W momenie zakupu samochodu na nabywcę przechodzą bowiem prawa i obowiązki związane z aktualną umową OC. Kupujący powinien więc domagać się od sprzedającego, by ten przekazał mu wraz z dokumentami auta również ważną polisę OC. Jeśli się okaże, że auto nie było ubezpieczone, jeszcze w tym samym dniu koniecznie musimy odwiedzić zakład ubezpieczeniowy bądź spotkać się z agentem ubezpieczeniowym. W pozostałych sytuacjach nowy właściciel pojazdu ma dwa wyjścia. Może albo wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową, albo kontynuować ją.
W tym pierwszym przypadku nie jest już, jak to było przed zmianami w przepisach, ograniczony do 30 dni od dnia nabycia. Wypowiedzenie może złożyć w dowolnym momencie trwania tejże polisy. Co ważne, dla naszej wygody wypowiedzenie możemy wysłać drogą pocztową (liczy się wówczas dzień nadania listu na poczcie), albo bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego. W obu tych przypadkach najpóźniej w dniu wypowiedzenia konieczne jest wykupienie polisy OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, nawet gdy nie będziemy się chwilowo poruszać nowym nabytkiem. Nawet jeden dzień zwłoki może spowodować, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na nas karę. Im dłużej trwa przerwa w ubezpieczeniu, tym bardziej dotkliwa będzie ta kara.
Kary za brak OC:
okres | 2013 | 2014 |
do 3 dni | 640 | 670 |
od 3 do 14 dni | 1600 | 1680 |
powyżej 14 dni | 3200 | 3360 |
Kontynuacja ubezpieczenia OC sprzedającego samochód jest z pewnością wygodniejszą opcją, jeśli nie mamy wybranego ubezpieczyciela. Pamiętajmy jednak, że kontynuacja takiej polisy trwa wyłącznie do końca okresu, na jaki została zawarta. Nie obowiązuje już opcja automatycznego przedłużania umowy ubezpieczenia na kolejne 12 miesięcy. Przejmujący umowę OC powinien również sprawdzić, czy opłacona została cała składka, czy też może została ona rozłożona na raty i pozostały jeszcze jakieś do opłacenia.
Zmiana właściciela samochodu może się wiązać również z rekalkulacją składki ubezpieczeniowej. Zakład ubezpieczeniowy ma takie prawo i jeśli zbywający pojazd miał większe zniżki niż nabywca, wówczas temu drugiemu może zostać naliczona dopłata. Może mieć jednak miejsce sytuacja odwrotna, gdy to nabywca ma większe zniżki niż sprzedający. Wówczas to on powinien złożyć wniosek do zakładu ubezpieczeń, który jest zobowiązany do ponownego wyliczenia należnej składki i ewentualnego zwrotu zapłaconej nadwyżki.
Transakcja kupna samochodu rodzi także pewne obowiązki dla sprzedającego. W ciągu 14 dni od podpisania umowy powinien on powiadomić zakład ubezpieczeniowy, w którym wykupiona była polisa OC, o tym fakcie, podając dane nabywcy (imię nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL, a w przypadku firmy - nazwę, adres siedziby oraz REGON). Następstwem niedotrzymania tego obowiązku może być konieczność zapłacenia brakującej składki przez zbywcę auta. Odzyskanie części niewykorzystanej składki OC przez sprzedającego jest teoretycznie możliwe, jednak wiąże się to z koniecznością namówienia nowego właściciela do wypowiedzenia tejże polisy. Żeby nie komplikować całego procesu kupna, lepiej chyba wkalkulować w cenę auta ewentualną kwotę zwrotu zapłaconej składki.
Ostatnie komentarze z Forum mojeauto.pl:
Dodaj swój komentarz +