mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mandaty dla posłów, prokuratorów i sędziów

Mandaty dla posłów, prokuratorów i sędziów

Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał nowelizację przepisów, które ograniczają stosowanie immunitetów m.in. przez posłów, prokuratorów i sędziów w przypadku wykroczeń drogowych.

Mandaty dla posłów, prokuratorów i sędziów
W przypadku drobnych wykroczeń drogowych (przede wszystkim chodzi o przekroczenie dozwolonej prędkości), konieczność każdorazowego występowania z wnioskiem o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetu jest, w opinii projektodawcy, niefunkcjonalna i nieuzasadniona. Nowelizacja umożliwia wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego przez posła, senatora, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Prezesa IPN, Rzecznika Praw Dziecka, prokuratora, sędziego sądu powszechnego oraz sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Do dzisiaj, w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego przez którąkolwiek z powyższych osób, niezbędne było wystąpienie do odpowiednich organów o zniesienie chroniącego ich immunitetu. Nawet, gdy taka osoba chciała dobrowolnie poddać się karze.

Celem podpisanej ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka jest umożliwienie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji przez podmioty objęte immunitetem, wyłączającym odpowiedzialność lub uzależniającym pociągnięcie do odpowiedzialności od zgody właściwego organu.

Zgodnie z nowelizacją przyjęcie mandatu karnego albo uiszczenie grzywny przez wyżej wymienione podmioty, w przypadku ukarania mandatem zaocznym, stanowić będzie zarazem oświadczenie o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport