mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Likwidacja "kratek" dotknie też leasing

Likwidacja "kratek" dotknie też leasing

Obecne prawo umożliwiające odliczenie pełnego VAT od nabycia aut z kratką oraz paliwa do nich prawdopodobnie zostanie utrzymane tylko do końca tego roku. Po 1 stycznia 2011 r. zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów dotychczasowe korzyści podatkowe zostaną przedsiębiorcom odebrane. Dotknie to nie tylko przedsiębiorców kupujących tego typu auta, ale również nabywających je w drodze umowy leasingu.

Likwidacja
Leasingodawcy, podobnie jak i dealerzy, odczuwają wzrost popytu na auta z kratką – wielu przedsiębiorców decyduje się na wymianę floty samochodowej, nawet jeśli stan ich aut nie wskazuje jeszcze na tę konieczność. Choć możliwość odliczania 100 proc. podatku VAT zawartego w cenie auta będzie możliwa do końca roku, to dla przedsiębiorców jest to już ostatni dzwonek, aby zdążyć z całą procedurą zakupu trzeba właściwie już powoli podejmować wiążące decyzje.

W lutym 2009 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok ws. Magoora, w praktyce oznaczający możliwość odliczania VAT od zakupu, leasingu i paliwa do aut "z kratką" de facto dla wszystkich przedsiębiorców używających tego typu aut dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

W listopadzie 2009 r. Ministerstwo Finansów potwierdziło w swojej interpretacji wyrok ETS, nie wycofało się jednak z zapowiadanych przez siebie zmian, czyli z likwidacji możliwości odliczania VAT od zakupu, leasingu i paliwa do tego typu samochodów. Decyzja ta wymagała jednak zezwolenia Komisji Europejskiej, które zostało wydane w czerwcu 2010 r. i wejdzie najprawdopodobniej w życie od stycznia 2011 r.

- Od początku roku udział aut z kratką we wszystkich sfinansowanych przez nas samochodach osobowych wyniósł blisko 27%. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to zaledwie 10% – zdradził Daniel Mrozek, odpowiedzialny w BZ WBK Leasing za marketing oraz rozwój oferty produktowej. - Aby dodatkowo zachęcić klientów do wyboru naszej oferty od połowy października wprowadzamy dodatkowo specjalną promocję na auta osobowe z homologacją ciężarową. Każdy klient biorący u nas w leasing taki samochód otrzyma kartę paliwową za 50 groszy, dzięki której będzie mógł wygodnie i bezgotówkowo tankować paliwo na ponad 1700 stacjach Orlen i Bliska – dodaje Daniel Mrozek.

Już od kilku miesięcy sprzedaż samochodów osobowych w Polsce rośnie. Zgodnie z danymi Samaru, instytutu monitorującego polski rynek samochodowy, we wrześniu br. wzrost wyniósł ponad 23% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i ponad 12% w stosunku do analogicznego okresu w 2009 r. Wzrost ten w przeważającej mierze jest napędzany właśnie przez przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z ostatnich miesięcy, w których mogą odliczyć pełny VAT od nabycia aut. Aż 50% samochodów nabytych przez przedsiębiorców to samochody z homologacją ciężarową.

I spory odsetek tej liczby stanowią właśnie auta nabyte w drodze leasingu. Przedstawiciele kilku firm leasingowych w rozmowie z nami potwierdzili, iż liczą się ze spadkiem liczby zawartych umów leasingowych na samochody osobowe w przyszłym roku. Jak duże będą te spadki? Wszyscy liczą po cichu, że jednak nie jakoś katastrofalnie duże, że decyzja resortu finansów nie będzie miała aż tak negatywnego wpływu na sytuację branży leasingowej w naszym kraju. Z całą pewnością jednak przyszły rok zapowiada się ciężko, wątpliwe bowiem, by zapowiadany boom na leasing konsumencki wpłynął znacząco na poprawę wyników sprzedażowych.

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Komentuj:

~alek 2010-10-21

już zniszczyło...

~Miler 2010-10-21

PO zniszczy ten kraj....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.