Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mniej mandatów od straży miejskiej

Mniej mandatów od straży miejskiej

Już od sierpnia zaczną obowiązywać zmienione przepisy dotyczące straży miejskiej/gminnej, które ograniczą liczbę wykroczeń, za które strażnicy będą mogli karać mandatami kierowców.

Mniej mandatów od straży miejskiej
Nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego paradoksalnie zwiększa jednak listę wykroczeń, za popełnienie których możemy otrzymać mandat karny od straży miejskiej (gminnej). Jednak wraz z rozszerzeniem tego katalogu uprawnień, część wykroczeń zostanie wykreślona z listy.

Zmienione przepisy zakładają bowiem zniesienie strażom uprawnień do nakładania mandatów osobom, które prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu nie zachowują należytej ostrożności - czym zagrażają bezpieczeństwu innych osób (strażacy gminni i miejscy nie będą karali mandatami m.in. za kolizje na drogach wewnętrznych). W tego typu sytuacjach niezbędne stanie się wezwanie policji. Jak tą zmianę tłumaczą w ministerstwie, straż gminna jest powołana do ochrony porządku publicznego, a nie bezpieczeństwa, w tym na drogach.

Propozycję zmian przyjęła już podczas posiedzenia komisja wspólna.
Tematy w artykule: mandaty straż miejska

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Bezpieczna jazda 2016-08-22

Komentuj:

~To mi się podoba! Ministerstwo, jak się patrzy... 2011-07-15

Tylko dlaczego, jak dzwonię na policję, że menelstwo chleje pod blokiem, awanturuje się i zaczepia ludzi (to chyba jest kwesta bezpieczeństwa), za każdym razem odsyłają mnie do straży miejskiej, która przyjeżdża i robi porządek, w przeciwieństwie do policji?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mały, elektryczny SUV Mitsubishi w drodze
Mały, elektryczny SUV Mitsubishi w drodze
Mitsubishi jest kolejnym producentem, który bardzo poważnie przymierza się do wprowadzenia samochodu elektrycznego na rynek. Tym razem będzie to przedstawiciel z segmentu SUV. Auto zaoferuje zasięg około 400 km.