mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Leczenie ofiar wypadków na koszt kierowców

Leczenie ofiar wypadków na koszt kierowców

Już wkrótce może nas czekać kolejna podwyżka obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców. A to w wyniku pomysłu, by kierowcy współfinansowali leczenie ofiar wypadków drogowych.

Według projektu znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia, część składki płaconej w ramach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC będzie przeznaczone właśnie na leczenie ofiar wypadków. Według wstępnych propozycji ma to być 20% składki OC, co zapewni ponad miliard złotych dochodów do budżetu państwa. Zakłady ubezpieczeń nie ukrywają jednak, iż wejście w życie tej ustawy spowoduje natychmiastowy wzrost obowiązkowych składek o ok. jedną czwartą.
 
Niestety ustawa równo obciążyłaby wszystkich kierowców, bez względu na to, jak bezpiecznie oni prowadzą i czy w przeszłości byli sprawcami jakiegoś wypadku. Wielu ekspertów podkreśla również fakt, iż wprawdzie aż 82,6 procent wszystkich wypadków było z winy kierowców, to jednak pozostałe spowodowali także rowerzyści, piesi oraz zwierzęta. Ofiary z tych wypadków będą leczone na koszt kierowców, gdyż jak wiadomo ludzie czy właściciele zwierząt nie płacą obowiązkowego OC.
 
Co, oprócz podwyższenia składek OC, może przynieść nowelizacja ustawy? Z pewnością dla właścicieli najstarszych, a co za tym idzie i najtańszych, aut (a jak wiemy w ostatnim czasie bardzo dużo takich aut pojawiło się na naszych drogach) wysoka składka może okazać się zbyt wysoka. I może pojawić się pokusa, by jej wcale nie płacić.
 

Komentuj:

~alek 2006-09-12

no jeszcze do organizacji mistrzostw w kopanej, do budowy skoczni w Wisle i do budowy toru formuly - bo chyba nikt nie ma watpliwosci z e po sukcesie Roberta K. to teraz cała POlska ocip...oszaleje na punkcie Formuły

~alek 2006-08-22

kierowcy ratują służbę zdrowia, już budują drogi, niedługo przyjdzie im (nam) sie dolozyc do nauczycieli, rencistow, emerytow, gornikow i bog wie kogo jeszcze

~znafca 2006-08-21

jestem za i przeciw. Za, bo uważam , ze koszty leczenia powinny być pokrywane przez sprawcę wypadku, bezpośrednio lub posrednio poprzez ubezpieczenie OC. Nikt nikomu nie każe powodowac wypadku z ofiarami, więc za swoje błedy trzeba płacić. A przeciw, bo sposób uzyskiwania tych pieniędzy jest nie w porządku. Dlaczego mam z urzedu płacic wyższa składkę na OC pomimo ze nie powoduję wypadku? To powinna byc sprawa między TU a szpitalem. Inaczej to stosowanie się odpowiedzialności zbiorowej. wyobraźmy sobie taką fantastyczną sytuację, ze w danym roku nie ma ofiar wypadków. I płace za leczenie ofiar tak czy inaczej? czy MZ zwraca mi kaskę z odsetkami? Pieniędzy na ochronę zdrowia jest w budżecie zdecydowanie za mało, ale kolejny podatek nakładany na kierowców - chyba nie tędy droga...

~kiero 2006-08-18

brawoooo!!!! ja gupi głosowałem na Pis... aż wstyd się przyznać

~Ja Sam 2006-08-18

Tanie państwo...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.