mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ministerstwo Finansów idzie na rękę firmom

Ministerstwo Finansów idzie na rękę firmom

Ubieganie się o zwrot VAT od zakupionego samochodu firmowego oraz paliwa do niego nie będzie wymagać korekty w podatku dochodowym - wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów idzie na rękę firmom
Sprawa pojawiła się po ogłoszeniu przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyroku z 22 grudnia 2008 r., według którego wprowadzone po naszym wejściu do Unii Europejskiej ograniczenia w możliwości odliczania podatku VAT od pojazdów wykorzystywanych w działalności gospodarczej oraz paliwa do nich były niezgodne z prawem unijnym. Wyrok ten otworzył przed tysiącami polskich przedsiębiorców furtkę do starania się o zwrot nieodliczonego wówczas podatku. Chodzi tu o tych podatników, którzy po 1 maja 2004 r. stracili prawo do odliczania VAT od aut z kratką, zaś po 22 sierpnia 2005 r. od tych samochodów, które spełniały tzw. wzór Lisaka.

Sporo wątpliwości wprowadził ogłoszony przez resort finansów na swoich stronach internetowych komunikat po tym wyroku. Wynikało z niego, że podatnicy starający się o zwrot VAT są zmuszeni jednocześnie do korekty deklaracji PIT bądź CIT za poprzednie laty, gdyż nieodliczony VAT stanowi koszt uzyskania przychodu. Oznaczałoby to naprawdę spore zamieszanie w prowadzonej księgowości. Z tego też względu wielu przedsiębiorców na poważnie zastanawiało się, czy walczyć o odzyskanie podatku VAT.

Na całe szczęście jednak dla nich, Ministerstwo Finansów wycofało się z wcześniejszego stanowiska. W nowym komunikacie możemy przeczytać, że "podatnicy, którzy w związku z tym wyrokiem dokonają odliczenia podatku od towarów i usług poprzez dokonanie korekty rozliczenia w tym podatku, nie są obowiązani do korygowania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym".

Jednocześnie jednak kwota zwrotu lub obniżenia podatku w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód w podatku dochodowym w momencie otrzymania zwrotu.

Oznacza to, że jeśli będziemy starać się o zwrot VAT nie musimy jednocześnie korygować podatku dochodowego za poprzednie okresy. Natomiast w momencie, gdy uzyskamy już zwrot z Urzędu Skarbowego, to w tym samym miesiącu musimy zaliczyć go do naszych przychodów.
Tematy w artykule: VAT

Podobne wiadomości:

VAT można jednak odliczać!

auto motor i sport 0000-00-00

VAT od leasingu bez limitu

VAT od leasingu bez limitu

Finanse i prawo 2014-08-20

Komentuj:

~Vat 2009-03-08

Oczywiście

~alan 2009-01-16

oj baba, baba tak by bylo najlepiej, ale czy sie tego w koncu doczekamy, kto wie

~baba 2009-01-15

W Rzeczypospolitej czytałam , że ma to dotyczyć wszystkich samochodów firmowych tzn. używanych do działalności gospodarczej.

~jan 2009-01-15

Czy z tego wynika, że obecnie można już odliczać vat od paliwa samochodów osobowych ,które mają stary wpis "ciężarowe" z kratka?

~Line 2009-01-15

Czy to znaczy że jeśli w 2007 zakupiłem w leasingu nowego Nissana Quashqai to również mogę starać się o zwrot z tytułu VAT ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.