mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kupujesz auto do firmy? Koniecznie w listopadzie

Kupujesz auto do firmy? Koniecznie w listopadzie

Jeśli myślisz o zakupie samochodu do firmy, listopad to bardzo dobry moment na taką decyzję. Z uwagi na konieczność zapłaty podwójnej zaliczki na podatek dochodowy do 20 grudnia, korzystnie jest zwiększyć listopadowe koszty podatkowe.

Kupujesz auto do firmy? Koniecznie w listopadzie

Podwójną zaliczkę muszą zapłacić firmy będące płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych oraz osoby prawne, dla których rokiem podatkowym jest rok obrotowy. Sposobem na zmniejszenie ciężaru zobowiązań jest zwiększenie wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Jednak, by zaliczka była mniejsza w grudniu, odpowiednie zakupy trzeba zrobić w listopadzie. Stąd właśnie w tym okresie wzrasta zainteresowanie przedsiębiorców zakupem nowych samochodów firmowych.

Dlaczego bardziej opłaca się brać leasing w listopadzie?

Zaliczkę podatkową za listopad i grudzień płaci się obecnie do 20 grudnia w podwójnej wysokości zaliczki za listopad. Powyższa zasada skłania do pewnych oszczędności – im mniejszy bowiem dochód wykaże się w listopadzie, tym niższa okaże się zaliczka za grudzień. Stąd też jesienne zakupy, a także umowy leasingu powinny być zawierane w taki sposób, by w możliwe najwyższym stopniu podwyższały koszty listopada.  

Optymalizacja podatku zależy od tego, z jakim rodzajem leasingu strony zawierające umowę są zainteresowane. Wyróżnia się bowiem dwa rodzaje umów: leasing operacyjny i leasing finansowy. W tym pierwszym raty amortyzacyjne rozlicza finansujący leasing, czyli oferujący swoją usługę w tym zakresie. Przedsiębiorca korzystający z pojazdu rozlicza natomiast koszty opłat leasingowych zgodnie z wysokością obciążeń wskazanych w umowie.

W przypadku leasingu finansowego sytuacja jest odwrotna. Korzystający rozlicza u siebie raty amortyzacyjne, czyli sam wprowadza pojazd do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a w kosztach ujmuje wartość raty oraz opłaty związane z leasingiem, ponoszone na rzecz finansującego.

__________________________________________________________________________________________________

Polecamy:

- znajdź auto dostępne "od ręki"

- sprawdź oferty leasingu

__________________________________________________________________________________________________


Jakie korzyści daje leasing?

Wydatek na samochód w leasingu generuje koszty podatkowe znacznie szybciej niż ten sam wydatek poniesiony w gotówce lub poprzez kredyt. Leasing operacyjny zalicza do kosztów wartość rat, których wysokość dowolnie kształtują strony umowy. Jedynym warunkiem jest to, aby podwyższone raty na początku okresu umowy nie spowodowały jej skrócenia poniżej 40% okresu amortyzacji takiego pojazdu. W związku z powyższym korzystający z auta na podstawie umowy leasingu operacyjnego może bezpośrednio w koszty wliczać wydatki poniesione z tytułu:

•    opłat manipulacyjnych, administracyjnych oraz wstępnych związanych z aktywacją umowy,
•    opłat ubezpieczeniowych, nawet jeśli dotyczą okresu dłuższego niż rok podatkowy (wyjątkiem jest sytuacja, gdy składka ubezpieczeniowa zawarta jest w racie leasingowej – wówczas księguje się ją łącznie z wartością tej raty),
•    pierwszych rat amortyzacyjnych, nawet jeśli są one podwyższone w stosunku do pozostałych rat leasingu.

Tak dalece posuniętych korzyści nie mają firmy, które zawarły umowę leasingu finansowego (czyli umowy, w której raty amortyzacyjne ponosi korzystający).

Należy też pamiętać, że korzystający z drogiego auta osobowego na podstawie leasingu może zaliczać do kosztów całą wartość ubezpieczenia pojazdu. Leasingujący może przerzucić koszt ubezpieczenia na finansującego, a wartość składki w całości ująć w racie amortyzacyjnej. Wówczas cała wartość składki może być rozliczona podatkowo.

Zawarcie umowy leasingu operacyjnego pozwala zatem szybko wygenerować wysokie koszty podatkowe. W alternatywnej metodzie kredytowania auta lub nabycia go za gotówkę koszty te mogłyby powstać wyłącznie z tytułu odpisów amortyzacyjnych. Zatem ich wysokość nie wpłynęłaby znacząco na wysokość zaliczki podatkowej za listopad i grudzień.

Na co uważać przy rozliczaniu leasingu?

Do niedawna firmy nieprowadzące pełnej księgowości musiały uważać na odpowiednie rozliczenie czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej) w listopadzie. Część urzędów skarbowych stała na stanowisku, że ten nie powinien być rozliczany jednorazowo, tylko proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy leasingu. Jednak wyroki WSA i ostatecznie NSA (II FSK 962/09 z 7 października 2010 r.) rozstrzygnęły ten problem na korzyść przedsiębiorców stwierdzając, że ci powinni rozliczać czynsz inicjalny jednorazowo.

Obniżenie zaliczki na podatek dochodowy nie powinno być jedynym kryterium skorzystania z leasingu samochodowego. Przedsiębiorca powinien porównywać przynajmniej kilka ofert. Warto korzystać z usług sprawdzonego partnera, co nie zmienia faktu, że należy dokładnie zapoznać się z przedstawioną umową. Ponadto nie wolno od razu wybierać oferty firmy, która proponuje najniższą ratę leasingową – może się okazać, że ta finalnie będzie droższa. Wiele firm leasingowych często zaskakuje swoich klientów ukrytymi opłatami.

Rok 2011 jest ostatnim, kiedy przedsiębiorcy uprawnieni są do zapłaty podwójnej zaliczki. Stąd podaż różnego typu produktów finansowych w listopadzie jest większa niż w normalnych miesiącach. Jest to jeden z przykładów, jak państwo kreuje popyt na usługi finansowe korzystne ze względów podatkowych. Leasing samochodu w listopadzie to dobry wybór dla firm pod warunkiem, że odnowienie floty jest niezbędne. W innym wypadku warto się zastanowić nad leasingiem innego typu środków trwałych, które również można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Aby zdążyć jednak z zakupem samochodu w listopadzie warto szukać wśród ofert aut dostępnych "od ręki" w salonach dealerskich.
__________________________________________________________________________________________________

Polecamy:

- znajdź auto dostępne "od ręki"

- sprawdź oferty leasingu

__________________________________________________________________________________________________

Piotr Szulczewski
Łukasz Piechowiak
Analitycy Bankier.pl

Tematy w artykule: leasing samochód w firmie podatek

Podobne wiadomości:

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Niemcy chcą znieść podatek od elektrycznych aut

Niemcy chcą znieść podatek od elektrycznych...

Aktualności 2016-04-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.