mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Na parkingach można dostać już mandat

Na parkingach można dostać już mandat

Choć od tej zmiany w prawie o ruchu drogowym minęło już sporo ponad pół roku, to jak dotąd niektóre wprowadzone tam przepisy były martwe. Między innymi dotyczyło to karania kierowców, którzy łamali przepisy na drogach osiedlowych bądź parkingach. Teraz się to zmieni.

A wszystko przez brak stosownych rozporządzeń, które dokładnie regulowałyby kwestię oznakowania dróg wewnętrznych, które do tej pory były wyłączone spod niektórych przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Aby możliwe było karanie kierowców jeżdżących po drogach osiedlowych, parkingach przy dużych sklepach bądź na innych drogach wewnętrznych, te drogi powinny być oznaczone jako strefa ruchu.

Jak dotąd był z tym jednak kłopot, ponieważ brakowało stosownych przepisów regulujących te kwestie. 14 maja br. (sobota) weszły jednak w życie dwa stosowne rozporządzenia dotyczące znaków i sygnałów drogowych.

Przepisy tych rozporządzeń określają wzory znaków D-52 "strefa ruchu" i D-53 "koniec strefy ruchu" oraz zasady ich stosowania na drogach wewnętrznych. Wejście w życie ww. rozporządzeń umożliwia podmiotom zarządzającym drogami wewnętrznymi – poprzez umieszczenie na tych drogach znaków D-52 oraz D-53 – ustanowienie stref ruchu. Na obszarze stref ruchu przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym będą miały zastosowanie w pełnym zakresie, tj. zasad ruchu drogowego, zasad i warunków dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagań wobec kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasad i warunków kontroli ruchu drogowego.

Oznacza to, że policja a także straż miejska będą mogły karać mandatami m.in. za zbyt szybką jazdę na tych drogach, za brak wymaganych dokumentów, za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy czy też za brak włączonych świateł. Przykładowo, za zaparkowanie pojazdu na miejscu dla osoby niepełnosprawnej (tzw. kopercie) może być nałożony mandat w wysokości 500 zł.

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport