mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Leasing przebija gotówkę i dystansuje kredyt

Leasing przebija gotówkę i dystansuje kredyt

Spośród wielu sposobów finansowania samochodów firmowych, największym sprzymierzeńcem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw okazał się leasing. Przy zakupie floty samochodowej korzysta z niego aż 65% firm.

Leasing przebija gotówkę i dystansuje kredyt
To wnioski z najnowszego badania przeprowadzonego przez Homo Homini na zlecenie BZ WBK Leasing. Znajomość zalet leasingu potwierdza fakt, że jest on wybierany pięciokrotnie częściej niż pożyczka czy kredyt. Obok leasingu wciąż popularną formą finansowania zakupu samochodów do firmy jest gotówka, z której przy kupnie floty aut korzysta 55% firm. Po pożyczkę lub kredyt bankowy sięga 12% przedsiębiorców, zaś wynajem długoterminowy cieszy się powodzeniem u 4% firm.

Wybór zewnętrznej formy sfinansowania "czterech kółek" zależy z jednej strony od korzyści, jakie oferuje dane rozwiązanie, z drugiej zaś, od sytuacji rynkowej firmy oraz otoczenia makroekonomicznego.

Leasing deklasuje...
Leasing zyskuje w czasie niepewności gospodarczej, gdyż w przeciwieństwie do kredytu nie wymaga ustanowienia tak wielu zabezpieczeń. Główną gwarancją dla finansującego jest leasingowany przedmiot, który przez cały okres trwania umowy pozostaje jego własnością. Dodatkowo, zaostrzone polityki kredytowe banków w czasie dekoniunktury sprawiają, że przedsiębiorcy szukają alternatyw. Wtedy często wybierają leasing.

- Z naszych doświadczeń wynika, że firmy, które spróbowały tego rozwiązania, często do niego wracają, głównie ze względu na korzyści podatkowe oraz małą liczbę formalności - komentuje Tomasz Sudaj dyrektor ds. strategii rynkowej w spółkach leasingowych BZ WBK.

Popularność leasingu rośnie wraz z wielkością firmy – na takie rozwiązanie przy zakupie auta zdecydowało się 44% mikrofirm, podczas gdy wśród małych i średnich przedsiębiorstw ten współczynnik wyniósł odpowiednio 71 i 79%. Z pożyczki lub kredytu na zakup auta skorzystało 12% badanych firm, a z wynajmu już zaledwie 4%.

...bo niższe podatki i tanie ubezpieczenie
Dlaczego leasing? Dla wszystkich przedsiębiorców, bez względu na skalę działania, największe znaczenie mają korzyści podatkowe wynikające z wyboru danej formy finansowania. Na duże znaczenie tego czynnika wskazało aż 70% badanych firm. Inne motywy skłaniające do korzystania z leasingu to mała ilość wymaganych dokumentów (26% wskazań) oraz atrakcyjne usługi dodatkowe (13% wskazań).

- Badanie potwierdziło, że nasza strategia ciągłego uproszczania procedur oraz rozwijania oferty usług dodatkowych jest właściwa oraz odpowiada na potrzeby mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – podsumowuje Daniel Mrozek, dyrektor Departamentu Marketingu i Wsparcia Sprzedaży w BZ WBK Leasing.

Podobne wiadomości:

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando