mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mniej szkód, ale i mniejsze wpływy ze składek

Mniej szkód, ale i mniejsze wpływy ze składek

Spada liczba szkód komunikacyjnych, zarówno z ubezpieczenia OC, jak i autocasco. Mimo to ubezpieczyciele wcale nie mają wielkich powodów do zadowoleń, a to za sprawą malejących wpływów ze składek ubezpieczeniowych.

W I półroczu 2013 r. utrzymuje się tendencja spadkowa liczby zgłaszanych szkód komunikacyjnych. W pierwszych sześciu miesiącach roku na rynku OC komunikacyjnym liczba zgłoszonych szkód spadła o 3,25 proc. Spada też, choć w nieco wolniejszym tempie, wartość wypłat z OC. W pierwszym półroczu łączna ich wartość była niższa o  1,24 proc. niż przed rokiem.

Łącznie z tytułu ubezpieczenia OC wypłacono 504 tys. odszkodowań, na kwotę 2,66 mld zł. Z kolei z tytułu ubezpieczenia AC wypłacono 356 tys. odszkodowań, a ich suma wyniosła 1,73 mld zł. Składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC w pierwszym półroczu wyniosła 4,17 mld zł (spadek o 5,13 proc.), zaś składka przypisana brutto z ubezpieczeń AC wyniosła 2,7 mld zł (spadek o 7,08 proc.).

Na rynku OC utrzymuje się tendencja coraz wyższej przeciętnej wypłaty, mimo coraz mniejszej liczby szkód. W rezultacie obciążenia ubezpieczycieli z tytułu OC pozostają na podobnym poziomie, mimo mniejszej liczby zgłaszanych kolizji i wypadków. W ubezpieczeniach autocasco liczba szkód spadła, natomiast wartość wypłat utrzymuje się na niemal niezmienionym poziomie - mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Wynik techniczny z ubezpieczeń autocasco wyniósł po II kw. 2013 r. 210 mln zł i był o ok. 36 proc. gorszy niż przed rokiem. Jedną z przyczyn może być starzejący się park samochodowy. Im starsze auta mamy, tym niższa jest składka autocasco płacona co roku.

Z kolei wynik techniczny z ubezpieczeń OC wyniósł 81,8 mln zł w porównaniu z 7 mln zł rok wcześniej. – Należy pamiętać, że pozytywny wynik techniczny z OC nie gwarantuje dodatniego rezultatu na koniec roku. Taką sytuację mieliśmy np. w 2012 r. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu nieprzewidywalności szkód osobowych – tłumaczy Jan Grzegorz Prądzyński.

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tesla Model 3 oficjalnie. Znamy dane techniczne
Tesla Model 3 oficjalnie. Znamy dane techniczne
To był wielki dzień dla Elona Muska. Tesla zaprezentowała Model 3, który wprowadzi rewolucję w segmencie samochodów elektrycznych. Ceny długo oczekiwanego samochodu startują już od 35 tys. dolarów, a pierwsze egzemplarze zostały właśnie wręczone klientom.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic