji.

Istotnym udogodnieniem jest także wprowadzenie formularza informacyjnego, który ma zawierać wszystkie podstawowe informacje o kredycie, takie jak koszty pożyczki, całkowita kwota do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, obowiązkowe ubezpieczenia itp. Na ich podstawie konsumenci będą mogli podjąć świadomą decyzję odnośnie zaciąganego kredytu, a także z łatwością porównywać oferty różnych firm, ponieważ standardowy formularz zostanie wprowadzony we wszystkich państwach członkowskich.

Duży nacisk ustawodawca położył na sposób komunikacji z potencjalnym klientem w reklamach. Nowe prawo wymaga, aby oprócz rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania konsument otrzymywał cały pakiet szczegółowych informacji zawsze wtedy, gdy kredytodawca podaje koszt uzyskania pożyczki m.in. całkowitą kwotę kredytu, stopę oprocentowania wraz z  wyodrębnieniem opłat uwzględnianych w całkowitym koszcie pożyczki.

Nowe przepisy likwidują maksymalny próg 5 proc. łącznej kwoty wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki. Dotychczasowy dostęp do informacji o wszelkich kosztach zapewni wspomniany już obowiązkowy formularz. Pozwoli to uzyskać dostęp do pełnej informacji o wszelkich kosztach ponoszonych w przypadku zawarcia umowy. Posłuży nie tylko porównaniu różnych ofert, ale również uniknięciu ryzyka ponoszenia nadmiernie wygórowanych opłat czy prowizji.

Nie wszystkie zmiany są jednak korzystne dla kredytobiorców. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów instytucje udzielające kredytów będą mogły pobierać rekompensatę w przypadku, gdy konsument wcześniej spłaci zaciągniętą pożyczkę. Zgodnie z zastąpioną już ustawą o kredycie konsumenckim wcześniejsza spłata nie pociągała za sobą żadnych opłat. Wprowadzana zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich kredytów, a jedynie pożyczek o stałej stopie oprocentowania i tylko w sytuacji, gdy spłacona przed terminem kwota przekracza w ciągu 12 miesięcy określoną wartość (w Polsce – trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg danych Głównego Urzędu Statystycznego).

Czy wprowadzone zmiany w kredycie konsumenckim wpłyną jakoś znacząco na tę formę finansowania zakupu nowych samochodów? Z całą pewnością kredytobiorcy mogą od teraz liczyć na lepszą informację, co pozwoli dokładniej porównać różne oferty i wybrać tę najkorzystniejszą.

Przypomnijmy także, że od lipca br. w życie weszły także przepisy regulujące kwestie leasingu konsumenckiego. Jak widać ustawodawca robi wiele, by zachęcić do korzystania z tych narzędzi. Ciężko jednak sądzić, by jakoś znacząco odbiło się to na wynikach sprzedaży aut nowych.

- W dniach poprzedzających wejście w życie nowelizacji, działy prawne w wielu bankach zostały postawione na nogi. Były problemy z interpretacją nowelizacji, która weszła w życie 18 grudnia. Poszczególne instytucje czekały na to co zrobią inne. Do końca nie wiadomo było, jak w praktyce zmiany będą wyglądały –  Póki co czeka nas trochę chaosu, aż do momentu, w którym wszystkie banki dostosują swoje produkty do wymogów ustawy. Na pewno banki zrobią wszystko, by na tej ustawie nie stracić – wyjaśnia Kamil Makula, ekspert w dziedzinie kredytów samochodowych z Superauto24.com. - Jako, że większość samochodów kupujemy wspomagając się kredytem, chaos związany z wprowadzoną ustawą może nie mieć pozytywnego wpływu na zwiększenie sprzedaży aut.
Tematy w artykule: kredyt samochodowy

Podobne wiadomości:

Fiat Chrysler Automobiles tworzy bank

Fiat Chrysler Automobiles tworzy bank

Finanse i prawo 2015-01-27

Szukasz kredytu na nowe lub używane auto?

Szukasz kredytu na nowe lub używane auto?

Finanse i prawo 2013-07-01

Komentuj:

~aabbcc 2011-12-19

a kupiłbyś wówczas takie auto? za ok. 150 tys. zł? bo ja nawet przy zerowym oprocentowaniu kredytu chyba bym się nie zdecydował

~tata 2011-12-19

Ciekawe co z kredytami na samochody elektryczne, czy będą na preferencyjnych warunkach np. oprocentowanie 0,5% jak na zachodzie Europy?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.