mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Motocykle i quady z nowym, obowiązkowym wyposażeniem

Motocykle i quady z nowym, obowiązkowym wyposażeniem

Nowe elementy wyposażenia, zwiększające poziom bezpieczeństwa na drogach Europy, mają być obowiązkowe nie tylko w samochodach. Parlament Europejski właśnie przegłosował podobne zasady, jakie niebawem mają mieć zastosowanie w pojazdach dwu- oraz trzykołowych.

Motocykle i quady z nowym, obowiązkowym wyposażeniem
Parlament Europejski przegłosował we wtorek zdecydowaną większością głosów (643 głosów za, 16 przeciw) nowe standardy bezpieczeństwa oraz emisji zanieczyszczeń dla motorowerów, skuterów, wszelkiej maści motocykli oraz quadów. Przyjęte przez europosłów regulacje miałyby obowiązywać wszystkie dostępne na rynku nowe pojazdy od 2016 roku. Zanim jednak do tego dojdzie, propozycje te muszą zaakceptować jeszcze kraje unijne.

Za takimi rozwiązaniami przemawia wciąż utrzymująca się duża wypadkowość tego typu pojazdów. Z danych dla całej Unii wynika, że aż 16 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych powodują właśnie kierujący pojazdami dwu oraz trzykołowymi, choć stanowią one ok. 2 proc. poruszających się po drogach pojazdów.

- Oczywiście bezpieczeństwo podróżowania takimi pojazdami wciąż w dużej mierze zależy od samych kierujących, ale jest pewien zakres możliwości, aby stały się one bezpieczniejsze, a także czystsze dla środowiska - uzasadniał poseł sprawozdawca Wim van de Camp.

Nowe przepisy zakładają, że wszystkie mocniejsze motocykle, tj. których pojemność silnika przekracza 125 ccm, będą obowiązkowo musiały być wyposażone w system ABS. Słabsze pojazdy, w tym skutery oraz motorowery, będą mogły posiadać układ hamulcowy CBS. Do 2019 roku Komisja Europejska ma zbadać, czy takie rozwiązanie znacząco ograniczyło liczbę wypadków z udziałem motocykli i czy jest sens rozszerzyć konieczność posiadania systemu ABS we wszystkich nowych motocyklach.

Europosłowie chcą także, by od 2016 roku wszystkie nowe na rynku dwu i trzyślady posiadały obowiązkowo system automatycznego włączania świateł przy uruchamianiu silnika. Ma to znacząco poprawić widocznośc tych pojazdów na drogach.

Motocykle, quady i inne tego typu pojazdy od 2016 roku mają być także bardziej ekologiczne. Wszystkie nowe pojazdy kategorii L (a więc m.in. motocykle) mają spełniać normę emisji spalin Euro 4, a rok później ma ona obowiązywać także mniejsze motorowery. Od 2020 roku, już bez podziałów na kategorie, wszystkie dwu i trzykołowce obejmie norma Euro 5.

Nowe przepisy zakładają także stopniowe wprowadzanie zaawansowanych układów diagnostycznych OBD (On-Board Diagnostics), które na bieżąco monitorują i kontrolują układ emisji zanieczyszczeń, dzięki czemu możliwa jest szybsza naprawa pojazdu.

Podobne wiadomości:

Wszystkie Skody gotowe na normę emisji spalin Euro 6

Wszystkie Skody gotowe na normę emisji spalin...

Aktualności 2015-06-25

Białoruski Morgan Threewheeler na pedały

Białoruski Morgan Threewheeler na pedały

Aktualności 2015-07-01

Komentuj:

~hejter 2012-11-23

ciekawe kiedy motocykle będą musiały mieć poduszki powietrzne.... boczne ?

~sdf 2012-11-21

Bardzo dobrze. 80% motocyklistów nie potrafi awaryjnie hamować. Nie uczy się tego na kursach, a na motocyklu bez ABS to nie jest takie proste.

~kolo 2012-11-21

a co jak się Polska nie zgodzi, albo jakiś cypr czy bułgaria?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.