mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mandaty zimową porą

Mandaty zimową porą

Zima to szczególnie nieprzyjemny dla kierowców czas. Trudne warunki na drogach, szybciej zapadające ciemności utrudniają dość znacznie bezpieczne poruszanie się. Do tego dochodzą wykroczenia, typowe dla tej pory roku, za które grożą nam mandaty karne. Podpowiadamy, co należy do naszych obowiązków, a czego absolutnie nie powinniśmy czynić, aby nie narazić się na otrzymanie grzywny.

Mandaty zimową porą
Tym bardziej, że to zimą jesteśmy bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju szkody. Kolizje, nawet drobne, urwanie w zaspie zderzaka, "zaliczenie" dziury w drodze mogą dość boleśnie uszczuplić nasz portfel. Zima to także większe spalanie naszego auta, cały czas czyhają na nas fotoradary, a ponadto policjanci mają dodatkową listę wykroczeń, za które mogą nas ukarać. Warto więc zapoznać się z tymi najczęstszymi, za jakie grożą nam mandaty.

Mandat za opony...
...nam grozi, jednak nie, jak można by mylnie sądzić, za brak zimowego ogumienia. Pomysł z obowiązkowymi zimówkami zrodził się wprawdzie w tym roku w parlamentarnym Zespole ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, jednak w rozpoczętym właśnie sezonie kierowcom się jeszcze upiekło. Być może już za rok ta sytuacja diametralnie się zmieni i za brak odpowiednich opon zapłacimy i to od razu aż 500 zł.

Zagrożenie mandatowe związane jest natomiast ze stanem technicznym opon. Musimy pamiętać, że każda opona, bez znaczenia czy letnia, czy zimowa, nie może mieć bieżnika mniejszego niż 1,6 mm. Policja ma prawo kontrolować je pod tym względem i jeśli zauważy nieprawidłowości, może zabrać nam dowód rejestracyjny, a dodatkowo obciążyć nas mandatem do wysokości 500 zł. Karany będzie także brak łańcuchów śniegowych na odcinkach drogi pokrytych śniegiem, na których jest ustawiony znak C-18, oraz korzystanie z łańcuchów, gdy drogi nie będą już ośnieżone.

Pamiętajmy jednak, że brak zimówek może nam zaszkodzić finansowo w zupełnie inny sposób. O większym ryzyku kolizji czy wypadku nie ma co wspominać. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego z naszej winy brak zimówek może sprawić, że nasz ubezpieczyciel, mimo posiadania ubezpieczenia autocasco, nie będzie chciał nam wypłacić odszkodowania.

Zaśnieżone auto...

...to częsty widok o zimowym poranku, gdy całą noc sypało z nieba. Co robić, gdy spieszymy się do pracy lub chcemy dowieźć nasze dzieci do szkoły? Bez dwóch zdań, musimy poświęcić kilka/kilkanaście minut na odśnieżenie i zeskrobanie lodu z szyb naszego auta. I nie tylko ważna jest przednia szyba (cała, a nie tylko jej część!), ale również tylna, boczne, lusterka, światła, a także dach i przednia maska. Generalnie lepiej, by w ogóle śniegu nie było nigdzie powyżej linii okien, gdyż nagłe hamowanie, podmuch wiatru mogą sprawić, że momentalnie śnieg z naszego dachu zostanie zwiany nam bądź innemu kierowcy tuż przed oczy. Szczególnie niebezpieczne mogą być ciężarówki, które na swoich plandekach przewożą spore ilości śniegu. Gdy nagle tuż przed naszym autem spadnie nam taka "czapa" śniegu, o wypadek już nie trudno.

Przepisy art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym mówią tu wprost, że nasz pojazd musi być utrzymany w takim stanie, by nie zagrażać bezpieczeństwu osób w nim jadących lub innych uczestników ruchu. Dalej możemy przeczytać w tym przepisie, iż niezbędne jest dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji oraz oświetlenia drogi. Wprawdzie w taryfikatorze mandatów nie znajdziemy pozycji za jazdę zaśnieżonym autem, ale już kodeks wykroczeń grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 zł za zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Śnieg może spowodować, że nieczytelne będą nasze tablice rejestracyjne. Pół biedy, gdy poruszamy się przy sypiącym śniegu bądź dopiero co przestało padać. Wówczas mamy gotowe wytłumaczenie, a policjant może nam nakazać tylko wyczyszczenie tablic. W przeciwnym razie musimy się liczyć nawet ze 100-złotowym mandatem i 3 punktami karnymi. O czyste szyby czy reflektory musimy zadbać nie tylko przy padającym śniegu. Gdy poruszamy się po drodze, na której zalega błoto pośniegowe, często całe auto jest mocno ubrudzone. Gdy drogówka nas zatrzyma, również może nakazać doprowadzenie auta (szyb, reflektorów) do czystości. Gdyby się okazało przy takiej kontroli, że brakuje nam płynu w spryskiwaczu bądź stan naszych wycieraczek uniemożliwia wyczyszczenie szyb, także grozi nam mandat.

Grzanie na postoju...
...to kolejny zimowy element naszych dróg, a raczej parkinów przydomowych. Po co odśnieżać samodzielnie auto, skoro można zasiąść w środku, włączyć dmuchawę z ciepłym powietrzem, bądź ogrzewanie i poczekać kilka minut aż nasz samochód będzie się nadawał do jazdy. A tymczasem postój z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym, nie wynikający z przepisów ruchu drogowego (np. zamknięty szlaban, czerwone światło), a trwający dłużej niż minutę to również wykroczenie, za które możemy zapłacić 100 zł. Kategorycznie nie wolno także oddalać się od auta, w którym silnik jest włączony.  

Oczywiście przepisy jedno, a życie często pisze zupełnie inny scenariusz. Wątpliwe, by policjant chciał nas ukarać w sytuacji, gdy przy pracującym silniku usuwamy śnieg i lód z naszego auta. Musiałby być w wyjątkowo złym humorze...

Zabawy na śniegu...
...z dziećmi jak najbardziej popieramy, jednak nie powinny one przybierać absurdalnych form. Próba zorganizowania kuligu, kiedy sanie (bądź narty) będą ciągnięte przez auto, a nawet ciągnik czy quad na drodze publlicznej, do mądrych zabaw z całą pewnością nie należy, gdyż o nieszczęście nietrudno. Od ubiegłego roku takie zabawy oprócz mandatu (500 zł) mogą się skończyć także pięcioma punktami karnymi dla kierującego pojazdem, do którego podczepieni są "kuligowicze".Podobne wiadomości:

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed wyjazdem?

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed...

Aktualności 2017-05-01

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Viktorr 2013-02-22

Wychodzą młodzi policjanci na miasto a na odprawie mieli prykaz, żeby nie wracali z pustym drukami, no to piszą chłopaki, która para więcej zrobi dla kraju.

niktinic 2013-01-24

Bo Bogiem jest ''Many-tu"-.spolszczone z "indiańskiego". I jaka tu gadka o naszym bezpieczeństwie? To jak "bezmyślnie" ustawiony radar. A idiotów do sejmu sami wybieramy z których "rodzą się ''ministry" wszelkich dyscyplin znawców; jak spec od lekarstw ( niech mnie....),agent ''tulipan"' itp. aż strach zabrać panienkę z drogi bo może okazać się" tulipanką" z ramienia rządzących....

Hq-Aero-Dynamic_p 2013-01-09

No wszystko ma swoje granice a tutaj została ona wyraźnie przekroczona i ciężko mi sobie wyobrazić jak można zrobić coś takiego. Wszyscy jesteśmy przecież tylko ludźmi.

~don 2012-12-27

powaga z tymi pałami w rzeszowie? to już jest wyjątkowe sukinsyństwo, człowiek jak widać się nie liczy, liczą się tylko wyniki, w tym przypadku pewno limit wystawionych mandatów na jednego policjanta

~m 2012-12-20

Grzanie na postoju - "Wątpliwe, by policjant chciał nas ukarać w sytuacji, gdy przy pracującym silniku usuwamy śnieg i lód z naszego auta. Musiałby być w wyjątkowo złym humorze..." no i tutaj autor jest w błędzie, rzeszowska policja ostatnio znalazła łatwy i nieskomplikowany sposób na podratowanie budżetu - między 7.00 a 8.30 kiedy najwięcej kierowców wyrusza na drogę osiedla a dokładniej osiedlowe parkingi patrolowane są radiowozami i pieszymi patrolami, które bez opamiętania lepią mandaty dla wszystkich, którzy właśnie odpalili auto i zabrali się za skrobanie szyb i odśnieżanie aut i bynajmniej nie chodzi tutaj o ludzi, którzy siedzą w autach i grzeją w oczekiwaniu aż śnieg i lód sam opuści ich auto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando