mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie będziemy sami tankować autogazu

Nie będziemy sami tankować autogazu

Ministerstwo Infrastruktury blokuje możliwość samodzielnego tankowania autogazu na stacjach, niwecząc możliwość obniżenia jego ceny - informuje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Nie będziemy sami tankować autogazu
Choć na niektórych stacjach benzynowych obsługa pomaga nam zatankować paliwo, to jednak na większości sami musimy się uporać z tym zadaniem. Całkowicie inaczej jest natomiast w przypadku autogazu, gdzie przepisy zabraniają samodzielnego napełniania zbiorników i każdorazowo musimy korzystać z pomocy wyszkolonego pracownika stacji benzynowej. Zaledwie kilka miesięcy temu wydawało się, że całkiem realna jest możliwość zmiany w tym temacie - Ministerstwo Gospodarki potwierdziło, że zgodnie z prawem samoobsługa przy tankowaniu autogazu jest dozwolona.

Niestety, radość niektórych była przedwczesna - Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się na taki finał.

Wiosną tego roku w resorcie przygotowano projekt rozporządzenia, które wyklucza możliwość samoobsługowego tankowania pojazdów autogazem (LPG) przez kierowców na stacjach paliw. W myśl tego projektu, zbiorniki LPG mogą napełniać tylko osoby posiadające stosowne uprawnienia wydane przez TDT potwierdzające kwalifikacje niezbędne do wykonywania tych czynności.

Co to oznacza dla kierowców? Według firm paliwowych wprowadzenie samoobsługi przy tankowaniu autogazu mogłoby oznaczać ceny niższe o 5-10 groszy/litr.

No cóż, nie będzie trudnym znaleźć instytucję, która zajmie się zorganizowaniem systemu szkoleń wymaganych przy tankowaniu LPG... Zapłacą za to kierowcy, tankujący tani w zamierzeniu autogaz, a także operatorzy stacji paliw, którzy nie mogą wprowadzać w Polsce stosowanych w innych państwach form sprzedaży paliw.

Dziwić musi brak zrozumienia ze strony urzędników, że ich decyzje przekładają się na wzrost cen paliw. Warto dodać, że firmy paliwowe rozpoczęły już prace dostosowawcze do samodzielnego tankowania autogazu na swoich stacjach paliw, m.in. inwestując znaczne środki finansowe w zakup najnowocześniejszych na rynku, bardzo bezpiecznych i wygodnych w użyciu pistoletów do tankowania.
Na koniec warto wspomnieć, że samoobsługowe tankowanie autogazu jest powszechne we wszystkich państwach tzw. starej Unii. Odpowiednio wdrożone nie łączy się to z żadnym dodatkowym niebezpieczeństwem, na co wyraźnie wskazują statystyki wypadków. Obsługa pistoletów nalewczych na stacjach paliw jest bezpieczniejsza, niż obsługa zwykłej, domowej kuchenki gazowej czy butli z gazem LPG, do czego żadne uprawnienia nie są wymagane.

Niestety, przez kaprys urzędników polscy kierowcy długo jeszcze nie będą mieli okazji się o tym przekonać. A może w ramach Polskiej Prezydencji zaproponujemy Unii nowe prawo, nakazujące obowiązkowe szkolenia i egzaminy dla wszystkich, którzy obsługują kuchenki gazowe?

Podobne wiadomości:

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Aktualności 2016-02-06

Paliwo najtańsze od lat!

Paliwo najtańsze od lat!

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

~alfredo 2011-09-15

urzędnicy ministerstwa infrastruktury patrzą na możliwość tankowania gazu ze swojej pozycji, a że ich zdolności do wszelkich czynności są marne i wymagają pomocy ekspertów to i tak prosta czynność jak tankowanie gazu wydaje się im nie możliwa do wykonania a że przy okazji da się zarobić znajomym i samemu się coś zarobi to tylko plus dla nich

aaa 2011-09-03

Coraz więcej koncesji, pozwoleń, zezwoleń. A gospodarka leży i kwiczy. No ale o to chodzi obu ekipom.

~Cholera, czy w Polsce jedna, mala grupa... 2011-09-02

szemranych lobbystow, organizujacych szkolenia w jakiejs dziedzinie, wspierana przez oplacanych przez siebie urzednikow, musi zyc koszt spoleczenstwa? Jak dlugo jeszcze ? Do konca rzadow PO ?

kiier 2011-08-26

U Czechów nie zatankujemy wszędzie sami gazu.

~andrzej 2011-08-26

w Czechach, Niemczech sami zatankujemy LPG, że tylko wspomnę o naszych najbliższych sąsiadach, a my oczywiście 100 lat za murzynami

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.