mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mniej szkód, ale i mniejsze wpływy ze składek

Mniej szkód, ale i mniejsze wpływy ze składek

Spada liczba szkód komunikacyjnych, zarówno z ubezpieczenia OC, jak i autocasco. Mimo to ubezpieczyciele wcale nie mają wielkich powodów do zadowoleń, a to za sprawą malejących wpływów ze składek ubezpieczeniowych.

W I półroczu 2013 r. utrzymuje się tendencja spadkowa liczby zgłaszanych szkód komunikacyjnych. W pierwszych sześciu miesiącach roku na rynku OC komunikacyjnym liczba zgłoszonych szkód spadła o 3,25 proc. Spada też, choć w nieco wolniejszym tempie, wartość wypłat z OC. W pierwszym półroczu łączna ich wartość była niższa o  1,24 proc. niż przed rokiem.

Łącznie z tytułu ubezpieczenia OC wypłacono 504 tys. odszkodowań, na kwotę 2,66 mld zł. Z kolei z tytułu ubezpieczenia AC wypłacono 356 tys. odszkodowań, a ich suma wyniosła 1,73 mld zł. Składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC w pierwszym półroczu wyniosła 4,17 mld zł (spadek o 5,13 proc.), zaś składka przypisana brutto z ubezpieczeń AC wyniosła 2,7 mld zł (spadek o 7,08 proc.).

Na rynku OC utrzymuje się tendencja coraz wyższej przeciętnej wypłaty, mimo coraz mniejszej liczby szkód. W rezultacie obciążenia ubezpieczycieli z tytułu OC pozostają na podobnym poziomie, mimo mniejszej liczby zgłaszanych kolizji i wypadków. W ubezpieczeniach autocasco liczba szkód spadła, natomiast wartość wypłat utrzymuje się na niemal niezmienionym poziomie - mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Wynik techniczny z ubezpieczeń autocasco wyniósł po II kw. 2013 r. 210 mln zł i był o ok. 36 proc. gorszy niż przed rokiem. Jedną z przyczyn może być starzejący się park samochodowy. Im starsze auta mamy, tym niższa jest składka autocasco płacona co roku.

Z kolei wynik techniczny z ubezpieczeń OC wyniósł 81,8 mln zł w porównaniu z 7 mln zł rok wcześniej. – Należy pamiętać, że pozytywny wynik techniczny z OC nie gwarantuje dodatniego rezultatu na koniec roku. Taką sytuację mieliśmy np. w 2012 r. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu nieprzewidywalności szkód osobowych – tłumaczy Jan Grzegorz Prądzyński.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.