mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

MSWiA pracuje nad lepszą ściągalnością mandatów. Już niebawem policyjne radiowozy będą wyposażone w terminale płatnicze. Dzięki temu cudzoziemcy (i nie tylko) będą mogli zapłacić za mandat „od ręki”.

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach
Resort pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który trafił niedawno do konsultacji. Przewiduje on kilka zmian, które mają ułatwić pracę funkcjonariuszom policji, a także polepszyć statystyki związane ze ściągalnością grzywien za mandaty. MSWiA uzasadnia zmiany statystykami, które jasno mówią, że w samym 2015 roku wystawiono ponad 5,5 mln mandatów.

W tej chwili policjant może wystawić jeden z trzech rodzajów mandatu: kredytowany, zaoczny lub gotówkowy. W przypadku, gdy wykroczenie popełni osoba stale zamieszkująca w Polsce, jest nakładany pierwszy albo drugi wariant. W przypadku cudzoziemców, którzy nie mają stałego meldunku, wystawiany jest mandat gotówkowy.

Jeżeli cudzoziemiec przyłapany na wykroczeniu nie posiada odpowiedniej gotówki przy sobie, policjant musi przejechać z nim do najbliższego bankomatu. Stąd terminal będący na wyposażeniu radiowozu mógłby ułatwić natychmiastowe rozliczenie grzywny.

Pierwsze terminale do rozliczeń bezgotówkowych pojawią się nie tylko w radiowozach policyjnych, ale również u innych podmiotów, które są uprawnione do nakładania grzywien w formie mandatów karnych.
Tematy w artykule: mandaty taryfikator mandatów

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Bezpieczna jazda 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.