mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie będzie opłaty recyklingowej

Nie będzie opłaty recyklingowej

Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów zakłada likwidację opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł oraz darmowe złomowanie wycofanych aut. Na zmianach w prawie suchej nitki nie zostawiają jednak przedstawiciele branży recyklingu.

Nie będzie opłaty recyklingowej
Przyjęta w piątek przez posłów znowelizowana ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw ma dostosować polskie prawo w tym obszarze do wytycznych unijnych (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE).

Nowelizacja ma głównie na celu likwidację tzw. szarej strefy demontażu pojazdów, a tym samym wsparcie legalnych stacji. Ustawa zobowiązuje podmioty profesjonalnie wprowadzające pojazdy na rynek polski (w tym np. dealerów samochodowych i właścicieli komisów) do organizowania krajowej sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podmioty wprowadzające więcej niż 1000 pojazdów rocznie będą zobowiązane do zapewnienia sieci składającej się z co najmniej 3 stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów w województwie - oznacza to konieczność zapewnienia co najmniej 48 stacji. Wprowadzający mniej niż 1000 pojazdów rocznie będą zobowiązani do zapewnienia sieci składającej się co najmniej z 3 stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów, położonych w różnych miejscowościach.

Nowelizacja przewiduje też, że właściciele komisów i osoby indywidualne zostaną zwolnieni z opłaty recyklingowej, w wysokości 500 zł, ponoszonej za każdy używany pojazd sprowadzony do Polski. Ustawa wprowadza także generalną zasadę, że prowadzący stacje demontażu – przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego – nie będą pobierać opłaty od jego właściciela.

Jednocześnie nowelizacja określa wyjątki od tej zasady. W odniesieniu do prowadzących stacje demontażu ustawa wprowadza opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu pojazdów. Opłata taka będzie wnoszona do urzędu marszałkowskiego, a następnie przekazywana do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wpływy z niej, w wysokości 5 proc., będą dochodem województwa. Ponadto, nowe przepisy zobowiązują NFOŚiGW do przeznaczania środków pochodzących z kar i opłat m.in. na wspieranie działań zapobiegających nielegalnemu demontażowi.

O odrzucenie zmian w całości apelowała branża recyklingowa. W liście otwartym skierowanym do posłów możemy przeczytać m.in. iż "część zmian uważamy za szkodliwą dla branży i nie do zaakceptowania przez nasze środowisko". Krytycznie oceniana jest wyłączna odpowiedzialność prowadzących stacje demontażu za osiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu, którzy muszą się liczyć również z odpowiedzialnością finansową za nieosiągnięcie wymaganych poziomów, a także likwidacja dopłat do demontażu oraz brak systemu, zapewniającego wszystkim prowadzącym stacje demontażu zwrotu kosztów przetwarzania pojazdów.

Branża krytycznie ocenia również likwidację 500-złotowej opłaty recyklingowej i żałuje, że nie udało się wprowadzić tzw. systemu 500 za 500, w którym tzw. opłatę depozytową mógłby odzyskać ostatni użytkownik pojazdu. Zdaniem ekspertów rynkowych przyjęte zmiany mogą doprowadzić do wzrostu szarej strefy w tym obszarze, choć już dziś nie jest z tym najlepiej - zaledwie ok. 40 proc. pojazdów wycofanych z eksploatacji trafia do legalnych punktów zbiórki

Nowelizacja będzie teraz przedmiotem prac Senatu.


Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.