mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Musisz wskazać, kto kierował Twoim autem

Musisz wskazać, kto kierował Twoim autem

Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że przepis nakładający grzywnę dla właściciela pojazdu, który nie wskazał kierującego autem, którym popełniono wykroczenie drogowe, jest zgodny z konstytucją.

Musisz wskazać, kto kierował Twoim autem
Sprawa dotyczy sytuacji, w której właściciel pojazdu, otrzymawszy powiadomienie drogą pocztową o popełnieniu wykroczenia drogowego, nie chce, bądź nie jest w stanie wskazać uprawnionemu organowi (Policja, straże miejskie, gminne, Inspekcja Transportu Drogowego) osoby kierującej tym autem. W obecnym stanie prawnym właściciel takiego samochodu podlega karze grzywny (z reguły wyższej niż mandat za to wykroczenie), jednak nie są nakładane na niego punkty karne. Jak wynika z opublikowanego w tym tygodniu przez NIK raportu z kontroli fotoradarów będących pod zarządem Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego aż 40% właścicieli aut, do których trafiło takie pismo z informacją o popełnieniu wykroczenia, wybrało tę opcję i nie wskazało faktycznego kierowcy.

Trybunał Konstytucyjny zajął się tą sprawą w następstwie pytania skierowanego przez  Sąd Rejonowy Lublin – Zachód III, który rozpatrywał sprawę dotyczącą wskazania sprawcy wykroczenia drogowego.

Zdaniem sądu pytającego obecne przepisy godzą w zasadę demokratycznego państwa prawnego i zasadę zaufania do państwa i prawa poprzez nadmiernie represyjną sankcję. Naruszają też wymóg zachowania przez ustawodawcę proporcjonalności i adekwatności sankcji za czyn. W uzasadnieniu pytania do TK sąd w Lublinie zwrócił uwagę, że właściciel pojazdu podlega obowiązkowi denuncjacji, który poza wskazaniem prowadzącego auto dotyczy wyłącznie najcięższych spraw, objętych kodeksem karnym.

Wątpliwości moralne co do obowiązkowej denuncjacji wyraził w swoim stanowisku do tej sprawy również Prokurator Generalny.

Trybunał, który rozpatrywał sprawę w pełnym składzie, orzekł jednak, że obecne przepisy nie naruszają konstytucji.

Według sędziów brak sankcji za to wykroczenie (niewskazanie prowadzącego aut) skutkowałby powszechnym ignorowaniem obowiązku wskazania komu właściciel powierzył samochód czy motocykl do kierowania w oznaczonym czasie. Przepis ten stałby się martwą literą prawa. W konsekwencji system automatycznej kontroli prędkości pojazdów nie spełniłby zakładanego prokonstytucyjnego celu, to jest stanowczej, prawnej zachęty do przestrzegania ograniczeń prędkości i tym samym redukcji liczby poważnych wypadków drogowych oraz liczby ich ofiar.

Jednocześnie sankcja za naruszenie art. 78 ust. 4 p.r.d. w postaci grzywny jest najmniej uciążliwym środkiem prowadzącym do zapewnienia ochrony życia i zdrowia osób uczestniczących w ruchu drogowym w naszym kraju - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

rafik28 2014-03-22

Przecież jest wyrok, który mówi, że nie trzeba wskazywać kierowcy, jeśli pojazdem kierowała osoba najbliższa.

~kkkk 2014-03-22

Ale tak naprawdę co to wszystko zmienia. Musisz wskazać ale nie wskazujesz, dostajesz karę która być może w dobie nowych przepisów będzie niższa niż mandat za prędkość. A że punktów karnych za prędkość teraz nie będzie to i tak na jedno wychodzi. Ja dla zasady nie współpracuje, wiec najwyżej będę płacił karę za niewskazanie ale policji nie pomogę.

~obs 2014-03-20

Może i kombinuje, ale jest to sytuacja prawdopodobna bo nie zawsze można wskazać albo pamiętać kto kierował. Inspekcja powinna pokazać zdjęcie jak to było dawniej i wtedy byłoby w porządku....

~Sędzia 2014-03-14

kombinujesz, i dobrze o tym wiesz

~Świadek 2014-03-14

Wysoki Sędzio Rzepliński. Tak, miesiąc temu wysłałem trójkę swoich dzieci z miejsca mego zamieszkania w Przemyślu do miejsca ich wypoczynku w Świnoujściu. Po drodze w Zadupczycach Wielkich, trachnął je radar ukryty przez władzę w starym kuble na śmieci.nNieszczęsne me dzieci lubią prowadzić mą Dacię ale męczą się szybko i często, DLA BEZPIECZEŃSTWA, wymieniają się za kierownicą. nPanie Wysoki (z koziej d.) Sędzio Rzepliński - wydaj Pan sprawiedliwy wyrok.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.