mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie będą zabierać prawka za alimenty

Nie będą zabierać prawka za alimenty

We wczorajszym wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis, zgodnie z którym osobom, które zalegały z zapłatą alimentów, można było odebrać prawo jazdy.

Nie będą zabierać prawka za alimenty
Wyrok Trybunału był odpowiedzią na pytanie prawne zadane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w związku z zatrzymaniem prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu przez prezydenta miasta Łodzi. Osoba ta odwoływała się od tej decyzji wpierw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do WSA, argumentując zaległości swoją trudną sytuacją materialną oraz tym, że utrata uprawnień do prowadzenia samochodu może jeszcze zwiększyć jego zadłużenie.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego badany przepis (art. 5 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej) jest niezgodny z konstytucją (jej art. 2 i art. 31 ust. 3).

Zdaniem TK zatrzymanie prawa jazdy przewidziane w ustawie powinno służyć realizacji podstawowego celu, jakim jest zapewnienie skuteczności w egzekwowaniu alimentów. A takiego celu nie można osiągnąć poprzez zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi, którego aktywność zawodowa łączy się niejednokrotnie z posiadaniem prawa jazdy.

O ile bezspornym dla osiągnięcia wskazanego wyżej celu pozostaje stosowanie różnych środków aktywizacji zawodowej wobec dłużników alimentacyjnych (w tym przewidziane w ustawie kierowanie dłużnika alimentacyjnego do prac organizowanych na zasadach robót publicznych), o tyle zatrzymanie prawa jazdy nie służy jednoznacznie i każdorazowo celowi zamierzonemu przez ustawodawcę.

Ponadto, jak uzasadniał to Trybunał Konstytucyjny, naruszona została zasada sprawiedliwości procedury. Brak stosownego trybu odwoławczego sprawia, że inicjatywy organu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) dotyczące zatrzymania prawa jazdy mogą mieć charakter niedostatecznie zweryfikowany, a nawet arbitralny.

Wyrok TK sprawia, iż osoby, którym odebrano na podstawie tego przepisu prawo jazdy, będą mogły się teraz ubiegać o jego zwrot.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.