mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Można już zarejestrować "anglika"!

Można już zarejestrować "anglika"!

Nie ma już prawnych przeszkód, by zarejestrować samochód z kierownicą po prawej stronie, choć pewne przeróbki będą jednak niezbędne. Czy czeka nas zalew aut z Wielkiej Brytanii i innych krajów o ruchu lewostronnym?

Można już zarejestrować
Polskie władze dość długo opierały się przed dopuszczeniem do rejestracji w naszym kraju tzw. anglików, czyli samochodów z kierownicą po prawej stronie. Tłumaczenie było jedno - kwestie bezpieczeństwa. Sztandarowym przykładem, który miał potwierdzać tę tezę, był manewr wyprzedzania na drodze z jednym pasem ruchu w daną stronę. Kierowca, który siedzi po prawej stronie w samochodzie, nie mając do pomocy pasażera, nie jest w stanie zobaczyć (zwłaszcza gdy wyprzedzanym pojazdem jest ciężarówka bądź autobus), czy z naprzeciwka nic nie jedzie.

Aby zarejestrować w Polsce auto z Anglii, niezbędne było dokonanie tzw. przekładki, czyli przeniesienia kierownicy oraz pedałów z prawej na lewą stronę w samochodzie. A to dość znacznie podnosiło już koszty sprowadzenia i rejestracji samochodu.

Trybunał Sprawiedliwości, do którego ostatecznie trafiła skarga na państwo polskie, nie podzielił jednak tego zdania i nakazał zmienić obowiązujące przepisy na takie, które będą dopuszczać do rejestracji również auta z kierownicą po prawej stronie.

21 kwietnia br. podpisano zmienione rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach. Opublikowano je w dzienniku ustaw (Dz.U. 2015.15.670) 14 maja br. i właśnie wchodzi ono w życie.

Według nowych przepisów wydziały komunikacji nie mogą odmówić rejestracji samochodu z tego powodu, że ma kierownicę po prawej stronie. Nowe regulacje przewidują możliwość rejestracji aut przystosowanych do ruchu lewostronnego z kierownicą po prawej stronie, a także aut przystosowanych do ruchu lewostronnego, które następnie zostały przebudowane i przystosowane do ruchu prawostronnego.

Pamiętajmy jednak, że przekładka kierownicy to jedno. Aby jednak dokonać rejestracji auta w Polsce, niezbędne będzie wykonanie kilku czynności. Należy wymienić przednie światła oraz tylne światło przeciwmgielne, lusterka, a także prędkościomierz, by pokazywał on prędkość w kilometrach na godzinę, a nie w milach. Po tych przeróbkach niezbędna będzie wizyta na stacji diagnostycznej, celem uzyskania zaświadczenia, z którym dopiero udajemy się do wydziału komunikacji i rejestrujemy samochód.

Konieczność wykonania takich zmian w aucie, które pierwotnie było przystosowane do ruchu lewostronnego, nie jest jednak już takim obciążeniem dla portfela jak wydatki związane z przełożeniem kierownicy. Można się więc spodziewać, że nowe przepisy zwiększą zainteresowanie rynkiem wtórnym aut w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, być może również na Cyprze i Malcie, które to kraje nie zostały jeszcze przetrzebione z sensowych aut używanych jak większość państw zachodniej Europy. Pozostałe kraje o ruchu lewostronnym położone są już poza Europą (np. Japonia, Australia czy RPA) i przypadki sprowadzania pojazdów z tych państw będą bardzo rzadkie.

Ewentualny boom na samochody z kierownicą po prawej stronie mogą powstrzymać firmy ubezpieczeniowe. Część z nich już zapowiedziała, że ubezpieczenie takich pojazdów będzie dużo droższe. Jak bardzo, przekonamy się już niebawem.

Pozostaje jeszcze zdrowy rozsądek polskich kierowców. Czy możliwość zaoszczędzenia kilku tysięcy złotych warte jest zwiększonego ryzyka, jakie niesie ze sobą jazda samochodem dostosowanym do ruchu lewostronnego.

Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

KasiaMikina 2015-06-20

Biorąc pod uwagę, ile Polaków siedzi na Wyspach, to temat jest bardzo ważny i do rozważenia. Z drugiej strony - czy to naprawdę jest bezpieczne? Można się tak przestawiać z trybu w tryb? Jak sadzicie?

~Kolpak 2015-06-05

Kretyństwo...i UE twierdzi że chce bezpieczeństwo poprawić...żenada

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Diesle w odwrocie, benzynowe auta górą
Diesle w odwrocie, benzynowe auta górą
Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że już nie diesle, ale silniki benzynowe są najchętniej wybierane przy zakupie nowych aut osobowych w Europie Zachodniej.