mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Leczenie ofiar wypadków na koszt kierowców

Leczenie ofiar wypadków na koszt kierowców

Już wkrótce może nas czekać kolejna podwyżka obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców. A to w wyniku pomysłu, by kierowcy współfinansowali leczenie ofiar wypadków drogowych.

Według projektu znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia, część składki płaconej w ramach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC będzie przeznaczone właśnie na leczenie ofiar wypadków. Według wstępnych propozycji ma to być 20% składki OC, co zapewni ponad miliard złotych dochodów do budżetu państwa. Zakłady ubezpieczeń nie ukrywają jednak, iż wejście w życie tej ustawy spowoduje natychmiastowy wzrost obowiązkowych składek o ok. jedną czwartą.
 
Niestety ustawa równo obciążyłaby wszystkich kierowców, bez względu na to, jak bezpiecznie oni prowadzą i czy w przeszłości byli sprawcami jakiegoś wypadku. Wielu ekspertów podkreśla również fakt, iż wprawdzie aż 82,6 procent wszystkich wypadków było z winy kierowców, to jednak pozostałe spowodowali także rowerzyści, piesi oraz zwierzęta. Ofiary z tych wypadków będą leczone na koszt kierowców, gdyż jak wiadomo ludzie czy właściciele zwierząt nie płacą obowiązkowego OC.
 
Co, oprócz podwyższenia składek OC, może przynieść nowelizacja ustawy? Z pewnością dla właścicieli najstarszych, a co za tym idzie i najtańszych, aut (a jak wiemy w ostatnim czasie bardzo dużo takich aut pojawiło się na naszych drogach) wysoka składka może okazać się zbyt wysoka. I może pojawić się pokusa, by jej wcale nie płacić.
 

Komentuj:

~alek 2006-09-12

no jeszcze do organizacji mistrzostw w kopanej, do budowy skoczni w Wisle i do budowy toru formuly - bo chyba nikt nie ma watpliwosci z e po sukcesie Roberta K. to teraz cała POlska ocip...oszaleje na punkcie Formuły

~alek 2006-08-22

kierowcy ratują służbę zdrowia, już budują drogi, niedługo przyjdzie im (nam) sie dolozyc do nauczycieli, rencistow, emerytow, gornikow i bog wie kogo jeszcze

~znafca 2006-08-21

jestem za i przeciw. Za, bo uważam , ze koszty leczenia powinny być pokrywane przez sprawcę wypadku, bezpośrednio lub posrednio poprzez ubezpieczenie OC. Nikt nikomu nie każe powodowac wypadku z ofiarami, więc za swoje błedy trzeba płacić. A przeciw, bo sposób uzyskiwania tych pieniędzy jest nie w porządku. Dlaczego mam z urzedu płacic wyższa składkę na OC pomimo ze nie powoduję wypadku? To powinna byc sprawa między TU a szpitalem. Inaczej to stosowanie się odpowiedzialności zbiorowej. wyobraźmy sobie taką fantastyczną sytuację, ze w danym roku nie ma ofiar wypadków. I płace za leczenie ofiar tak czy inaczej? czy MZ zwraca mi kaskę z odsetkami? Pieniędzy na ochronę zdrowia jest w budżecie zdecydowanie za mało, ale kolejny podatek nakładany na kierowców - chyba nie tędy droga...

~kiero 2006-08-18

brawoooo!!!! ja gupi głosowałem na Pis... aż wstyd się przyznać

~Ja Sam 2006-08-18

Tanie państwo...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.