mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Może być trudniej o kredyt na auto

Może być trudniej o kredyt na auto

"A miało być tak pięknie" - jak mówią słowa pewnej piosenki. Niestety, jak przekonują bankowcy, zmiany w Rekomendacji T, mające uprościć dostęp klientów do kredytów, w obecnym kształcie wręcz go utrudniają.

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich, obecnie proponowane zapisy nie sprawdzają się szczególnie w przypadku udzielania kredytów samochodowych.

Bankowcy oceniają, że nowe zapisy ułatwią zaciąganie jedynie pożyczek do ok. 8 tysięcy złotych. Obecne propozycje KNF, odnoszące się do wyższych kwot, mogłyby w praktyce jeszcze bardziej zablokować możliwość pożyczania pieniędzy w banku.

– Przy kredytowaniu zakupu samochodów, kiedy portfel kredytowy jest bardzo dobrej próby, miałoby dojść do pewnego zaostrzenia w tym obszarze. Będziemy dyskutować z KNF, aby jeszcze raz przyjrzeć się tej relacji – zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Są dwie procedury, jedna jest uproszczona i dotyczy klientów znanych bankowi. Tu otrzymać kredyt będzie łatwiej. Druga dotyczy tych, którzy przyjdą do danego banku pierwszy raz. W tym przypadku propozycje KNF wręcz zwiększają liczbę zaświadczeń, które klient będzie musiał przedłożyć, by udowodnić swoją zdolność kredytową.

 – Przecież samochód kupuje się raz na kilka lat, szukając najtańszego kredytu, który niekoniecznie musi być w naszym banku. A kwoty są wyższe niż te kilka tysięcy złotych – tłumaczy Pietraszkiewicz.

Dlatego większość klientów podlegać będzie tej drugiej, trudniejszej procedurze.

Komisja Nadzoru Finansowego, odnosząc się do tych wątpliwości, poinformowała, że projekt zmian w Rekomendacji T znajduje się obecnie w publicznych konsultacjach. KNF analizuje m.in. uwagi dotyczące banków samochodowych i na razie szczegółowe rozwiązania dotyczące poszczególnych kwestii nie zostały jeszcze ostatecznie przesądzone.

Kiedy w 2008 roku KNF zdecydował się na zaostrzenie przepisów regulacyjnych dotyczących udzielania kredytów, było to, zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, do pewnego stopnia uzasadnione. Po kilku latach okazało się jednak, że niektóre przepisy były zbyt rygorystyczne.

– Część klientów została wypchnięta z sektora bankowego i udała się w poszukiwaniu finansowania na inne rynki, niegwarantujące wysokiej jakości, a wręcz rynki, gdzie obowiązują bardzo wysokie stawki udzielania kredytów oraz pojawiają się pewne zjawiska, które można uznać za nieakceptowalne z punktu widzenia zasad chociażby współżycia społecznego czy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego – mówi prezes Pietraszkiewicz.

Między innymi dlatego KNF zapowiada zmiany w rekomendacji. Krzysztof Pietraszkiewicz ma nadzieję, że poluzowanie przepisów doprowadzi do powrotu części klientów na rynek bankowy.

– Zmiany, których się spodziewamy w regulacjach nadzorczych są w kilku miejscach na tyle elastyczne, że pewne grupy klientów do nas będą mogły wrócić, bowiem inaczej będziemy wyliczać zdolność kredytową klienta, inaczej będziemy mogli szacować ryzyko. Będziemy mogli bardziej podchodzić do zarządzania ryzykiem portfela, a nie indywidualnego zaangażowania, to w przypadku klientów indywidualnych ma znaczenie – tłumaczy prezes ZBP.
Tematy w artykule: kredyt samochodowy

Podobne wiadomości:

Szukasz kredytu na nowe lub używane auto?

Szukasz kredytu na nowe lub używane auto?

Finanse i prawo 2013-07-01

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Komentuj:

Viktorr 2013-02-22

Kupując używane na kredyt i tak masz w najbliższej przyszłości wymianę opon, rozrządu, porysowany lakier, klocki hamulcowe, tłumiki, i tu jest różnica.

m0nk 2013-02-21

to prawda, takie auto z salonu, już po przekroczeniu progu salonu traci jakieś 10 tys. na wartości ;p głupota i tyle. Jeśli już brać kredyt to lepiej na jakieś używane. I ja mam właśnie z tym poblem, bo chce kupić samochód... musze wziac kredyt i pytanie jakie i gdzie najlepiej, jakoś nie znalazłem na żadnym forum porady jaki najlepszy kredyt wciac czy pozyczke na samochod... w sumie myślałem o alior, czy kasach stefczyka, ale nie wiem sam i problem jest...

~fabian 2012-11-09

kupno nowego auta na kredyt to totalne nieporozumienie, nie rozumiem takich ludzi, nie dość że płacą full odsetek, a i tak auto traci na starcie kilkadziesiąt procent swojej wartości

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.