mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > List otwarty do Ministra Finansów - czy coś pomoże?

List otwarty do Ministra Finansów - czy coś pomoże?

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wspólnie ze Związkiem Dealerów Samochodów wystosowały list otwarty do Ministra Finansów, w którym apelują o zaprzestanie prac nad wnioskiem do Komisji Europejskiej o derogację w sprawie poboru podatku VAT od zakupu samochodów.

Komisja Europejska uznała złożony w grudniu wniosek o derogację upoważniającą do wprowadzenia zmian w poborze podatku VAT za niepełny i niejasny oraz poprosiła Ministerstwo Finansów o jego wyjaśnienia i uzupełnienie. W związku z powyższym obie wyżej wymienione instytucje wystosowały do Ministra Finansów list otwarty, w którym apelują o zaprzestanie prac nad tym wnioskiem i o wspólnym z branżą motoryzacyjną przygotowaniu korzystnego dla wszystkich rozwiązania.

Poniżej treść listu otwartego do Ministra Finansów:

Szanowny Panie Ministrze

Według ostatnich doniesień, Komisja Europejska uznała złożony w grudniu 2012 przez stronę polską wniosek o derogację upoważniający do wprowadzenia zmian w poborze podatku VAT za niepełny i niejasny oraz poprosiła Ministerstwo Finansów o wyjaśnienia i jego uzupełnienie.

Stanowisko Komisji Europejskiej zdaje się potwierdzać opinię polskiej branży motoryzacyjnej o niekorzystnych dla polskiej gospodarki, proponowanych rozwiązaniach i niespełnianiu przez nie wymaganych kryteriów derogacyjnych, mówiących, że odstępstwo od europejskich uregulowań w VAT może zostać wprowadzone jedynie w celu upraszczania poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania.

Naszym zdaniem proponowane rozwiązania nie doprowadzą do żadnego z tych celów - ani do uproszczenia poboru podatku VAT, ani do ograniczenia unikania opodatkowania. Konsekwencją wprowadzenia progów odliczania podatku w przypadku zakupu samochodów będzie bowiem utrzymywanie i tak skomplikowanego systemu podatkowego.

W pełni podtrzymujemy prezentowane dotąd stanowisko, że zmiany zaproponowane we
wniosku o derogację zakładające, że przedsiębiorcom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia tylko do 50 proc. kwoty podatku VAT (obecnie 60 proc.) przy zakupie samochodów do działalności gospodarczej oraz wprowadzenie ograniczenia odliczenia do 50 proc. kosztów eksploatacji pojazdów, w tym napraw i przeglądów serwisowych (obecnie pełne 100-procentowe odliczenie) nie pomogą rozwojowi polskiej gospodarki, a nawet - naszym zdaniem - spowodują kolejne przesunięcie się miejsc pracy w branży napraw samochodów do szarej strefy, a tym samym zmniejszenie wpływów podatkowych do budżetu państwa.

Mamy więc nadzieję, biorąc pod uwagę stanowisko Komisji Europejskiej, że uda nam się jeszcze wypracować akceptowalne dla wszystkich rozwiązanie tego problemu. Zwrot wniosku to znakomita okazja, żeby wspólnie z polskimi ekspertami przygotować rozwiązania które będą dobre dla polskiej gospodarki. Uważamy, że do tego momentu nie należy poprawiać, ani uzupełniać wniosku o derogację, tak by finalnie wprowadzić rozwiązanie które będzie służyć rozwojowi polskiej motoryzacji, a tym samym całej polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwu.

W imieniu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego - Jakub Faryś
W imieniu Związku Dealerów Samochodów - Marek Konieczny

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Aktualności 2015-03-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.