mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mandat zapłacimy kartą

Mandat zapłacimy kartą

Jest szansa, że już wkrótce wejdą w życie przepisy, które pozwolą uiszczać mandaty karne bezpośrednio na miejscu wykroczenia za pomocą kart płatniczych.

Mandat zapłacimy kartą
Choć w obecnym stanie prawnym istnieją aż trzy rodzaje mandatów - gotówkowy, kredytowy i zaoczny - to z tego pierwszego mogą, a właściwie muszą skorzystać jedynie cudzoziemcy. Polscy kierowcy, nawet jeśli przyznają się do popełnienia wykroczenia i przyjmują mandat w wysokości zaproponowanej przez policjanta, muszą następnie dokonać jego zapłaty bądź to na poczcie, bądź w banku. Policjanci nie mają bowiem prawa przyjąć od polskiego kierowcy gotówki.

Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmiany prawa (kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia) mają wyjść naprzeciw tym osobom, które wyrażają chęć uiszczenia grzywny bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Możliwość zapłaty mandatu za pomocą karty będzie odnosić się i do Polaków (osób mających miejsce zamieszkania na obszarze RP), jak i cudzoziemców. W tym drugim przypadku jest to o tyle ważne, że dziś policjanci wskazują na wiele utrudnień związanej ze ściągalnością mandatów od takich osób. Często nie posiadają oni przy sobie gotówki i pojawia się konieczność podjechania do bankomatu, a to powoduje dodatkowe zaangażowanie patrolu do wykonywania czynności nie związanych z działaniami na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przyjęcie proponowanego rozwiązania, o które postulowano już od dłuższego czasu, ułatwi więc w wielu przypadkach samą procedurę zapłaty grzywny oraz przyczyni się także do zwiększenia ściągalności mandatów.

Możliwość zapłaty mandatu kartą płatniczą bezpośrednio u policjanta lub innego organu kontrolnego istnieje obecnie już w wielu krajach unijnych. Co więcej, takie prawo istnieje także i w Polsce, a posiada je już od kilku lat Inspekcja Transportu Drogowego.

Niestety, samo przyjęcie proponowanych zmian nie spowoduje, że natychmiast wejdą one w życie. Aby proponowane przepisy mogły obowiązywać na terenie naszego kraju niezbędne będzie wyposażenie wszystkich patroli w odpowiednie terminale do obsługi kart płatniczych oraz przeszkolenie policjantów w zakresie ich obsługi. Według szacunków, może to nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie zmienionych regulacji. Do tego czasu obowiązywać będą mogły przepisy przejściowe, zgodnie z którymi możliwe będzie uiszczenie mandatu drogą bezgotówkową, o ile policjant nakładający mandat będzie wyposażony w odpowiednie urządzenie.
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~dsg 2010-07-28

no ale my jak zawsze kilka lat za murzynami

~chychak 2010-07-28

i bardzo dobrze, już dawno takie coś powinno być!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Japoński producent poszerza ofertę swojego najpopularniejszego modelu. Nowa generacja Suzuki Swift będzie dostępna w wersji Sport. Samochód zadebiutuje już jesienią na salonie we Frankfurcie.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech