mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nawet 1800 zł za brak OC

Nawet 1800 zł za brak OC

Zapomniałeś ubezpieczyć swoje auto, wykupiłeś ubezpieczenie, ale po terminie - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może Cię ścigać i nałożyć karę nawet do 1.800 zł.

Choć teoretycznie trudno zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu - jeśli mieliśmy już wcześniej ubezieczone auto, zakład ubezpieczeń w stosownym terminie odezwie się do nas z przypomnieniem o konieczności zapłacenia składki, przy kupnie samochodu bez ważnej polisy OC nie zarejestrujemy samochodu - to jednak takie sytuacje zdarzają się i to wcale nie tak rzadko. Również wiele osób myśli, że jeśli nie używa samochodu, to nie ma obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nic bardziej mylnego.

Wprowadzone od początku tego roku kary za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego są niższe od obowiązujących w zeszłym roku. To następstwo mocnej złotówki. Opłaty za brak OC naliczane są bowiem w euro a następnie przeliczane na złotówki wg kursu NBP w pierwszym dniu roboczym nowego roku.

Wysokość grzywny za brak ważnej polisy OC uzależniona jest od okresu pozostawania bez tej ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli okres ten nie przekracza 3 dni, wówczas kara wynosi 360 zł. W przypadku, gdy okres ten nie przekracza 14 dni karna opłata może wynieść 900 zł, a przy większym opóźnieniu z wykupieniem obowiązkowej polisy trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty 1.800 zł. W przypadku aut ciężarowych i autobusów wysokości kar wynoszą odpowiednio 580, 1.440 i 2.880 zł, zaś dla pozostałych pojazdów - 70, 180 i 360 zł.

Fakt niezapłacenia OC najczęściej wychodzi na jaw podczas kontroli drogowej. Uprawnione do tego są Policja, organy celne, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego. Jeśli podczas takiej kontroli nie będziemy posiadać ważnej polisy OC, nasze auto może zostać zatrzymane, a sprawa zostanie skierowana do wyjaśnienia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo grozi nam mandat w wysokości 100 zł, a do tego dochodzą koszty odholowania samochodu na parking.

Kontrolę posiadania ważnego OC może przeprowadzić także wydział komunikacji oraz sam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Tematy w artykule: ubezpieczenia

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

~Rożek 2008-09-23

Co to znaczy brak oc? Jak się nie wypowie to automatycznie jest przedłużane na następy rok! Czyli oc jest jest tylko zaległość w składkach. Teraz pytanie jak jest sprecyzowane prawo?

~Al 2008-01-10

Chory kraj, w niemczech mozna wyrejestrowac czasowo auto lub wykupić np tablice na sam okres letni i tylko wtedy płaci sie (lub nie) podatki itp A u Nas czy jeżdżę czy nie jeżdzę i tak ze mnie drą kase. Chciałbym mieć np jakiegoś starego Jeepa na zime a w lecie jeździc czymś innym ale OC muszę płacić i tak za rok - jakim prawem !?!? To samo sie tyczy jak chce sprzedać auto, niektóre idą od ręki a niektóre stoja wkomisie po kilka miesięcy - no i tez musze płacić OC - za co?? Tj tzw "podatek" od tzw "luksusu" jakim ciągle u nas wydaje się być posiadanie 4 kółek.. Ehhh

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.