mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie ma mowy o podwójnej akcyzie

Nie ma mowy o podwójnej akcyzie

Pojawiające się w niektórych polskich mediach informacje, jakoby każda sprzedaż niezarejestrowanego samochodu używanego podlegała akcyzie jest niezgodna z prawdą - dementuje Ministerstwo Finansów.

Sytuacja taka miałaby mieć miejsce, gdyby sprowadzony zza granicy samochód używany, od którego zapłacony został już podatek akcyzowy, zostałby sprzedany przed jego pierwszą rejestracją. Nabywca także byłby zobowiązany do zapłaty akcyzy. Teoretycznie taka procedura mogłaby odbyć się wielokrotnie, dopóki auto nie zostałoby w końcu zarejestrowane.
 
Okazuje się, iż powyższe dywagacje mijają się z prawdą. Choć obowiązujące przepisy ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), a dokładniej art. 80 ust. 1, mówią, iż akcyzie podlega każda sprzedaż samochodu osobowego niezarejestrowanego w kraju, to jednak podatnik ma możliwość uwzględnienia zapłaconego podatku na wcześniejszym etapie obrotu. Zgodnie z art. 79 ustawy o podatku akcyzowym, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu. Przepis ten dotyczy zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych.
 
Jeśli więc podatnik będzie w stanie udokumentować fakt zapłacenia podatku akcyzowego przez poprzedniego właściciela, to będzie mógł skorzystać z przysługującego mu prawa do obniżenia tego podatku.
 

Komentuj:

~zamieszanie 2006-11-19

Niestety ale artykuł opisuje prawdę , jesli opłacimy podatek akcyzowy i sprzedamy samochochód przed rejestracja , to spoczywa na sprzedającym w polsce obowiązek ponownego przeliczenia podatku zgodnie z umową przedazy w polsce pomniejszoną o poprzednio zaplacony podatek inaczej opłaca róznicę pomiędzy zapłaconym i należnym .

~arek z. 2006-10-09

bzdure totalną tu wypisujesz, moj kuzyn zrobil dokladnie tak, za porada jakiegos swojego znajomego i w ten sposob nie placil wogole akcyzy czy jakąs tam malutką - więc nie pisz jak jest, skoro nie masz o tym zielonego pojecia

~Piękny LOLO 2006-10-05

Srrranie w banie. Podatnik ma prawo do obniżenia podatku ale tylko wtedy gdy jest tzw zarejestrowanym płatnikiem podatku akcyzowego wedle naszych chorych przepisów. Więc szary kowalski nie ma do tego prawa. Wiem bo już zapłaciłem kare i odsetki i akcyze wtórną od sprzedaży samochodu przed rejestracją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.