mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ministerstwo leasinguje auta

Ministerstwo leasinguje auta

Ministerstwo Skarbu Państwa postanowiło wprowadzić program oszczędnościowy, leasingując flotę nowych samochodów, a dotychczasowe oddając innej jednostce budżetowej.

Ministerstwo leasinguje auta
W ramach realizowanych oszczędności MSP rozpoczyna długoterminowy wynajem samochodów. W związku z tym resort zamierza nieodpłatnie przekazać innej jednostce budżetowej obecnie wykorzystywaną flotę.

W marcu tego roku resort skarbu ogłosił pierwszy w historii administracji centralnej przetarg na leasing samochodów. Jest to pomysł nowatorski z punktu widzenia sektora publicznego, ale oparty na sprawdzonych i stosowanych przez firmy prywatne dobrych praktykach biznesowych. MSP przeanalizowało dwa warianty: zakup i eksploatację samochodów w perspektywie ośmiu lat oraz zawarcie w analogicznym okresie dwóch czteroletnich umów na najem długoterminowy.

Drugi wariant okazał się zdecydowanie bardziej uzasadniony ekonomicznie, m.in. dlatego, że ministerstwo nie będzie ponosiło żadnych dodatkowych kosztów takich jak ubezpieczenia i przeglądy samochodów.

W związku z rozstrzygnięciem przetargu oraz zbliżającym się terminem dostarczenia wynajmowanych samochodów (w sumie 18 aut, z czego 6 Audi A6 dla kierownictwa i 12 Skód Octavia dla delegatur rssortu skarbu), MSP zdecydowało się przekazać swoją flotę nieodpłatnie innej jednostce budżetowej.

Zgodnie z rozporządzeniem MSP, nieodpłatne przekazanie następuje na pisemny wniosek zainteresowanego organu, który powinien zostać złożony do końca sierpnia br. Wniosek powinien zawierać m.in. nazwę organu, siedzibę, wskazanie jakiego składnika majątku dotyczy oraz kiedy i gdzie nastąpi odbiór. Takie wnioski rozpatrywane są w ciągu 60 dni.

Flota pojazdów do przekazania przez Ministerstwo Skarbu Państwa, w całości mająca już ponad 12 lat, obejmuje łącznie 12 samochodów - 5 Daewoo Espero, 2 Hondy Accord, 1 Peugeot 306 oraz 4 Peugeoty 406.
Tematy w artykule: leasing zarzadzanie flota

Podobne wiadomości:

Współużytkowanie flot pojazdów - przyszłość korporacji

Współużytkowanie flot pojazdów - przyszłość...

Aktualności 2014-11-28

Skoda zdominowała rynek flotowy w Polsce

Skoda zdominowała rynek flotowy w Polsce

Aktualności 2015-01-28

Komentuj:

~Artur 2010-08-26

Mnie bardziej interesuje, czy sobie też wpaprzą bezsensowne kratki

~kiero 2010-08-25

też mnie ciekawi przede wszsytkim kwestia co będzie z nowymi bądź co bądź furami po 4-letnim lesingu

~Marcin 2010-08-25

Tja... a firmy leasingowe są organizacjami charytatywnymi ?? Bzdury jakieś. Przecież Ministerstwo będzie z naszych podatków płacić kasę firmom, które z tego żyją. I czemu zestawiają alternatywę: kupić na 8 lat lub leasingować na dwa razy po 4 lata ?? Alternatywą dla 4 letniego leasingu jest Zakup samochodu, eksploatacja 4 letnia i jego sprzedaż po 4 latach na przetargu. Dla szefostwa ministerstwa mają być leasingowane Audi A6. Sądzę, że 4 letnie A6 z przebiegiem prawdziwym w granicach 150-200 tys. skrupulatnie serwisowane jest na rynku warte przynajmniej z 50tys zł. i za taką kwotę można je bez problemu sprzedać. A auta wynajmowane po 4 latach wrócą sobie do właściciela zapewne... No i przyjadą nowe znowu "wynajmowane". Oj.... chciałbym zobaczyć tą kalkulację, która udowadnia że taniej jest płacić firmie za usługę wynajmu długoterminowego niż kupić (zakładając, że ma się pieniądze na zakup, a sądzę że Ministerstwa raczej ma).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando