mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Łatwiej sprawdzimy OC sprawcy wypadku

Łatwiej sprawdzimy OC sprawcy wypadku

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził kolejne udogodnienia dla kierowców. Uruchomiony na stronie Funduszu elektroniczny formularz do sprawdzania OC pojazdu nie wymaga już rejestracji konta i oczekiwanie na maila z informacją o tym w której firmie, i czy w ogóle, dane auto ma polisę.

Teraz wystarczy wypełnić formularz dostępny na www.ufg.pl w zakładce "Sprawdź OC dla pojazdu". Potrzebne będą takie dane jak własne imię, nazwisko i numer pesel oraz numer rejestracyjny auta, o które pytamy. Po kliknięciu przycisku "dalej" na monitorze komputera wyświetlona zostaje odpowiedź. Informacja jest bezpłatna. Dotychczas by sprawdzić - w której firmie polisę OC ma dane auto, motocykl czy ciągnik - konieczna była rejestracja konta na portalu UFG, zaś odpowiedź przesyłana była mailem pod wskazany e-mail.

Informacja o OC jest ważna dla osób poszkodowanych w wypadkach, gdy sprawca kolizji nie chce okazać tego ubezpieczenia oraz dla zamierzających kupić używany samochód, motocykl czy np. ciągnik.

- W odpowiedzi na pytanie o OC pojazdu podawana jest teraz również jego marka – zaznacza Wojciech Bijak, dyrektor Biura Ośrodka Informacji UFG. – Dość często bowiem osoby poszkodowane w wypadku pamiętają markę pojazdu, ale nie są pewne czy dobrze zapamiętały jego numer  rejestracyjny. Podanie tych dwóch informacji łącznie ułatwia identyfikację - dodaje.

Do połowy grudnia 2011 roku ponad 180 tysięcy osób i firm sprawdziło poprzez portal UFG czy i gdzie dane auto ma polisę OC. Jest to o prawie 70 procent więcej niż przez cały 2010 rok. Najczęściej zapytania przesyłają firmy ubezpieczeniowe i osoby prywatne, następne na liście są kancelarie odszkodowawcze.
 
Prawo do powyższej informacji mają przede wszystkim osoby poszkodowane w wypadku drogowym (nie zawsze sprawcy kolizji chcą okazać swoje OC) oraz właściciele pojazdu. Korzystają z niej również osoby zamierzające kupić używane auto, sprawdzając czy ma polisę OC. W praktyce muszą jednak prosić o taką weryfikację właściciela pojazdu, gdyż formalnie to on może mieć dostęp do danych na portalu UFG. Natomiast od 11 lutego 2012 roku informacja ta będzie dostępna dla każdego.

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.