mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Młodzi częściej jeżdżą bez OC

Młodzi częściej jeżdżą bez OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował zestawienie, z którego możemy się dowiedzieć, w jakich województwach najczęściej dochodzi do kolizji z nieubezpieczonym pojazdem. Niepokojący jest również fakt, że mężczyźni w wieku do 25 lat nie mają ważnej polisy OC aż czterokrotnie częściej niż wynosi średnia dla całego kraju.

Młodzi częściej jeżdżą bez OC
Największe prawdopodobieństwo kolizji z pojazdem bez ważnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego występuje w województwie lubuskim, małopolskim, opolskim, warmińsko-mazurskim oraz świętokrzyskim.

Z analizy spraw prowadzonych przez UFG wynika, że powodem jazdy bez OC jest najczęściej brak świadomości lub ignorowanie obowiązku posiadania tej polisy. Innymi często wymienianymi przyczynami jazdy bez ważnego OC jest wprowadzenie w błąd co do ważności polisy OC poprzedniego właściciela - co może mieć miejsce np. przy zakupie pojazdu w komisie, a także korzystanie, wbrew przepisom, z pojazdu niezarejestrowanego. Brak ważnej polisy wynika także czasami z nieopłacenia wszystkich rat składki za OC i nieprzedłużenie się umowy ubezpieczenia na kolejny rok bądź wypowiedzenia umowy OC poprzedniego właściciela i braku zakupu własnego ubezpieczenia.

Jak wynika z danych UFG OC nie kupują najczęściej mężczyźni w wieku do 25 lat. W tej grupie ryzyko, że posiadacz pojazdu nie ma tej obowiązkowej polisy, jest aż czterokrotnie większe niż u przeciętnego posiadacza pojazdu w Polsce. - To są bardzo niepokojące dane, szczególnie, że to młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków w Polsce – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.


– Jeżeli dodać do tego często brawurową jazdę młodych kierowców i dramatyczne skutki powodowanych przez nich wypadków - to obciążenia dla innych właścicieli pojazdów, wykupujących OC - rosną bardzo szybko. Tylko w ubiegłym roku wzrosły o ponad 20 procent – dodaje Elżbieta Wanat-Połeć.

Co również ważne, aż jedną trzecią wypadków – z udziałem pojazdów bez OC – powodują kierowcy nie będący ich właścicielami. Tymczasem ponoszą oni odpowiedzialność finansową za spowodowany wypadek solidarnie z właścicielem pojazdu, który nie wykupił OC. Warto zatem poprosić o okazanie aktualnej polisy, zanim usiądziemy za kierownicą czyjegoś auta.

W 2012 roku UFG wysłał ponad 40 tysięcy wezwań do zapłacenia kary za brak komunikacyjnego OC (rok wcześniej - 28,7 tys. wezwań). Ponad jedna czwarta tych spraw była efektem własnych ustaleń Funduszu na podstawie informacji z ogólnopolskiej bazy polis OC. Z kolei z kar za brak OC UFG zebrał w tym okresie ponad 15 mln zł, wobec 13,8 mln zł rok wcześniej.

Fundusz szacuje, że dziś po polskich drogach porusza się około 250 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie do UFG wpływa około 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczone lub niezidentyfikowane pojazdy. Nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy szkód kosztują - innych właścicieli pojazdów w Polsce – już ponad 70 mln złotych, rocznie. Wypłaty z UFG finansowane są przede wszystkim ze składek kierowców wykupujących OC.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

~erwin52 2013-04-24

popieram misiek. Skad mlodzi maja miec na taki luksus....niektorym ledwo stracza na paliwo zeby do roboty dojechac.... gdyby te uslugi byly tansze no ale niestety. Sam nie mam polecam

~erwin51 2013-04-24

popieram misiek. Skad mlodzi maja miec na taki luksus....niektorym ledwo stracza na paliwo zeby do roboty dojechac.... gdyby te uslugi byly tansze no ale niestety. Sam nie mam <a href="http:// www.damtox.pl">damtox</a>

~erwin50 2013-04-24

popieram misiek. Skad mlodzi maja miec na taki luksus....niektorym ledwo stracza na paliwo zeby do roboty dojechac.... gdyby te uslugi byly tansze no ale niestety. Sam nie mam www.damtox.pl

~misiek 2013-04-23

nie siej tu jakiejś taniej reklamy, młodzi jeżdżą bez OC fakt z głupoty, bo ile kosztuje taki najtańszy pakiet na rynku, nie wierzę że nie mają na niego, skoro mają na wahę do auta

~geftler 2013-04-21

Dziwię się ich głupocie. Każdego wcześniej czy później czeka jakaś stłuczka. Ja mam już teraz pakiet z AC wykupiony w generali, jak jechałem ze sprzętem do klienta i mi się uszkodził to mi zwrócili nawet za ten bagaż co wiozłem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando