mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kupujemy auto używane. Co z OC?

Kupujemy auto używane. Co z OC?

Posiadanie samochodu nieodłącznie jest związane z koniecznością wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Pewne prawa, ale i obowiązki związane z tą polisą przechodzą już w momencie zawierania umowy kupna/sprzedaży. Przypominamy, o czym należy zatem pamiętać, by niepotrzebnie nie narażać się na sankcje karne.

Kupujemy auto używane. Co z OC?
O zawarciu polisy OC musi pamiętać każdy kierowca, posiadający samochód. Przy czym nieważne jest, czy wszedł on w posiadanie auta drogą kupna, czy też na skutek darowizny, dziedziczenia, a może zamiany. Z chwilą przejścia na niego prawa własności, staje się on odpowiedzialny za dopełnienie obowiązku wykupienia tego obowiązkowego ubezpieczenia. Nie oznacza to jednak, że każdą transakcję nabycia samochodu musi zwieńczyć natychmiastową wizytą w zakładzie ubezpieczeniowym.

W momenie zakupu samochodu na nabywcę przechodzą bowiem prawa i obowiązki związane z aktualną umową OC. Kupujący powinien więc domagać się od sprzedającego, by ten przekazał mu wraz z dokumentami auta również ważną polisę OC. Jeśli się okaże, że auto nie było ubezpieczone, jeszcze w tym samym dniu koniecznie musimy odwiedzić zakład ubezpieczeniowy bądź spotkać się z agentem ubezpieczeniowym. W pozostałych sytuacjach nowy właściciel pojazdu ma dwa wyjścia. Może albo wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową, albo kontynuować ją.

W tym pierwszym przypadku nie jest już, jak to było przed zmianami w przepisach, ograniczony do 30 dni od dnia nabycia. Wypowiedzenie może złożyć w dowolnym momencie trwania tejże polisy. Co ważne, dla naszej wygody wypowiedzenie możemy wysłać drogą pocztową (liczy się wówczas dzień nadania listu na poczcie), albo bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego. W obu tych przypadkach najpóźniej w dniu wypowiedzenia konieczne jest wykupienie polisy OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, nawet gdy nie będziemy się chwilowo poruszać nowym nabytkiem. Nawet jeden dzień zwłoki może spowodować, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na nas karę. Im dłużej trwa przerwa w ubezpieczeniu, tym bardziej dotkliwa będzie ta kara.

Kary za brak OC:
 okres
  2013 
  2014 
 do 3 dni
640
670
 od 3 do 14 dni  
1600
1680
 powyżej 14 dni
32003360

Kontynuacja ubezpieczenia OC sprzedającego samochód jest z pewnością wygodniejszą opcją, jeśli nie mamy wybranego ubezpieczyciela. Pamiętajmy jednak, że kontynuacja takiej polisy trwa wyłącznie do końca okresu, na jaki została zawarta. Nie obowiązuje już opcja automatycznego przedłużania umowy ubezpieczenia na kolejne 12 miesięcy. Przejmujący umowę OC powinien również sprawdzić, czy opłacona została cała składka, czy też może została ona rozłożona na raty i pozostały jeszcze jakieś do opłacenia.

Zmiana właściciela samochodu może się wiązać również z rekalkulacją składki ubezpieczeniowej. Zakład ubezpieczeniowy ma takie prawo i jeśli zbywający pojazd miał większe zniżki niż nabywca, wówczas temu drugiemu może zostać naliczona dopłata. Może mieć jednak miejsce sytuacja odwrotna, gdy to nabywca ma większe zniżki niż sprzedający. Wówczas to on powinien złożyć wniosek do zakładu ubezpieczeń, który jest zobowiązany do ponownego wyliczenia należnej składki i ewentualnego zwrotu zapłaconej nadwyżki.

Transakcja kupna samochodu rodzi także pewne obowiązki dla sprzedającego. W ciągu 14 dni od podpisania umowy powinien on powiadomić zakład ubezpieczeniowy, w którym wykupiona była polisa OC, o tym fakcie, podając dane nabywcy (imię nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL, a w przypadku firmy - nazwę, adres siedziby oraz REGON). Następstwem niedotrzymania tego obowiązku może być konieczność zapłacenia brakującej składki przez zbywcę auta. Odzyskanie części niewykorzystanej składki OC przez sprzedającego jest teoretycznie możliwe, jednak wiąże się to z koniecznością namówienia nowego właściciela do wypowiedzenia tejże polisy. Żeby nie komplikować całego procesu kupna, lepiej chyba wkalkulować w cenę auta ewentualną kwotę zwrotu zapłaconej składki.


Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

~gość 2014-01-02

Skalkulować i wyszukać najtańsze składki można sobie samemu na kalkulatorze CUK http://cuk.pl/samochod

Aldik 2013-12-05

oczywiście mająć zniżki lub kosiarkę typu tico..

~marcus 2013-12-03

OC kilkuletniego auta, bardziej 10-letniego) można już mieć za 200-300 zł, jak się ma jakieś zniżki, nie rozumiem więc kierowców co oszczędzają na tym i potem płaczą, że muszą płacić kary albo co gorzej odszkodowanie z własnej kieszeni w razie wypadku

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.