mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Miganie światłami - za to też grozi mandat

Miganie światłami - za to też grozi mandat

Pewnie nie raz zdarzyło nam się zauważyć pojazd jadący przed nami, który "mruga długimi", ostrzegając przed policją. Zapewne my sami także ostrzegamy jadących z naprzeciwka. Jednak takie zachowanie może nas kosztować kilkaset złotych.

Miganie światłami - za to też grozi mandat

Jeśli ktoś "mruga do nas długimi", a inaczej błyska światłami drogowymi to mamy dwie możliwości: albo nie włączyliśmy świateł albo zaraz spotkamy drogówkę sprawdzającą prędkość. Jeśli upewniliśmy się, że światła są w porządku, automatycznie zdejmujemy nogę z gazu. To akurat dobry odruch. Dzięki takim kierowcom można uniknąć mandatu, ale zdecydowanie zachęcamy do stałej jazdy przepisowej, nie tylko w momencie, gdy zbliżamy się do patrolu policji.

Jednak takie mruganie może się okazać kosztowne. W Kamieniu Pomorskim akcja policji pod hasłem "Prędkość" zamieniła się w akcję "Mruganie". Funkcjonariusze zatrzymali 54 kierowców, wystawili 44 mandaty, z czego ponad połowa (24) została wypisana właśnie za nieprawidłowe korzystanie ze świateł drogowych, czyli błyskanie. Prędkość przekroczyło zaledwie ośmiu kierowców.

Przepisy, o mruganiu światłami mówią jasno o "korzystaniu ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami". Takie zachowanie jest karane mandatem w wysokości 200 zł i 3 punktów karnych.

Policja uczula na takie zachowanie. Możemy to tłumaczyć łataniem dziury w budżecie, ale przez ostrzeganie innych kierowców, możemy pomagać pijanym lub przestępcom, którzy w ten sposób mogą uniknąć sprawiedliwości. Zamiast chronić się przed policją mrugając światłami, lepiej jechać cały czas przepisowo. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze, a także bezstresowe - nie musimy się martwić o kontrolę prędkości.

Tematy w artykule: światła jazda na światłach

Podobne wiadomości:

Nowe światła w Audi

Nowe światła w Audi

Technika 2015-07-29

Ważna dobra widoczność

Ważna dobra widoczność

Technika 2014-01-18

Komentuj:

~Dareq 2017-08-24

Przepisy, o mruganiu światłami mówią jasno o "korzystaniu ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami". Takie zachowanie jest karane mandatem w wysokości 200 zł i 3 punktów karnych. Hm .. nom i ok , ale jest jedno ale. : Art. 29. 1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. 2. Zabrania się: 1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego; 2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem; 3) ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych Jak widać mówi się tu o możliwośći ! To Policja nie zna tego przepisu ? A kiedy występuje zagrożenie ( niebezpieczeństwo ) na drodze? A w sytuacji np. gdy po za terenem zabudowanym na odcinku drogi jest ograniczenie prędkości. Ograniczenie to nie stoi sobie ot tak , tylko dla tego że właśnie istnieje ( możę zaistnieć) pewne niebezpieczeństwo jadąc z prędkością dozwoloną przepisami. Policja również zapomina o tym że wprowadzanie w błąd kierowców tzn. karanie mandatem za rzekome wykroczenie jest przestępstwem z art.231kk.

~Alko-Maty.pl 2017-07-17

Według najnowszych informacji prawdopodobnie za ostrzeganie innych kierowców nie będzie jednak mandatu z jednej strony to dobrze, natomiast z drugiej nie utemperuje to piratów drogowych - to niewątpliwy minus.

~hissaw 2017-04-16

Witam, co zrobić gdy panna blondynka z długimi włoskami, która stoi na światłach za mną, ledwo co ruszyłem (z lewego pasa z trzech) a ono od razu mruga żeby zjechać a z prawej jeszcze są inne auta ? niebieskie terenowe Audi : WJ 6049F pod warszawą, niestety miała niefart bo stała na światłach i ją zobaczyłem, bała się nawet zerknąć w na bok :) pozdrawiam normalnych kierowców nie pchających się wszędzie z pośpiechu !

~TW 2016-03-21

Czemu nie pisze że artykuł sponsorowany przez komende policji

~kierowca obserwator 2016-03-18

Jak już wszyscy będą jeździć przepisowo to znajdą jakiś inny detal za który wlepią mandat. Policja to rekierzy , niestety czytając kolejne newsy onetu odnoszę wrażenie że żyjemy w policyjnym matriksie. Nie dalej jak wczoraj przy akcji zapięty pas , w drodze do pracy spotkałem 3 radiowozy na różnych ulicach wyłudzające pieniądze od nieroztropnych kierowców , wszystko pod płaszczykiem naszego bezpieczeństwa . Przypomnę że hitler pod płaszczykiem czystości rasy wymordował 6 mil. ludzi . Jadąc przez Polskę czują się jak w obozie koncentracyjnym , na każdym rogu radiowóz i łowcy trofeów. Z tego wynika że policja powinna być stale nie doinwestowana , bo gdy mają pieniądze to życie staje się piekłem. Szkoda tylko ze osobnik zakładający mundur zapomina że jest tylko ułomnym człowiekiem , który grzeszy wielokrotnie więcej iż statystyczny kowalski , tylko kolega nie wystawi mandatu. OCHYDA

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.