mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mandat z zagranicy. Co robić?

Mandat z zagranicy. Co robić?

Kilka miesięcy po zakończeniu okresu wakacyjnego to czas, kiedy możemy się spodziewać "pamiątki" w postaci mandatu z wakacyjnych wojaży poza granicami naszego kraju. Co zrobić? Czy płacić mandat z zagranicy?

Mandat z zagranicy. Co robić?
Narzekamy na wysokość mandatów w Polsce, ale taryfikatory w większości państw Unii Europejskiej przewidują dużo surowsze kary za wykroczenia związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Jeżeli podczas zagranicznych wypraw ustrzelił nas gdzieś fotoradar, to musimy brać pod uwagę fakt, że za kilka miesięcy może przyjść do nas list.

Kilka lat temu Unia Europejska wdrożyła system, który pozwala ścigać kierowców, którzy popełnili wykroczenie na terenie wspólnoty. Są to Krajowe Punkty Kontaktowe. Służby unijnych państw mogą dzięki nim uzyskiwać dane kierowców, którzy łamią przepisy w krajach Unii, a następnie wysyłać wezwania.

Żeby mówić w ogóle o płaceniu jakiegokolwiek mandatu, to musi on najpierw spełniać wszystkie wymogi formalne. Takie zawiadomienie musi do nas dotrzeć w formie listu poleconego, a treść w nim zawarta musi być przetłumaczona na nasz język. W takiej przesyłce powinien się znajdować mandat wraz z materiałem dowodowym w postaci np. zdjęcia. Co ciekawe, punkty karne zdobyte za granicą nie wliczają się do polskiego systemu.

W gestii kierowcy pozostaje kwestia czy zapłacić taki mandat. W opinii wielu ekspertów prawnych, żeby kierowca był do tego zobowiązany, musi zapaść decyzja uprawnionego organu, czyli sądu. W innym wypadku zagraniczna policja nie ma podstaw by egzekwować od polskiego kierowcy jakichkolwiek należności.

Jeżeli nie zapłacimy, to musimy wziąć pod uwagę dość ważną kwestię. Nasze dane będą figurować w bazie lokalnej policji i podczas rutynowej kontroli na terenie danego kraju będziemy zobligowani do natychmiastowego uregulowania należności wraz z odsetkami. Gdy nie będziemy posiadać odpowiedniej ilości gotówki, policjant wyciągnie terminal płatniczy lub zarekwiruje wartościowy przedmiot jako zabezpieczenie roszczenia. W ostateczności możemy nawet trafić przed sąd.

W ostatnich miesiącach w Krajowym Punkcie Kontaktowym najczęściej pytali o dane polskich kierowców Austriacy (ponad 5 tys. zapytań), Niemcy (2,5 tys. zapytań) oraz Węgrzy (2 tys. zapytań).
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~Lolek 2015-11-17

Czy ktokolwiek w Polsce dostał mandat za przekroczenie prędkości wraz ze zdjęciem dowodowym?

~sld 2015-10-23

Proszę kogokolwiek, najlepiej prawnika, czy przekazywanie naszych danych (Pesel, adres, data urodzenia, miejsce zamieszkania, itp.) jest w tym wypadku prawnie dopuszczalne? Bez tych danych nie ma możliwości na świecie rozpocząć procesu sądowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando