mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kto zapłaci za prawnika?

Kto zapłaci za prawnika?

W przypadku sporu z firmą ubezpieczeniową często stoimy na straconej pozycji, nie posiadając odpowiedniej wiedzy prawnej. Rozwiązaniem byłaby pomoc prawnika czy rzeczoznawcy, którzy mogliby poprowadzić postępowanie o wypłatę odszkodowania. Tu jednak rodzi się problem, kto pokryje koszty ich wynajęcia. Czy mają to być poszkodowani w wypadkach, czy też ubezpieczyciele?

Kto zapłaci za prawnika?
Rzecznik Ubezpieczonych złożył do Sądu Najwyższego wniosek o podjęcie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie istniejących w orzecznictwie sądów rozbieżności co do wykładni prawa w zakresie zwrotu kosztów zastępstwa poszkodowanego w postępowaniu likwidacyjnym. Wniosek ten dotyczy wyłącznie odszkodować z obowiązkowych ubezpieczeń OC.

Obecnie przepisy nie regulują wprost kwestii, kto powinien na etapie postępowania przedsądowego ponieść koszt wynajęcia prawnika. A coraz większa liczba osób poszkodowanych w wypadkach wspiera się pomocą prawnika. Ubezpieczyciele w większości przypadków odmawiają zwrotu kwot wydanych na ich wynajęcie. Sprawa często kończy się w sądach, które również w takich sprawach nie są jednomyślne.

Skierowany do Sądu Najwyższego wniosek rzecznika ubezpieczonych powinien wpłynąć na ujednolicenie praktyki zarówno w zakresie postępowań likwidacyjnych prowadzonych przez zakłady ubezpieczeń, jak i w ramach sporów toczących się przed sądami powszechnymi.

Gdyby Sąd Najwyższy zdecydował, że to ubezpieczyciele będą pokrywać koszty wynajęcia prawników, będzie to dobra informacja dla kierowców. Dobra, choć tylko z pozoru. Udział prawników z pewnością spowoduje, że kwoty wypłacanych odszkodowań wzrosłyby i to dość znacznie. Firmy ubezpieczeniowe, dążąć do wypracowania sobie jak najwyższych zysków, z pewnością koszty te przerzucą na wszystkich kierowców, podnosząc odpowiednio składki ubezpieczeniowe.

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wielkie stolice zakażą Diesli
Wielkie stolice zakażą Diesli
Paryż, Madryt, Ateny i Meksyk będą pierwszymi metropoliami, które zabronią wjazdu samochodom z silnikami Diesla. To efekt szczytu C40, gdzie przedstawiciele największych miast z całego świata dyskutowali na temat zmian klimatycznych i zanieczyszczenia powietrza.