mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mandaty znowu do góry!

Mandaty znowu do góry!

Wyższe stawki mandatów, które najprawdopodobniej wejdą w życie już jesienią, mają za zadanie głównie chronić na drodze pieszych oraz niepełnosprawnych. Podrożeją kary m.in. za przejazd na czerwonym świetle oraz zaparkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.

Mandaty znowu do góry!
Projekt rozporządzenia przygotowany został przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i ma dostosować niektóre pozycje taryfikatora do zmienionej ostatnio kilkakrotnie ustawy Prawo o ruchu drogowym, do wielu postulatów społecznych, a także ma odpowiadać doświadczeniom wynikającym z kilku już lat stosowania taryfikatora. Proponowane zmiany zostały już zaaprobowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a obecnie czekają jeszcze na zgody resortów sprawiedliwości i finansów oraz podpis premiera. Nowe stawki mandatów nie dotyczą tym razem przekraczania prędkości. Regulacje w tym zakresie zostały przygotowane w odrębnej nowelizacji, podobnie zresztą jak zmiany w nakładanych na kierowców punktach karnych.

Jedna, ale za to istotna zmiana ma ułatwić poruszanie się po drogach osobom niepełnosprawnym. Dotychczas parkowanie bez uprawnień na miejscu przeznaczonym dla pojazdu niepełnosprawnego nie było ujęte w taryfikatorze, a na sprawcę tego wykroczenia mógł być nałożony mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Aby ograniczyć do minimum zajmowanie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych ustalono wysokość mandatu na 500 zł.

Z podobnie wysokim mandatem muszą się liczyć kierowcy, ale również jadący np. rowerem, jeśli nie zatrzymają się na czerwonym świetle. Tu również do tej pory istniała spora rozbieżność w wysokości sankcji od 20 do 500 zł, co nie koresponduje w pełni z wagą zagrożenia. Z kolei na łagodniejsze potraktowanie będą mogli liczyć piesi (także kierujący kolumną pieszych lub pędzący bydło). Dotychczasowy mandat w wysokości 250 zł zostanie obniżony do kwoty 100 zł.

Zmiany w taryfikatorze wymusiła także niedawna nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przede wszystkim konieczna była aktualizacja przepisów dotyczących używania świateł. M.in. kierujący motorowerami będą w tym względzie traktowani tak samo jak kierowcy samochodów. Wprowadzono nową pozycję w taryfikatorze - niezachowanie wymaganego odstępu podczas zatrzymania w tunelu, której nieprzestrzeganie będzie kosztować 100 zł. I wreszcie, brak dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu zarejestrowanego za granicą kosztować będzie tyle samo, co np. brak prawa jazdy bądź dowodu rejestracyjnego, czyli 50 zł.

Ostatnią zmianą jest dodanie nowej pozycji - za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Proponowane rozwiązanie przewiduje wysokość mandatu jako sumę mandatu przewidzianego za naruszenie konkretnego przepisu oraz 200 zł, jeśli sprawca jest trzeźwy, bądź 300 zł jeśli jest po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, maksymalnie do 500 zł. I tak przykładowo, jeśli pieszy wejdzie na ulicę na czerwonym świetle powodując zagrożenie zapłaci 300 zł mandatu (100+200), bądź 400 zł (100+300) - jeśli był po spożyciu alkoholu.
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

~!!! 2008-09-02

W sumie to dobrze ze mandaty rosa może większe kwoty podziałają na tych co notorycznie łamią przepisy. I zastanawia się zanim wdepną mocniej pedał gazu. Moim zdaniem powinno się przez to zrobić trochę bezpieczniej na drogach.

~Artur 2008-09-01

I jeszcze jedno. Błagam tylko o dokończenie A2 do Świecka. Wtedy mogą sobie robić co chcą. Jeśli z Poznania mam jechać do Zakopanego w 8h, to wybieram Innsbruck, gdzie dojadę pewnie szybciej. Bez mandatów, nerwów i nadstawiania karku śmierci. Podobnie z morzem. Zamiast męczyć się do Gdańska i moknąć, wolę pojechać do Genui. Mam dość ciągłej gadki o drogach itd. Niech zbudują te ostatnie 100km drogi i dadzą sobie spokój

~Artur 2008-09-01

jkl jako jedyny ma tu według mnie rację. Manday wysokości 2000zł pozwolą nam łatwiej korumpować gliniarzy. 100zł bał się wziąć. Ale 5-8 setek to już zaryzykuje. Uzależnienie od wysokości zarobków, to absurd w kraju, gdzie najbogatsi nie wykazują większości dochodów.

~"RENeu" 2008-09-01

W Niemczech w miejscowościach przelotowych 70, a na trasie 100, nie wspomnę o wszędobylskich expresówkach czy Autostradach, gdzie przeważnie 120 lub Keine Granze! i jakoś nikt się nie zabija, a u nas cały czas na trasie 50 km/h bo 1 km dalej stoi domek i teren zabudowany!! a jak roboty w jednym miejscu to 15 kilometrów 40!! A tak w ogóle to ciężarówka ma 2,5 razy dłuższa drogę hamowania a też ma 50km/h w miejscowości! Tak syrenki i maluchy miały 60! ,a my 50! mimo tego ze auta hamują 40metrów ze stówki a jadąc 50 na trasie to zaraz tamuje się ruch <ale zawsze można słuchać radia!!! (może tego zabronią)> PS wiem-czasami np: przed pasami i szkołą o 8 rano trzeba jechać 20 km/h ale nie cały czas ( u nas nie ma czasowych ograniczeń lub przy mokrej jezdni) Pozdrawiam wszystkich, którzy niestety muszą użerać się z Polską Rzeczywistością! A Panowie Policjanci -Czy macie sumienie? - wierze że jest paru takich!

~Piotrek Lanckoroński 2008-09-01

Mandat powinien być uzależniony od rozmiaru naruszenia prawa i wprost proporcjonalny do majątku osoby je łamiącej !! W innym przypadku bogaci bujający się szybkimi wózkami i tak nie będą zwracać uwagi na znaki !! Lekką ręką zapłacą za mandat nawet 2tyś, a jak nazbiera tyle punktów, że straci prawo jazdy to sobie kupi nowe też za 2tyś. !! Jeszcze gorsza sytuacja będzie z biednymi którzy minimalnie przekroczą dozwoloną prędkość np. o 15 km/h i dostaną taki sam mandat tylko dla nich będzie to tragedia na kilka miesięcy !! Mam nadzieje, że po wprowadzeniu w/w zmian moim zdaniem udanych przyjdą następne dotyczące przekraczania prędkości w postaci mandatów uzależnionych od zamożności w innym razie drogi podzielą się na biednych tłukących się te 50 czy 40 i bogatych szarżujących pod 200km/h ...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.