mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Leasingiem konsumenckim w kryzys

Leasingiem konsumenckim w kryzys

Choć na tle innych rynków europejskich czy nawet globalnych sprzedaż samochodów nowych w naszym kraju nie wygląda jakoś dramatycznie słabo, to jednak oznaki kryzysu dają się też odczuwać i u nas. A ponieważ rząd ociąga się z wprowadzeniem jakichś konkretnych rozwiązań mających wspomóc branżę motoryzacyjną, to może skutecznym lekarstwem okaże się leasing konsumencki?

Leasingiem konsumenckim w kryzys
Leasing konsumencki, zwany też prywatnym, jest usługą skierowaną do osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Póki co jednak, produkt ten jest wciąż mało popularny na naszym rynku. Szacuje się, iż co najwyżej zaledwie 2 procent wszystkich zawartych umów leasingowych stanowi leasing konsumencki. Z jednej strony firmy leasingowe, nawet mając go w swojej ofercie, nie promują go wystarczająco mocno. Z drugiej, trzeba jednak przyznać, co zauważają przedstawiciele branży leasingowej, zainteresowanie tym narzędziem wśród osób fizycznych jest minimalne.

Dlaczego? Przede wszystkim decyduje o tym słaba sprzedaż samochodów nowych w ostatnich kilku latach. "Wydaje się, iż podstawową tego przyczyną jest duża podaż na rynku importowanych używanych aut. Nasycenie prywatnym importem jest tak duże, że zainteresowanie konsumentów nabywaniem nowych pojazdów dramatycznie spadało w ostatnich latach." - zauważa Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Leasingowych.

Drugą, ale równie ważną przyczyną słabego zainteresowania leasingiem konsumenckim jest pewnego rodzaju bariera psychologiczna. Nabywając samochód, chcemy być przecież jego właścicielem, a tymczasem pozostaje on aż do wykupu własnością firmy leasingowej. Boimy się, iż w trakcie trwania umowy coś się może nieprzewidzianego przydarzyć i pozostaniemy na przysłowiowym lodzie. Dlatego też ciągle jeszcze bardziej popularną formą finansowania samochodów przez osoby prywatne pozostaje kredyt bankowy. Przynajmniej jesteśmy wpisani w dokumentach samochodu jako współwłaściciel.

Jednak leasing prywatny oferuje kilka innych zalet, których nie będziemy mieć ani przy zakupie gotówką, ani na kredyt. Przede wszystkim firmy leasingowe mogą wynegocjować bardziej korzystne rabaty bezpośrednio u producenta lub importera. Oczywiście istnieją banki, będące spółkami-córkami firm motoryzacyjnych, gdzie także możemy dostać bardzo preferencyjne warunki, jednak gama dostępnych marek jest ograniczona do co najwyżej kilku.

>>Czytaj więcej o leasingu<<

Podobnie sprawa ma się z ubezpieczeniami. Firma leasingowa ubezpieczając dużą liczbę aut może wynegocjować korzystniejsze opłaty. Jednak rodzi się tu też pewne zagrożenie. Będąc już doświadczonym kierowcą, który w dodatku jeździ bezszkodowo, nie możemy skorzystać w leasingu z przysługujących nam ulg. Po kilku latach jazdy wyleasingowanym, a więc tak naprawdę nie naszym autem przysługujące nam zniżki stracimy.

Zawarcie umowy leasingu konsumenckiego trwa znacznie krócej niż w przypadku otrzymania kredytu bankowego. Uproszczone procedury, mniejsza ilość wymaganych dokumentów (najczęściej dwa dowody tożsamości i zaświadczenie o zarobkach) i formalności sprawi, iż znacznie szybciej możemy otrzymać kluczyki do wymarzonego auta. A jeszcze firma leasingowa za nas samochód zarejestruje i ubezpieczy. I choć banki, w szczególności te specjalizujące się w kredytach samochodowych coraz częściej kuszą nas podobnymi usługami, to jednak wciąż leasing pozostaje szybszą drogą do nabycia auta niż kredyt bankowy.

>>Jesteś zainteresowany leasingiem - sprawdź<<

Do leasingu klientów, także tych indywidualnych, może przekonać jeszcze to, że umowa leasingu nie wpływa na naszą zdolność kredytową (nie jest ona rejestrowana), w momencie gdy będziemy chcieli zaciągnąć w banku kredyt na jakiś inny cel. Ponieważ firmy leasingowe specjalizują się w oferowaniu coraz to ciekawszych rozwiązań, do tego sposobu finansowania zakupu auta mogą przekonać także różne dodatkowe opcje. Przykładowo w miesięcznej racie leasingowej mogą zawarte różne inne koszty, jakie mogą się pojawić w trakcie eksploatacji samochodu (przegląd, serwis, auto zastępcze).

Wszystkie te zalety sprawiają, że leasing konsumencki ma naprawdę spore możliwości, by stać się popularnym narzędziem finansowania zakupu aut wśród osób fizycznych. Potrzebne ku temu są jednak dwie rzeczy. Firmy leasingowe muszą dostrzec tkwiący w nim potencjał i szerzej wyjść z tym rodzajem leasingu do klientów, zaś kierowcy muszą odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie, czy ważniejsze dla nich jest posiadanie czy użytkowanie samochodu.

>>Czytaj więcej o leasingu<<

Szansa na znaczny rozwój tej formy leasingu pojawiła się ze strony Ministerstwa Gospodarki. MG zapowiedziało w swoim programie "Działań MG na rzecz stabilności i rozwoju", iż będzie dążyć do zunifikowania umowy leasingu i usprawnienia instytucji leasingu konsumenckiego. Celem zmiany prawa w przyszłości ma być usprawnienie zawierania umowy leasingu z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Mimo bowiem atrakcyjności leasingu konsumenckiego nieprecyzyjne przepisy prawne, w tym podatkowe, skutecznie zniechęcają do tego typu transakcji – i to zarówno klientów, jak i leasingodawców. Niektóre spośród przepisów powstały wiele lat temu, kiedy nie funkcjonował leasing dla osób fizycznych i nie znowelizowano ich do chwili obecnej. W rezultacie rodzą się niebagatelne problemy interpretacyjne. Już sam podział leasingu na operacyjny i finansowy, ze względu na podmiot uprawniony do odpisów amortyzacyjnych (finansujący lub korzystający) zdaje się sugerować, iż leasing jest adresowany tylko do klientów prowadzących działalność gospodarczą. Dodatkową niejasność wprowadza także ustawa o kredycie konsumenckim. Nie reguluje ona bowiem możliwości odpłatnego korzystania z rzeczy lub praw, jeśli umowa nie przewiduje ich przejścia na konsumenta.

Przewiduje się, że proponowane zmiany będą normowały kwestie umowy leasingu, które nie były nowelizowane od wielu lat. Inicjatywa legislacyjna w tym zakresie będzie jednak uzależniona od konsultacji społecznych i badań własnych w ramach administracji rządowej. Zmiany regulacji prawnych mają zostać przygotowane w drugim kwartale br.
Tematy w artykule: leasing

Podobne wiadomości:

VAT od leasingu bez limitu

VAT od leasingu bez limitu

Finanse i prawo 2014-08-20

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.