mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Leasing konsumencki przed szansą

Leasing konsumencki przed szansą

Trwają prace nad ustawą o kredycie konsumenckim, obejmującej swym zakresem również leasing prywatny. Zgodnie z jej postanowieniami po zakończeniu okresu leasingu klient będzie miał obowiązek kupna samochodu. Projekt powinien być przygotowany jak najszybciej, gdyż do 11 czerwca 2010 r. Polska jest zobligowana do przyjęcia unijnej dyrektywy obejmującej to zagadnienie.

Równocześnie z pracami nad ustawą o kredycie konsumenckim, trwają również działania mające na celu zmianę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz fizycznych w zakresie leasingu. Projekt znajduje się w fazie przygotowań, a jego wprowadzenie planowane jest na styczeń 2011 roku.

- Wejście w życie nowych przepisów jest kwestią niezwykle istotną, zarówno dla branży leasingowej jak i dla konsumentów. Osoby prywatne zyskają możliwość zawierania umów leasingu, które będą mogły być zakończone w dowolnym momencie. Ponadto planowane zmiany rozstrzygać będą kwestię amortyzowania przedmiotu leasingu. Powyższe zmiany dałyby konsumentom większe uprawnienia, jednocześnie rozpowszechniając leasing wśród osób prywatnych – tłumaczy Anna Ochędzan, konsultant podatkowy LeasePlan Fleet Management.

Leasing konsumencki stanowić będzie alternatywę dla kredytów konsumenckich. Korzystnie wpłynie to przede wszystkim na koszt finansowania zakupu auta. Klienci indywidualni będą mieli również możliwość korzystania z usług dodatkowych, tj. z przeglądów technicznych, sezonowej wymiany opon, serwisowania, a także doboru odpowiedniego ubezpieczenia. Również w przypadku szkody, konsekwencje ponosiłby leasingodawca, a nie jak w przypadku kredytu konsumenckiego – klient.

Leasing konsumencki nie jest w Polsce obecnie popularny, ponieważ osoby fizyczne nie mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, wliczać rat leasingowych w koszty uzyskania przychodów, czy też odliczać podatek VAT, jak robią to przedsiębiorcy. Konsumenci chcąc kupić nowy samochód przeważnie decydują się więc na wzięcie kredytu, który w obecnych warunkach jest bardziej atrakcyjny finansowo. Zmiany prawne pozwoliłyby więc firmom oferującym wynajem długoterminowy wykazać się i zaoferować klientom nowe rozwiązania. Dla całej branży leasingowej zmiany te mogłyby więc stanowić impuls do dalszego, dynamicznego rozwoju.

Pomimo iż konsument nie będzie uprawniony do dokonywania odpisów podatkowych ze względu na korzystanie z umowy leasingu, to nowe przepisy dzięki zapewnieniu konsumentom szeregu korzyści, przyczynią się do wzrostu jego konkurencyjności wobec kredytu bankowego. Oznacza to również obniżenie jego kosztu, który stanie się najprawdopodobniej niższy od kosztu kredytu bankowego. To w połączeniu z dużo mniejszą liczbą formalności niezbędnych do wzięcia auta w leasing, wpłynęłoby pozytywnie na popularność tego rozwiązania wśród osób fizycznych.
Tematy w artykule: leasing kredyt samochodowy finanse

Podobne wiadomości:

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Komentuj:

KofeinaRysiu 2016-05-20

Dla osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej o leasingu konsumenckim, polecam ten artykuł:Leasing konsumencki Ryszard z zakupsamochodu.pl

KofeinaRysiu 2016-05-20

Dla osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej o leasingu konsumenckim, polecam ten artykuł: Ryszard z zakupsamochodu.pl

KofeinaRysiu 2016-05-20

Dla osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej o leasingu konsumenckim, polecam ten artykuł: http://zakupsamochodu.pl/leasing-konsumencki-szansa-na-nowe-auto-nie-tylko-dla-przedsiebiorcow/ Ryszard z zakupsamochodu.pl

~chychak 2010-01-30

dokladnie chlopaki, macie racje, jedyna zaleta to bedzie brak wpływu na zmniejszenie zdolności kredytowej, tak mi sie wydaje

aaa 2010-01-28

No właśnie kierownik, ja też tego nie łapie. Od lat osoba prywatna nie prowadząca działalności gospodarczej mogła brać samochód w leasing. Wydaje mi się, że chodzi o wspomniane w tekście unormowanie tego i ochronę praw konsumenta nie prowadzącego d.g. jak ma to miejsce w tradycyjnym zakupie. Zresztą kiedyś leasing był tzw. umową nie nazwaną, bo w prawie nie istniało takie rozwiązanie, a pomimo to był dostępny. Teraz jest podobnie - będzie unormowanie prawne. Jednak pisanie, że dopiero teraz (nie chodzi mi o mojeauto.pl, ale o inne media) osoba prywatna będzie mogła brać auto w leasing jest nadużyciem. Zwróć też uwagę, że leasing to nie tylko korzyść podatkowa. Co ważne, leasing u osoby prywatnej nie mającej korzyści podatkowej to brak zmniejszenia zdolności kredytowej - a to dziś ważne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GT86 po tuningu TRD
Toyota GT86 po tuningu TRD
Inżynierowie Toyota Racing Development wzięli na warsztat i profesjonalnie stuningowali kolejne auto. Tym razem wybór padł na słynne, tylnonapędowe coupé GT86. Tak powstała wyjątkowa Toyota GT86 TRD Special Edition.