mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Miganie światłami - za to też grozi mandat

Miganie światłami - za to też grozi mandat

Pewnie nie raz zdarzyło nam się zauważyć pojazd jadący przed nami, który "mruga długimi", ostrzegając przed policją. Zapewne my sami także ostrzegamy jadących z naprzeciwka. Jednak takie zachowanie może nas kosztować kilkaset złotych.

Miganie światłami - za to też grozi mandat

Jeśli ktoś "mruga do nas długimi", a inaczej błyska światłami drogowymi to mamy dwie możliwości: albo nie włączyliśmy świateł albo zaraz spotkamy drogówkę sprawdzającą prędkość. Jeśli upewniliśmy się, że światła są w porządku, automatycznie zdejmujemy nogę z gazu. To akurat dobry odruch. Dzięki takim kierowcom można uniknąć mandatu, ale zdecydowanie zachęcamy do stałej jazdy przepisowej, nie tylko w momencie, gdy zbliżamy się do patrolu policji.

Jednak takie mruganie może się okazać kosztowne. W Kamieniu Pomorskim akcja policji pod hasłem "Prędkość" zamieniła się w akcję "Mruganie". Funkcjonariusze zatrzymali 54 kierowców, wystawili 44 mandaty, z czego ponad połowa (24) została wypisana właśnie za nieprawidłowe korzystanie ze świateł drogowych, czyli błyskanie. Prędkość przekroczyło zaledwie ośmiu kierowców.

Przepisy, o mruganiu światłami mówią jasno o "korzystaniu ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami". Takie zachowanie jest karane mandatem w wysokości 200 zł i 3 punktów karnych.

Policja uczula na takie zachowanie. Możemy to tłumaczyć łataniem dziury w budżecie, ale przez ostrzeganie innych kierowców, możemy pomagać pijanym lub przestępcom, którzy w ten sposób mogą uniknąć sprawiedliwości. Zamiast chronić się przed policją mrugając światłami, lepiej jechać cały czas przepisowo. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze, a także bezstresowe - nie musimy się martwić o kontrolę prędkości.

Tematy w artykule: światła jazda na światłach

Podobne wiadomości:

Bardzo zły stan oświetlenia w polskich samochodach

Bardzo zły stan oświetlenia w polskich...

Aktualności 2016-02-11

Nowe światła w Audi

Nowe światła w Audi

Technika 2015-07-29

Komentuj:

~hissaw 2017-04-16

Witam, co zrobić gdy panna blondynka z długimi włoskami, która stoi na światłach za mną, ledwo co ruszyłem (z lewego pasa z trzech) a ono od razu mruga żeby zjechać a z prawej jeszcze są inne auta ? niebieskie terenowe Audi : WJ 6049F pod warszawą, niestety miała niefart bo stała na światłach i ją zobaczyłem, bała się nawet zerknąć w na bok :) pozdrawiam normalnych kierowców nie pchających się wszędzie z pośpiechu !

~TW 2016-03-21

Czemu nie pisze że artykuł sponsorowany przez komende policji

~kierowca obserwator 2016-03-18

Jak już wszyscy będą jeździć przepisowo to znajdą jakiś inny detal za który wlepią mandat. Policja to rekierzy , niestety czytając kolejne newsy onetu odnoszę wrażenie że żyjemy w policyjnym matriksie. Nie dalej jak wczoraj przy akcji zapięty pas , w drodze do pracy spotkałem 3 radiowozy na różnych ulicach wyłudzające pieniądze od nieroztropnych kierowców , wszystko pod płaszczykiem naszego bezpieczeństwa . Przypomnę że hitler pod płaszczykiem czystości rasy wymordował 6 mil. ludzi . Jadąc przez Polskę czują się jak w obozie koncentracyjnym , na każdym rogu radiowóz i łowcy trofeów. Z tego wynika że policja powinna być stale nie doinwestowana , bo gdy mają pieniądze to życie staje się piekłem. Szkoda tylko ze osobnik zakładający mundur zapomina że jest tylko ułomnym człowiekiem , który grzeszy wielokrotnie więcej iż statystyczny kowalski , tylko kolega nie wystawi mandatu. OCHYDA

~Miganie 2016-03-18

Zawsze mogę powiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa zapaliłem na ułamek sekundy długie...bo chyba widziałem kota ! dajcie spokój z tą wazeliną

Aldik 2016-03-18

Musimy sobie pomagać a nie pozwolić aby łatali dziure w budżecie z naszej kieszeni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.