mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mandaty dla posłów, prokuratorów i sędziów

Mandaty dla posłów, prokuratorów i sędziów

Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał nowelizację przepisów, które ograniczają stosowanie immunitetów m.in. przez posłów, prokuratorów i sędziów w przypadku wykroczeń drogowych.

Mandaty dla posłów, prokuratorów i sędziów
W przypadku drobnych wykroczeń drogowych (przede wszystkim chodzi o przekroczenie dozwolonej prędkości), konieczność każdorazowego występowania z wnioskiem o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetu jest, w opinii projektodawcy, niefunkcjonalna i nieuzasadniona. Nowelizacja umożliwia wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego przez posła, senatora, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Prezesa IPN, Rzecznika Praw Dziecka, prokuratora, sędziego sądu powszechnego oraz sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Do dzisiaj, w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego przez którąkolwiek z powyższych osób, niezbędne było wystąpienie do odpowiednich organów o zniesienie chroniącego ich immunitetu. Nawet, gdy taka osoba chciała dobrowolnie poddać się karze.

Celem podpisanej ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka jest umożliwienie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji przez podmioty objęte immunitetem, wyłączającym odpowiedzialność lub uzależniającym pociągnięcie do odpowiedzialności od zgody właściwego organu.

Zgodnie z nowelizacją przyjęcie mandatu karnego albo uiszczenie grzywny przez wyżej wymienione podmioty, w przypadku ukarania mandatem zaocznym, stanowić będzie zarazem oświadczenie o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.