mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ministerstwo Finansów idzie na rękę firmom

Ministerstwo Finansów idzie na rękę firmom

Ubieganie się o zwrot VAT od zakupionego samochodu firmowego oraz paliwa do niego nie będzie wymagać korekty w podatku dochodowym - wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów idzie na rękę firmom
Sprawa pojawiła się po ogłoszeniu przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyroku z 22 grudnia 2008 r., według którego wprowadzone po naszym wejściu do Unii Europejskiej ograniczenia w możliwości odliczania podatku VAT od pojazdów wykorzystywanych w działalności gospodarczej oraz paliwa do nich były niezgodne z prawem unijnym. Wyrok ten otworzył przed tysiącami polskich przedsiębiorców furtkę do starania się o zwrot nieodliczonego wówczas podatku. Chodzi tu o tych podatników, którzy po 1 maja 2004 r. stracili prawo do odliczania VAT od aut z kratką, zaś po 22 sierpnia 2005 r. od tych samochodów, które spełniały tzw. wzór Lisaka.

Sporo wątpliwości wprowadził ogłoszony przez resort finansów na swoich stronach internetowych komunikat po tym wyroku. Wynikało z niego, że podatnicy starający się o zwrot VAT są zmuszeni jednocześnie do korekty deklaracji PIT bądź CIT za poprzednie laty, gdyż nieodliczony VAT stanowi koszt uzyskania przychodu. Oznaczałoby to naprawdę spore zamieszanie w prowadzonej księgowości. Z tego też względu wielu przedsiębiorców na poważnie zastanawiało się, czy walczyć o odzyskanie podatku VAT.

Na całe szczęście jednak dla nich, Ministerstwo Finansów wycofało się z wcześniejszego stanowiska. W nowym komunikacie możemy przeczytać, że "podatnicy, którzy w związku z tym wyrokiem dokonają odliczenia podatku od towarów i usług poprzez dokonanie korekty rozliczenia w tym podatku, nie są obowiązani do korygowania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym".

Jednocześnie jednak kwota zwrotu lub obniżenia podatku w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód w podatku dochodowym w momencie otrzymania zwrotu.

Oznacza to, że jeśli będziemy starać się o zwrot VAT nie musimy jednocześnie korygować podatku dochodowego za poprzednie okresy. Natomiast w momencie, gdy uzyskamy już zwrot z Urzędu Skarbowego, to w tym samym miesiącu musimy zaliczyć go do naszych przychodów.
Tematy w artykule: VAT

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Volvo skorzystało na zmianach w przepisach VAT

Volvo skorzystało na zmianach w przepisach...

Aktualności 2014-04-04

Komentuj:

~Vat 2009-03-08

Oczywiście

~alan 2009-01-16

oj baba, baba tak by bylo najlepiej, ale czy sie tego w koncu doczekamy, kto wie

~baba 2009-01-15

W Rzeczypospolitej czytałam , że ma to dotyczyć wszystkich samochodów firmowych tzn. używanych do działalności gospodarczej.

~jan 2009-01-15

Czy z tego wynika, że obecnie można już odliczać vat od paliwa samochodów osobowych ,które mają stary wpis "ciężarowe" z kratka?

~Line 2009-01-15

Czy to znaczy że jeśli w 2007 zakupiłem w leasingu nowego Nissana Quashqai to również mogę starać się o zwrot z tytułu VAT ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando