mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mniej mandatów od straży miejskiej

Mniej mandatów od straży miejskiej

Już od sierpnia zaczną obowiązywać zmienione przepisy dotyczące straży miejskiej/gminnej, które ograniczą liczbę wykroczeń, za które strażnicy będą mogli karać mandatami kierowców.

Mniej mandatów od straży miejskiej
Nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego paradoksalnie zwiększa jednak listę wykroczeń, za popełnienie których możemy otrzymać mandat karny od straży miejskiej (gminnej). Jednak wraz z rozszerzeniem tego katalogu uprawnień, część wykroczeń zostanie wykreślona z listy.

Zmienione przepisy zakładają bowiem zniesienie strażom uprawnień do nakładania mandatów osobom, które prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu nie zachowują należytej ostrożności - czym zagrażają bezpieczeństwu innych osób (strażacy gminni i miejscy nie będą karali mandatami m.in. za kolizje na drogach wewnętrznych). W tego typu sytuacjach niezbędne stanie się wezwanie policji. Jak tą zmianę tłumaczą w ministerstwie, straż gminna jest powołana do ochrony porządku publicznego, a nie bezpieczeństwa, w tym na drogach.

Propozycję zmian przyjęła już podczas posiedzenia komisja wspólna.
Tematy w artykule: mandaty straż miejska

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~To mi się podoba! Ministerstwo, jak się patrzy... 2011-07-15

Tylko dlaczego, jak dzwonię na policję, że menelstwo chleje pod blokiem, awanturuje się i zaczepia ludzi (to chyba jest kwesta bezpieczeństwa), za każdym razem odsyłają mnie do straży miejskiej, która przyjeżdża i robi porządek, w przeciwieństwie do policji?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.