mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mniej za kartę pojazdu

Mniej za kartę pojazdu

Od 1 maja sprowadzający auta z zagranicy zapłacą mniej za wydanie karty pojazdu. Taki wyrok wydał wczoraj Trybunał Konstytucyjny, orzekając, iż 500 zł to zdecydowanie za dużo.

Obecnie koszt wydania karty pojazdu, która jest przypisana do każdego pojazdu zarejestrowanego na terenie naszego kraju, jest uzależniony od tego, czy auto zostało zakupione w kraju, czy też za granicą. Przy kupnie nowego samochodu w kraju dokument ten, zawierający wszelkie dane auta, właściciela, dokonywanych rejestracji oraz przeglądów technicznych, otrzymujemy bezpłatnie od sprzedawcy (producenta lub importera). W przypadku, gdy nabędziemy na terenie kraju samochód używany, powinniśmy wraz z kompletem niezbędnych dokumentów otrzymać także ową kartę pojazdu. Jeśli nie dostaniemy jej lub utracimy ją w innych okolicznościach, wówczas będziemy musieli postarać się o duplikat, w przypadku jakiejkolwiek rejestracji. Koszt wydania takiego duplikatu wynosi 75 zł.

Tymczasem koszt wydania karty pojazdu, w przypadku sprowadzenia używanego pojazdu spoza Polski, wynosi obecnie aż 500 zł. I właśnie tak wysoka rozbieżność była podstawą do skierowania sprawy do Trybunału przez rzecznika praw obywatelskich. Według niego koszt 500 zł absolutnie nie jest adekwatny do rzeczywistych kosztów związanych z wydaniem nowego dokumentu. A wykorzystywanie tych środków na inne cele, m.in. na usuwanie porzuconych samochodów, jest niezgodne z konstytucją oraz Prawem o ruchu drogowym.

Przewodniczący rozprawie sędzia TK Jerzy Stępień w wyroku stwierdził, że kwestionowany przepis rozporządzenia Ministra Infrastruktury jest niezgodny z ustawą Prawo o ruchu drogowym, gdyż zawyża wysokość opłaty i tym samym rozporządzenie wykracza poza zakres upoważnienia zawartego w ustawie. Ponadto przy ustalaniu wysokości opłat za kartę pojazdu uwzględnia nie tylko wysokość kosztów związanych z drukiem i dystrybucją kart, lecz także koszty pokrycia wydatków przeznaczonych na potrzeby związane z ewentualną utylizacją pojazdu. Zdaniem Trybunału tego rodzaju danina może być nałożona wyłącznie w drodze ustawy nie zaś przez rozporządzenie.

Co to oznacza dla kierowców? Ministerstwo Transportu i Budownictwa będzie miało 3 miesiące na zmianę rozporządzenia oraz obniżenie opłaty. Niższe opłaty mają wejść w życie 1 maja, do tego czasu pozostaną na niezmienionym poziomie. Nie ma też co liczyć na zwrot pieniędzy, jeśli wydaliśmy lub wydamy przed 1 maja 500 zł na nową kartę. Najprawdopodobniej koszt wydania karty za auto "zagraniczne" oraz "krajowe" będzie identyczny, czyli będziemy płacić w obu przypadkach 75 zł.

Tematy w artykule: karta pojazdu

Podobne wiadomości:

Będzie pozew zbiorowy w sprawie kart pojazdów

Będzie pozew zbiorowy w sprawie kart pojazdów

Finanse i prawo 2011-07-03

Opłata za wydanie karty pojazdu do zwrotu?

Opłata za wydanie karty pojazdu do zwrotu?

Finanse i prawo 2007-03-12

Komentuj:

~Sikamnarzadpolski 2008-10-17

z gory przykład idzie jak to robic mamy

~Robert 2008-03-17

A teraz to dopiero biznes kwitnie jesli chodzi o auta z wspólnoty. Utrzymujemy 3 instytucje Urzad celny,Urzad skarbowy i Urzad komunikacji w sumie musiałem zapłacic tym instytucjom prawie 7000pln za nowe auto

~Krzysiek 2006-04-28

Tak dziadowskiego kraju i tak nieudolnych urzędników, nie znajdziemy NIGDZIE, TYLKO W POLSCE!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.