mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kupujesz auto do firmy - poczekaj do stycznia

Kupujesz auto do firmy - poczekaj do stycznia

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadziła istotną zmianę w sposobie naliczania amortyzacji. Kupując samochód będzie można całą kwotę zaliczyć od razu do kosztów uzyskania przychodu.

Niestety nowa metoda amortyzacji, która zacznie obowiązywać od stycznia 2007 r. (o ile podpisze ją prezydent) nie dotyczy wszystkich środków transportu, a także nie wszyscy podatnicy będą mogli z niej skorzystać.
 
Zmieniona definicja samochodu osobowego
Korzystniejszej metody amortyzacji nie będzie można stosować przy zakupie samochodów osobowych na firmę. Nowelizacja ustawy zmienia także definicję samochodu osobowego i wprowadza identyczną, jak przy podatku VAT. Oznacza to, iż przedsiębiorca zyska na jednorazowej amortyzacji, o ile zdecyduje się na zakup auta, które spełnia choć jedno z poniższych kryteriów:

  • dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony;
  • jest konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
  • posiada jeden rząd siedzeń z trwałą przegrodą oddzielającą przestrzeń bagażową i należące do podrodzaju van lub wielozadaniowe,
  • w przypadku dwóch lub większej liczby rzędów siedzeń, które są trwale oddzielone od przestrzeni bagażowej, jej długość przekracza 50% długości pojazdu liczonej wewnątrz,
  • posiada otwartą przestrzeń bagażową,
  • posiada kabinę kierowcy i nadwozie jako konstrukcyjnie oddzielne elementy,
  • jest pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.

Łączna wysokość tych odpisów (niezależnie od liczby samochodów i innych środków trwałych) w roku podatkowym nie może przekroczyć równowartości 50.000 euro. Jeśli więc przedsiębiorca zdecyduje się na zakup kilku aut spełniających powyższe kryteria może się okazać, iż nie będzie mógł dokonać przyspieszonej amortyzacji wobec wszystkich.
 
Kto skorzysta?
Na nowej metodzie amortyzacji skorzystają jedynie małe firmy o przychodach nieprzekraczających 800 tys. euro. W przypadku dużych firm, taka możliwość amortyzacji pojawi się jedynie w pierwszym roku ich działalności.
 
Ustawodawca, nie chcąc dopuścić do sytuacji, by nastąpiły fikcyjne  przekształcenia, połączenia lub podziały spółek w celu skorzystania z powyższego przywileju, wykluczył także tego typu nowe firmy z listy korzystających z jednorazowej amortyzacji.
 
Pozostałe duże firmy na zmianach stracą podwójnie. Raz, że nie będą mogły skorzystać z nowego przywileju, a po drugie zlikwidowana zostanie możliwość dokonania 30% amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych (samochodów).
 
Ponieważ do końca roku pozostało już niewiele, można się spodziewać, iż właściciele dużych firm, jeśli rozważali taką potrzebę, zdecydują się na zakup aut do firm jeszcze w tym roku. Mali przedsiębiorcy z kolei poczekają z zakupem do stycznia, by wrzucić całą wartość bezpośrednio do kosztów, niż amortyzować ją przez kilka lat.
 
Zobacz także:

MotoEkspert - Auto w firmie

 

Komentuj:

~art 2006-12-06

nie, firmy podlegające updof (osób fizycznych) też mogą skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, i chyba podatek liniowy nie robi tu żadnej róznicy

~Nowy 2006-11-28

Czy zmiana ta dotyczy tylko ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Pytam, gdyż prowadzę własną działalność gospodarczą i jestem na 19% podatku liniowym i z tego co się orientuję to ta dobra wiadomość mnie nie będzie dotyczyła.

~luksus 2006-11-27

dobre i to, wiele malych firm kupuje jednak takie auta i teraz beda mogli na tym troche "zarobic"

~mały przedsiębiorca 2006-11-23

ale to tylko postęp przy kupnie dostawczaków czy tworów z jednym rzedem siedzen i kratką, a przeciez zdecydowana wiekszosc malych przedsiębiorców w normalnych warunkach kupiłaby normalne auto klasy małej,średniej czy nawet wyższej, z czterema dxrzwiami dla pięciu osób, którym po całym dniu pracy lub na weekend mogłaby się wybrac z rodziną na jakiś wyjazd. Wciąż jestesmy dyskryminowani, my przedsiębiorcy!!

~Podpis: 2006-11-22

oczywiście chodzi mi o samochody osobowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.