mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > MF: Nowy podatek w zastępstwie akcyzy

MF: Nowy podatek w zastępstwie akcyzy

Od kilku tygodni różne media, w tym i my, informują o możliwości zastąpienia podatku akcyzowego od samochodów osobowych innego rodzaju podatkiem. W dniu wczorajszym resort finansów potwierdził, iż pracuje nad przygotowaniem założeń do takiego podatku.

MF: Nowy podatek w zastępstwie akcyzy
Od kilku tygodni różne media, w tym i my, informują o możliwości zastąpienia podatku akcyzowego od samochodów osobowych innego rodzaju podatkiem. W dniu wczorajszym resort finansów potwierdził, iż pracuje nad przygotowaniem założeń do takiego podatku.
 

"W związku z pracami nad wsparciem przemysłu motoryzacyjnego, trwającymi w Ministerstwie Gospodarki, którego elementem ma być również zastąpienie podatku akcyzowego od samochodów osobowych innym podatkiem, Minister Finansów, zgodnie ze swoją właściwością, zlecił prace nad przygotowaniem założeń nowego rozwiązania podatkowego - można przeczytać na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. - Kierunkowo miałoby ono polegać na odejściu od dotychczasowego opodatkowania samochodów osobowych podatkiem akcyzowym liczonym od wartości i pojemności skokowej silnika, na rzecz wprowadzenia nowego systemu opodatkowania samochodów w oparciu o wartość i czynniki ekologiczne."
 
Zakończenie prac nad założeniami nowych rozwiązań planowane jest w ciągu najbliższych 3 tygodni i wtedy też dopiero poznamy dalsze szczegóły na temat tego podatku.
 
Z pewnością żadnej rewolucji jednak nie należy się spodziewać. Nowy podatek najprawdopodobniej będzie uzależniony od poziomu emisji spalin. Nie wiadomo jedynie, czy będzie on płacony tylko jednorazowo, przy rejestracji pojazdu, czy może też jednak okresowo, np. każdego roku.
 
Według wstępnych wyliczeń ekspertów i tak tego typu podatek powinien być niższy niż obecnie funkcjonująca akcyza, a przy tym dochody do budżetu państwa powinny być zachowane na obecnym poziomie.
Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~okon 2009-04-18

No cóż, "nasz" faszystowski rząd zwący siebie liberalnym potrafi tylko okradać ludzi z pieniędzy kilkakrotnie już opodatkowanych. A poparcie dla PO rośnie - czekajmy więc na kolejne nowe podatki. Widocznie wyborcy PO to lubią.

~Będzie lepiej 2009-04-03

Znając pazerność tzw. "polityków" należy spodziewać sie że nie będzie to podatek jednorazowy a raczej będzie ściągany od każdego samochodu corocznie. Nie słyszałem jeszcze aby wprowadzenie nowego podatku kiedykolwiek pomogło jakiejkolwiek gospodarce. Z doświadczeń na polskim podwórku wynika coś zupełnie przeciwnego. Wydaje się że jest to kolejna forma wyciągnięcia kasy od kierowców a nazwa "ekologiczny" jest tylko zgrabnie brzmiącym usprawiedliwieniem.

~w 2009-04-02

jeszcze nie slyszalem, zeby podatek wplynal na rozwoj jakiegos sektora gospodaki. jest dokladnie odwrotnie. zeby podniesc sprzedaz np nowych aut nalezy obnizyc podatek, wtedy cena spadnie i ludzie zaczna kupowac. moze nawet stanie sie tak jak na zachodzie, ze niemcy kupowali auta we francuskich salonach, bo byly tansze z powodu nizszych podatkow. podniesienie podatku moze jedynie zwiekszyc ceny na rynku aut sprowadzanych, co wcale nie musi sie przelozyc na wzrost zainteresowania nowymi. Zreszta bardzo latwo przestosowac auto kilkunastoletnie do obecnych norm emisji poprzez zalozenie instalacji gazowej LPG lub CNG

~Łukasz 2009-04-02

Wg mnie najsensowniejszym i najbardziej logicznym rozwiązaniem opodatkowania środków transportu było by uzależnienie wysokości podatku od czynników, które bezpośrednio obciążają otoczenie, czyli: 1. masa dopuszczalna pojazdu - wpływająca na zużycie dróg 2. poziom emisji spalin - wpływający na środowisko 3. przejechane kilometry (opodatkowanie paliwa)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Już za kilka tygodni na salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutuje nowe wcielenie koreańskiego przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Kolejne wcielenie Kii Ceed pojawi się w dwóch wersjach nadwoziowych.