mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mandat zapłacimy kartą

Mandat zapłacimy kartą

Jest szansa, że już wkrótce wejdą w życie przepisy, które pozwolą uiszczać mandaty karne bezpośrednio na miejscu wykroczenia za pomocą kart płatniczych.

Mandat zapłacimy kartą
Choć w obecnym stanie prawnym istnieją aż trzy rodzaje mandatów - gotówkowy, kredytowy i zaoczny - to z tego pierwszego mogą, a właściwie muszą skorzystać jedynie cudzoziemcy. Polscy kierowcy, nawet jeśli przyznają się do popełnienia wykroczenia i przyjmują mandat w wysokości zaproponowanej przez policjanta, muszą następnie dokonać jego zapłaty bądź to na poczcie, bądź w banku. Policjanci nie mają bowiem prawa przyjąć od polskiego kierowcy gotówki.

Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmiany prawa (kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia) mają wyjść naprzeciw tym osobom, które wyrażają chęć uiszczenia grzywny bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Możliwość zapłaty mandatu za pomocą karty będzie odnosić się i do Polaków (osób mających miejsce zamieszkania na obszarze RP), jak i cudzoziemców. W tym drugim przypadku jest to o tyle ważne, że dziś policjanci wskazują na wiele utrudnień związanej ze ściągalnością mandatów od takich osób. Często nie posiadają oni przy sobie gotówki i pojawia się konieczność podjechania do bankomatu, a to powoduje dodatkowe zaangażowanie patrolu do wykonywania czynności nie związanych z działaniami na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przyjęcie proponowanego rozwiązania, o które postulowano już od dłuższego czasu, ułatwi więc w wielu przypadkach samą procedurę zapłaty grzywny oraz przyczyni się także do zwiększenia ściągalności mandatów.

Możliwość zapłaty mandatu kartą płatniczą bezpośrednio u policjanta lub innego organu kontrolnego istnieje obecnie już w wielu krajach unijnych. Co więcej, takie prawo istnieje także i w Polsce, a posiada je już od kilku lat Inspekcja Transportu Drogowego.

Niestety, samo przyjęcie proponowanych zmian nie spowoduje, że natychmiast wejdą one w życie. Aby proponowane przepisy mogły obowiązywać na terenie naszego kraju niezbędne będzie wyposażenie wszystkich patroli w odpowiednie terminale do obsługi kart płatniczych oraz przeszkolenie policjantów w zakresie ich obsługi. Według szacunków, może to nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie zmienionych regulacji. Do tego czasu obowiązywać będą mogły przepisy przejściowe, zgodnie z którymi możliwe będzie uiszczenie mandatu drogą bezgotówkową, o ile policjant nakładający mandat będzie wyposażony w odpowiednie urządzenie.
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~dsg 2010-07-28

no ale my jak zawsze kilka lat za murzynami

~chychak 2010-07-28

i bardzo dobrze, już dawno takie coś powinno być!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.