Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie będzie 500-złotowej opłaty recyklingowej

Nie będzie 500-złotowej opłaty recyklingowej

Sprowadzanie do kraju używanych samochodów będzie od stycznia tańsze o 500 zł. Likwidacja opłaty recyklingowej to, z punktu widzenia kierowców, najważniejsza zmiana znowelizowanej ustawy o recyklingu pojazdów.

Nie będzie 500-złotowej opłaty recyklingowej
Posłowie zaakceptowali wczoraj poprawki Senatu do znowelizowanej ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw. Przyjęto wszystkie 15 poprawek - w większości doprecyzowujących, poza jedną, która dotyczyła terminu wejścia w życie tych zmian. Posłowie chcieli pierwotnie, by nowelizacja zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., jednak ostatecznie zmiany wejdą w życie rok wcześniej. Chodzi o to, by do Trybunału Sprawiedliwości nie trafiła skarga na Polskę za opóźnienia we wdrożeniu przepisów dyrektywy unijnej 2000/53/WE. Według autorów zmian, nowe rozwiązania mają na celu likwidację szarej strefy demontażu pojazdów i wsparcie legalnych stacji.

Według obecnie obowiązujących przepisów, stacje demontażu nie pobierają opłat za przyjmowane do recyklingu pojazdy zarejestrowane w Polsce. Komisja Europejska chce jednak, by zwolnienie z opłat dotyczyło wszystkich właścicieli aut zarejestrowanych w krajach UE.

Ustawa zobowiązuje podmioty profesjonalnie wprowadzające pojazdy na rynek polski (w tym np. dealerów samochodowych i właścicieli komisów) do organizowania krajowej sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podmioty wprowadzające więcej niż 1000 pojazdów rocznie będą zobowiązane do zapewnienia sieci składającej się z co najmniej 3 stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów w każdym województwie - oznacza to konieczność zapewnienia co najmniej 48 stacji w skali kraju. Wprowadzający mniej niż 1000 pojazdów rocznie będą zobowiązani do zapewnienia sieci składającej się co najmniej z 3 stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów, położonych w różnych miejscowościach.

Nowelizacja przewiduje ponadto, że właściciele komisów i osoby indywidualne zostaną zwolnieni z opłaty recyklingowej, w wysokości 500 zł, ponoszonej za każdy używany pojazd sprowadzony do Polski. Ustawa wprowadza generalną zasadę, że prowadzący stacje demontażu – przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego – nie będą pobierać opłaty od jego właściciela.

Ustawa wprowadza również opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu pojazdów. Opłata taka będzie wnoszona do urzędu marszałkowskiego, a następnie przekazywana do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wpływy z niej, w wysokości 5 proc., będą dochodem województwa. Ponadto, nowe przepisy zobowiązują NFOŚiGW do przeznaczania środków pochodzących z kar i opłat m.in. na wspieranie działań zapobiegających nielegalnemu demontażowi.

Proponowane zmiany były krytykowane na kolejnych etapach procesu legislacyjnego przez przedstawicieli branży recyklingowej. Według nich nowe przepisy uderzą w firmy działające w tej branży, poprzez wprowadzenie wyśrubowanych limitów odzysku i wysokich kar za ich niedotrzymanie i nie wpłyną znacząco na likwidację szarej strefy.

Nowelizacja trafi teraz na biurko prezydenta.

Podobne wiadomości:

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Aktualności 2016-05-07

Komentuj:

~lobuzbodzio 2015-06-04

Coś jest niezgodne i karane przez unię ale nadal pobierają opłatę powinni wręcz oddać co pobrali a nie nadal okradać nas biedny naród by potem kary uni płacić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Tylko rok trwała produkcja elektrycznej odmiany supersportowego samochodu Audi. Przez niską sprzedaż tego modelu, zostanie on odesłany do lamusa. Czy tak kończy się świetlana przyszłość dla supersportowych "elektryków"?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj