mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kupujesz autocasco - oto kilka rad

Kupujesz autocasco - oto kilka rad

Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do polisy OC samochodowego, może się różnić zakresem ochrony oraz ceną. Co więcej, daje możliwość dopasowania ochrony ściśle do naszych potrzeb. Dlatego przy wyborze autocasco niezwykle ważne jest dokładne przestudiowanie ogólnych warunków ubezpieczenia.

Kupujesz autocasco - oto kilka rad
O ile ubezpieczenie OC, bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, chroni na takich samych zasadach, to już w przypadku autocasco różnice w różnych firmach bywają ogromne. Dlatego, przed wyborem najlepszej dla siebie oferty, musimy się zastanowić, jakie dokładnie mamy potrzeby w kwestii ochrony naszego auta. Na szczęście obecnie większość ubezpieczycieli podchodzi  elastycznie do tej kwestii i możemy wybrać zakres polisy AC niemalże dokładnie taki, jaki chcemy.

Zakres ochrony
Autocasco może nas chronić, czyli zapewnić wypłatę odszkodowania, w sytuacji gdy uszkodzimy nasz samochód w wypadku bądź kolizji z naszej winy, bądź sprawca nie został zatrzymany. AC może także objąć ochroną nasze auto przed kradzieżą oraz przed różnymi zdarzeniami losowymi. I teraz to od nas będzie zależeć, czy chcemy się zabezpieczyć od tych wszystkich zdarzeń, czy może chcemy tę ochronę zawęzić. Naturalnie, im większy zakres ochrony, tym wyższa będzie cena polisy AC.

Powyższe zdarzenia należą do najbardziej typowych. Jednak w rzeczywistości może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji. Szczegółową informację o zakresie ochrony znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), który to dokument powinniśmy bezwzględnie przestudiować. Chociażby ważne są kwestie wyłączeń. Nikt chyba nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której czekając na odszkodowanie dowiadujemy się, że z powodu zbyt dużej prędkości nie otrzymamy ani złotówki. W OWU dowiemy się również, czy autocasco chroni nas wyłącznie na terenie Polski, czy też za granicą. A jeśli tak, to w których krajach.

- O jakości ubezpieczenia AC decyduje jego zakres i dopasowanie do oczekiwań danego kierowcy. Dlatego zamiast porównywać ceny, sprawdźmy, co za nią dostajemy. Czyli od jakich zdarzeń chroni nas dana polisa, a jakie zdarzenia wyłącza z ochrony. W jaki sposób wyliczane jest odszkodowanie i wartość szkody. Czy i jakie mamy udziały własne. Najważniejsze jednak jest to, byśmy mieli wpływ na poszczególne parametry polisy i mogli dopasować jej zakres do swoich oczekiwań – mówi Krzysztof Michałek, ekspert z Liberty Direct.

Wysokość odszkodowania

Podczas wyceny należnego nam odszkodowania jednym z decydujących czynników będzie suma ubezpieczenie. Jej wysokość, ale również, czy została ustalona jako stała, czy też jako zmienna. W tym pierwszym przypadku wartość samochodu, jaka jest brana do wyceny, będzie dokładnie tą wartością, jaka została ustalona podczas zawarcia umowy. Przy zmiennej sumie - ubezpieczyciel będzie brał wartość samochodu z dnia wystąpienia szkody. Również w OWU znajdziemy informację, jak taka wartość będzie wyliczana. Dobrze, by działo się to w oparciu o znane bazy danych (np. Audatex lub Eurotax).

Udział własny
Kolejną kwestią, która ma wpływ na wysokość wypłaconego odszkodowania z tytułu AC, są ustalone udziały własne, czyli kwotowo bądź procentowo ustalona część szkody, którą będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Istnieje możliwość wyzerowania udziału własnego. Wiąże się to jednak ze znacznym wzrostem płaconej przez nas składki.

Na podobnej zasadzie działają franszyzy - redukcyjna lub integralna - które mogą nam obniżyć składkę, ale z drugiej strony wpływają na wysokość odszkodowania. Franszyza integralna określa kwotę, poniżej której odszkodowanie nie będzie wypłacane. Natomiast redukcyjna, określa natomiast wysokość potrąceń odszkodowania.

Sposób rozliczenia szkody
W mniejszy sposób na wysokość składki, a bardziej na naszą wygodę przy naprawie, wpływa sposób rozliczenia szkody. Generalnie towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają dwa takie sposoby (warto to jednak sprawdzić w OWU) - opcję bezgotówkową lub gotówkową (kosztorysową). W tym pierwszym przypadku auto jest naprawiane w autoryzowanym serwisie lub warsztacie współpracującym z ubezpieczycielem, a rozliczenia odbywają się już pomiędzy towarzystwem a warsztatem, bez naszego udziału.

Rozliczenie gotówkowe polega na tym, że po wycenie szkody odszkodowanie trafia do poszkodowanego. I to on następnie już we własnej gestii decyduje, czy i gdzie naprawiać samochód. Opcja ta jest korzystniejsza, jeśli mamy zaprzyjaźniony warsztat, który zlikwiduje szkodę po niższej cenie, dzięki czemu w naszym portfelu może nawet zostać parę groszy.

Wpływ na wycenę mogą mieć również indywidualne zapisy dotyczące np. stosowanych amortyzacji cen części zamiennych. Informacje na ten temat również znajdziemy w OWU.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

~Emm 2014-03-29

W Cuk można tanio kupić http://cuk.pl/promocje/znizki_do_-40_w_ac_z_oc

~oskor 2014-02-28

Ja mam wykupione w generali, bo raz, że mam tam oc i zniżki, a dwa, że ubezpieczenia na 110% wartości no to jednak żaden inny ubezpieczyciel nie ma plus jeszcze ubezpieczenie bagażu.

~Józek 2014-02-15

ciekawe co zrobisz jak ci ukradną autko gdzie będą wtedy Twoje oszczędności?

~tester 2014-02-14

ja nie kupuję AC, jeżdżę po prostu oszczędnie i co roku w kieszenie zostaje mi 2,5 tys., bo tyle mniej więcej by mnie kosztowało autocasco do mojego autka

~Iwona 2014-02-14

ja kupiłam na stronie http://okurka.pl OC i AC bez udziałow własnych i z wykupioną amortyzacją za 1300 zł, auto z 2008. To tanio, wcześniej płaciłam 1700 za taki sam pakiet

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando