mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kursy kwalifikacyjne dla kierowców zawodowych

Kursy kwalifikacyjne dla kierowców zawodowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, przedłożony przez ministra transportu.

Zmiana przepisów dotyczy m.in. kierowców pracujących w międzynarodowym lub krajowym transporcie drogowym i zajmujących się zarobkowym oraz niezarobkowym przewozem osób i rzeczy.
 
Projekt przewiduje, że każdy kierowca ubiegający się o zatrudnienie na tym stanowisku po raz pierwszy będzie obowiązkowo uczestniczył w kursie kwalifikacyjnym zakończonym testem.
 
Jednak ci kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy określonej kategorii przed datami określonymi w dyrektywie są zwolnieni z ukończenia kwalifikacji wstępnej. Będzie to oznaczało, że kierowca, który przed 10 września 2008 r. uzyskał prawo jazdy kategorii D1, D1+E, D lub D+E, pomimo podejmowania zatrudnienia przy przewozie drogowym po raz pierwszy, będzie zwolniony z obowiązku ukończenia kwalifikacji wstępnej. W przypadku kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C lub C1+E termin powyższy jest dłuższy o 1 rok, czyli do 10 września 2009 r. Wszyscy kierowcy, którzy po wyżej wskazanych datach będą chcieli wykonywac przewóz drogowy określonymi pojazdami podlegać będą obowiązkowi ukończenia kwalifikacji wstępnej.
 
Kursy będą organizować ośrodki szkolenia wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę. Wojewoda będzie też powoływał komisję, która przeprowadzi końcowy test kwalifikacyjny. Wydatki związane z organizacją testu, powołaniem komisji i jej działalnością będzie ponosił ośrodek.
 
Zgodnie z projektem co pięć lat w ośrodkach szkolenia będzie odbywało się okresowe szkolenie kierowców. Po jego ukończeniu otrzymają oni świadectwo kwalifikacji zawodowej. Możliwe będzie zlecenie przeprowadzenia kursu kwalifikacyjnego wyspecjalizowanym ośrodkom doskonalenia techniki jazdy (ODTJ). W związku z tym projekt przewiduje utworzenie nowej regulowanej działalności gospodarczej - prowadzenia ODTJ, nadzorowanej przez wojewodę.
 
Nowelizacja zakłada też wystawianie przez pracodawców książki kierowcy, w której znajdą się m.in. informacje o przeprowadzonych badaniach lekarskich i psychologicznych oraz posiadaniu przez kierowcę innych specjalistycznych uprawnień, a także ewidencja pojazdów, którymi dokonywał on przewozów.
 
Zmieni się częstotliwość obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych. Kierowcy do 60. roku życia będą wykonywali je co pięć lat, a starsi - co 30 miesięcy.
 
Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do norm obowiązujących w Unii Europejskiej.
 

Komentuj:

~far 2009-10-15

GDZIE ZWIAZKI ZAWODOWE KIEROWCÓW!!! NIE MOZNA DAC SIE TAK OKRADAC I UTRUDNIAC SOBIE I TAK JUZ CIEZKIEGO ZYCIA!!!!! TRZEBA COS ZROBIC Z TYMI PRZEPISAMI I TYMI MATOLAMI CO JE WYMYSLAJA!!!

~Maras 2009-09-12

Marcin popieram twoją wypowiedz ,znowu jesteśmy pod stołem :(

~Marcin 2009-07-29

Od zawsze chciałem, zostać zawodowym kierowcą, zacząłem kurs na kat. D i dowiedziałem się o tych chorych przepisach dotyczących kwalifikacji wstępnej. Kurs na prawo jazdy ukończę, ale o zawodzie kierowcy mogę już zapomnieć, bo mnie poprostu na to nie stać. A gdybym zarabiał tak dużo, że mógłbym sobie pozwolić na taki kurs to olałbym zawód kierowcy, bo kierowcy tyle nie zarabiają. Tak więc dzisiaj zdobycie uprawnień zawodowego kierowcy to przywilej tylko dla bogatych. Dla mnie jest to poprostu dyskryminacja biedniejszej części społeczeństwa i zwyczajne chamstwo urzędników, którzy przyczynili się do wprowadzenia tych przepisów. Nasz ukochany rząd po raz kolejny wbił nóż w plecy swoim wyborcom. Każdy normalny rząd robi wszystko, żeby obywatele mogli zdobyć zawód i pracować, a nasz działa na odwrót. Gdzie tu logika??? Minister infrastruktóry powinien podać się do dymisji!!!

~Polak 2008-10-29

29 października 2008 r. a tu znowu nic nie przygotowane. Nie ma ośrodków, które będą prowadzić takie szkolenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando