mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Najtańsze polisy w firmach typu direct

Najtańsze polisy w firmach typu direct

W czerwcu Polska Izba Motoryzacji dokonała przeglądu cen polis komunikacyjnych w 14 największych firmach ubezpieczeniowych. Najkorzystniejsze stawki oferują firmy directowe, jednak każdorazowo warto sprawdzać różne propozycje, bowiem różnice w stawkach wahają się nawet do kilku tysięcy złotych.

Firmami, które w skali całego kraju mają najbardziej atrakcyjne stawki są towarzystwa wywodzące się z systemu direct: LINK4, AXA Direct, Proama. Obecnie te firmy sprzedają polisy także poprzez agentów ubezpieczeniowych oraz w innych kanałach dystrybucji, np. w bankach czy w komisach samochodowych.

- Firmy ubezpieczeniowe w różny sposób podchodzą do szacowania ryzyka, a w konsekwencji do stawek oraz tego, jakie pojazdy chcą ubezpieczać. Stąd bardzo duże różnice w cenach. Jeśli nawet przy niezbyt drogich autach sięgają kilku tysięcy złotych, można przypuszczać, że niektóre firmy nie chcą ubezpieczać pewnych samochodów i mają mało konkurencyjne stawki. Zawsze warto więc sprawdzać oferty w różnych towarzystwach. Należy także pamiętać, że kupując obowiązkowe OC i dobrowolne autocasco w tej samej firmie możemy liczyć na preferencyjne ceny. I oczywiście zawsze sprawdzajmy zakres oraz warunki ubezpieczenia – mówi Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

PIM zbadała zarówno ceny obowiązkowych polis OC, jak też pakietów OC i AC. Analizie poddano samochody używane oraz kierowców o różnych profilach ryzyka, w różnym wieku oraz z różną historią "szkodowości", która jest jednym z głównych czynników wpływających na ostateczną cenę ubezpieczenia. Łącznie zbadano blisko 1000 cen w siedmiu miastach: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Pile, Częstochowie i Olsztynie.

Dzięki Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu firmy asekuracyjne mogą przy zawieraniu umowy bez problemu sprawdzić, czy i kiedy spowodowaliśmy kolizję lub wypadek drogowy, a więc czy jesteśmy "szkodowym" kierowcą. Jeśli tak – zapłacimy więcej. Nie warto podawać nieprawdziwych informacji na ten temat, bo w przypadku szkody może wiązać się to z odmową wypłaty części odszkodowania. Także miejsce zamieszkania ma istotnie znaczenie. Cena polisy OC w Pile i Warszawie w tej samej firmie może różnić się dwukrotnie. Większe miasta, takie jak Wrocław, Kraków i Poznań to miejsca, gdzie zapłacimy znacznie więcej za ubezpieczenie w porównaniu np. z Olsztynem, czy Częstochową.

Na cenę ubezpieczenia wpływa wiele innych czynników. Nie tylko to, jaki mamy samochód i ile rocznie pokonujemy nim kilometrów, ale także, czy mamy rodzinę i wozimy autem dzieci – wówczas w ocenie ubezpieczyciela jeździmy ostrożniej, a więc zapłacimy mniej za polisę. W przypadku autocasco, ze względu na ryzyko kradzieży, ma znaczenie miejsce parkowania. Preferowane są garaże i strzeżone parkingi. Również nasz wiek, a co za tym idzie doświadczenie w prowadzeniu samochodu jest istotne.
Ubezpieczyciele wyżej cenią osoby, które spędziły więcej lat za "kierownicą". Czy płeć odgrywa rolę? Zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej, nie może być brana pod uwagę. Zresztą obiegowy stereotyp, który głosi, że kobiety gorzej prowadzą samochód i powodują więcej wypadków, nie ma pokrycia w danych statystycznych. Kobiety pod względem ryzyka ubezpieczeniowego są bardziej bezpiecznymi kierowcami.

W analizie uwzględniono samochody, które w 2012 roku znalazły się wśród najczęściej rejestrowanych w swoich klasach: Ford Fiesta, Opel Astra, Skoda Octavia, Kia Sportage. Źródłami informacji o cenach polis były biura firm ubezpieczeniowych, agenci sprzedający ich polisy, strony internetowe oraz infolinie. Badane ceny to stawki dla klientów indywidualnych nieuwzględniające tzw. pakietów dealerskich i ubezpieczeń dla flot.

miejsce
firma
punkty za miejsca w rankingu
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12-14
Link4
Axa Direct
Proama
Liberty Direct
Allianz
Generali
Hestia
MTU
Benefia
PZU
Uniqa
Warta, Compensa, InterRisk

31
30
14
12
10
9
9
5
4
4
3
0


Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

piesek12 2013-10-14

Ja znalazłem chyba najtańsze na rynku i zadzwoniłem do ubezpieczalni Allianz, że jak mi jeszcze bardziej nie obniżą to się z nimi żegnam i wiecie co? ... jeszcze spuścili bardziej z ceny. Polecam poradnik jak kupić oc na raty przez internet: http://www.kredyt-portal.pl/oc-na-raty.html

~T. 2013-09-29

Takie kalkulatory to pomocne narzędzie. Ja w CUK mam pakiet wykupiony OC i mieszkanie.

piesek12 2013-09-03

Dziwię się ludziom, którzy nie kupują oc przez internet, i nie dają sobie przemówić do rozumu. Ja kupuje oc na raty w Allianz Direct i tańszego jeszcze nie znalazłem nigdzie...

~Raf 2013-07-30

Można też przeliczyć sobie na kalkulatorze CUK

~Tomasz 2013-07-29

Każde TU ma swoją grupę docelową co sprawia ,że dla jednej osoby np liberty będzie najtańsze natomiast dla drugiej Proama. Najlepszej szukając ubezpieczenie skorzystać z jednej z porównywarek np Rankomat.pl. Ja szukając polisy dla swojego samochodu tak własnie zrobiłem i udało mi się zaoszczędzić dość dużo pieniędzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.