mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Łatwiejszy zwrot składki ubezpieczeniowej

Łatwiejszy zwrot składki ubezpieczeniowej

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Cywilnego w części dotyczącej umów ubezpieczenia. Choć zmian sporo, to dla przeciętnego Kowalskiego najważniejsza wydaje się być możliwość ubiegania się o zwrot składki w razie rozwiązania umowy ubezpieczenia przed upływem okresu, na jaki została zawarta.

Łatwiejszy zwrot składki ubezpieczeniowej

Obowiązujące w dotychczasowym brzmieniu przepisy nie regulowały wprost tej sytuacji. Ubezpieczyciele bardzo często zastrzegali w ogólnych warunkach ubezpieczenia, że nie dokonują zwrotu składki za czas, w którym nie świadczyli ochrony ubezpieczeniowej.

Teraz się to zmieni. Wprowadzenie przepisu usunie powstające obecnie na tym tle wątpliwości. Nowelizacja wyraźnie podkreśla, iż za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej przysługuje zwrot części składki. Np. w przypadku sprzedaży samochodu będziemy mogli starać się o proporcjonalny zwrot składki za każdy dzień, jaki pozostał do końca okresu ubezpieczenia. I, co ważne, bez żadnych potrąceń na różnego typu koszty manipulacyjne, które nierzadko sięgały nawet 20 procent.

Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja, gdy w czasie trwania ubezpieczenia samochód zostanie skradziony lub ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Oczywiście przysługiwać nam będzie odszkodowanie. Ale co ze składką za niewykorzystany okres ubezpieczenia? Zdania są podzielone. Wydaje się jednak, że w takim przypadku nasze starania o zwrot części składki mogą okazać się nieskuteczne.

Jakie jeszcze ważne zmiany wprowadza znowelizowany Kodeks cywilny? Zabezpieczone zostały interesy osób płacących składki w ratach. Do tej pory zakłady ubezpieczeń nagminnie wprowadzały do swoich OWU postanowienia o automatycznym ustaniu odpowiedzialności w razie niezapłacenia kolejnej raty i to nawet bez powiadamiania o tym ubezpieczonego.

Od dziś niezapłacenie w terminie kolejnej raty składki nie spowoduje automatycznej utraty ubezpieczenia. Konieczne będzie wpierw wysłanie przez zakład ubezpieczeniowy wezwania do zapłaty z zagrożeniem, że w przypadku nie opłacenia zaległej składki w ciągu siedmiu dni ustanie odpowiedzialność zakładu.

Czytaj także:
Sejm: Podatek Religi od 1 października (2007-06-29)

Będą wyższe sumy gwarancyjne w OC (2007-06-13)

Odszkodowania z VAT-em (2007-05-28)

Komentuj:

~hajduk 2007-08-11

jak brac to szybko kazda ustawe uchwa;la, ale jak oddac cos to bedą zwlekać w nieskonczonosc

~Krzysztof 2007-08-10

ustawą o zwrocie akcyzy mają się zając po wakacjach, no chyba ze sejm sie jednak rozwiąze, a wiec nowe wybory, i pewno z rok bedzie trzeba poczekac

~leszek 2007-08-10

a czy ktos wie w koncu kiedy będą zwracac akcyze za sprowadzone zagranicy auta, miala byc jakas ustawa i co??? cisza

~leos 2007-08-10

moze ktos sie w koncu wezmie za te firmy ubezpieczeniowe

~adam 2007-08-10

i tak dopiero wszystko sie okaze w rzeczywistosci jak przyjdzie cos zalatwiac w firmie ubezpieczeniowej

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.