mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Najtańsze polisy w firmach typu direct

Najtańsze polisy w firmach typu direct

W czerwcu Polska Izba Motoryzacji dokonała przeglądu cen polis komunikacyjnych w 14 największych firmach ubezpieczeniowych. Najkorzystniejsze stawki oferują firmy directowe, jednak każdorazowo warto sprawdzać różne propozycje, bowiem różnice w stawkach wahają się nawet do kilku tysięcy złotych.

Firmami, które w skali całego kraju mają najbardziej atrakcyjne stawki są towarzystwa wywodzące się z systemu direct: LINK4, AXA Direct, Proama. Obecnie te firmy sprzedają polisy także poprzez agentów ubezpieczeniowych oraz w innych kanałach dystrybucji, np. w bankach czy w komisach samochodowych.

- Firmy ubezpieczeniowe w różny sposób podchodzą do szacowania ryzyka, a w konsekwencji do stawek oraz tego, jakie pojazdy chcą ubezpieczać. Stąd bardzo duże różnice w cenach. Jeśli nawet przy niezbyt drogich autach sięgają kilku tysięcy złotych, można przypuszczać, że niektóre firmy nie chcą ubezpieczać pewnych samochodów i mają mało konkurencyjne stawki. Zawsze warto więc sprawdzać oferty w różnych towarzystwach. Należy także pamiętać, że kupując obowiązkowe OC i dobrowolne autocasco w tej samej firmie możemy liczyć na preferencyjne ceny. I oczywiście zawsze sprawdzajmy zakres oraz warunki ubezpieczenia – mówi Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

PIM zbadała zarówno ceny obowiązkowych polis OC, jak też pakietów OC i AC. Analizie poddano samochody używane oraz kierowców o różnych profilach ryzyka, w różnym wieku oraz z różną historią "szkodowości", która jest jednym z głównych czynników wpływających na ostateczną cenę ubezpieczenia. Łącznie zbadano blisko 1000 cen w siedmiu miastach: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Pile, Częstochowie i Olsztynie.

Dzięki Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu firmy asekuracyjne mogą przy zawieraniu umowy bez problemu sprawdzić, czy i kiedy spowodowaliśmy kolizję lub wypadek drogowy, a więc czy jesteśmy "szkodowym" kierowcą. Jeśli tak – zapłacimy więcej. Nie warto podawać nieprawdziwych informacji na ten temat, bo w przypadku szkody może wiązać się to z odmową wypłaty części odszkodowania. Także miejsce zamieszkania ma istotnie znaczenie. Cena polisy OC w Pile i Warszawie w tej samej firmie może różnić się dwukrotnie. Większe miasta, takie jak Wrocław, Kraków i Poznań to miejsca, gdzie zapłacimy znacznie więcej za ubezpieczenie w porównaniu np. z Olsztynem, czy Częstochową.

Na cenę ubezpieczenia wpływa wiele innych czynników. Nie tylko to, jaki mamy samochód i ile rocznie pokonujemy nim kilometrów, ale także, czy mamy rodzinę i wozimy autem dzieci – wówczas w ocenie ubezpieczyciela jeździmy ostrożniej, a więc zapłacimy mniej za polisę. W przypadku autocasco, ze względu na ryzyko kradzieży, ma znaczenie miejsce parkowania. Preferowane są garaże i strzeżone parkingi. Również nasz wiek, a co za tym idzie doświadczenie w prowadzeniu samochodu jest istotne.
Ubezpieczyciele wyżej cenią osoby, które spędziły więcej lat za "kierownicą". Czy płeć odgrywa rolę? Zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej, nie może być brana pod uwagę. Zresztą obiegowy stereotyp, który głosi, że kobiety gorzej prowadzą samochód i powodują więcej wypadków, nie ma pokrycia w danych statystycznych. Kobiety pod względem ryzyka ubezpieczeniowego są bardziej bezpiecznymi kierowcami.

W analizie uwzględniono samochody, które w 2012 roku znalazły się wśród najczęściej rejestrowanych w swoich klasach: Ford Fiesta, Opel Astra, Skoda Octavia, Kia Sportage. Źródłami informacji o cenach polis były biura firm ubezpieczeniowych, agenci sprzedający ich polisy, strony internetowe oraz infolinie. Badane ceny to stawki dla klientów indywidualnych nieuwzględniające tzw. pakietów dealerskich i ubezpieczeń dla flot.

miejsce
firma
punkty za miejsca w rankingu
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12-14
Link4
Axa Direct
Proama
Liberty Direct
Allianz
Generali
Hestia
MTU
Benefia
PZU
Uniqa
Warta, Compensa, InterRisk

31
30
14
12
10
9
9
5
4
4
3
0


Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Komentuj:

piesek12 2013-10-14

Ja znalazłem chyba najtańsze na rynku i zadzwoniłem do ubezpieczalni Allianz, że jak mi jeszcze bardziej nie obniżą to się z nimi żegnam i wiecie co? ... jeszcze spuścili bardziej z ceny. Polecam poradnik jak kupić oc na raty przez internet: http://www.kredyt-portal.pl/oc-na-raty.html

~T. 2013-09-29

Takie kalkulatory to pomocne narzędzie. Ja w CUK mam pakiet wykupiony OC i mieszkanie.

piesek12 2013-09-03

Dziwię się ludziom, którzy nie kupują oc przez internet, i nie dają sobie przemówić do rozumu. Ja kupuje oc na raty w Allianz Direct i tańszego jeszcze nie znalazłem nigdzie...

~Raf 2013-07-30

Można też przeliczyć sobie na kalkulatorze CUK

~Tomasz 2013-07-29

Każde TU ma swoją grupę docelową co sprawia ,że dla jednej osoby np liberty będzie najtańsze natomiast dla drugiej Proama. Najlepszej szukając ubezpieczenie skorzystać z jednej z porównywarek np Rankomat.pl. Ja szukając polisy dla swojego samochodu tak własnie zrobiłem i udało mi się zaoszczędzić dość dużo pieniędzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando