mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie masz OC - odholują Ci auto!

Nie masz OC - odholują Ci auto!

Gdyby to kierowcy mogli stanowić bezpośrednio prawo w naszym kraju, to taka kara spotykałaby tych, którzy poruszaliby się samochodem bez ważnej polisy OC. Co ciekawe, już kiedyś taka kara obowiązywała w naszym kraju.

Nie masz OC - odholują Ci auto!
Ponad połowa Polaków jest za ponownym wprowadzeniem przepisu zobowiązującego policję do odholowania auta, gdy osoba prowadząca pojazd nie posiada aktualnej polisy OC - wynika z najnowszych badań UFG.

Kierowca mógłby odzyskać samochód, ale i motocykl czy ciągnik, i kontynuować podróż dopiero po okazaniu ważnego ubezpieczenia. Przepis taki obowiązywał w Polsce jeszcze przed czterema laty, ale Parlament wykreślił go na wniosek sejmowej komisji Przyjazne Państwo.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach może poruszać się około 250 tysięcy pojazdów bez OC, czyli około 1 procent pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju. Za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych płacą m.in. inni kierowcy, którzy sumiennie wykupują to ubezpieczenie. Fundusz zapytał więc Polaków o sposoby na ograniczenie liczby nieubezpieczonych.

Również ponad połowa ankietowanych (56 proc.) jest za tym, żeby kara za brak OC była naliczana za każdy dzień bez tej ochrony ubezpieczeniowej. Co ciekawe, osoby które na co dzień jeżdżą samochodem są tu bardziej restrykcyjne – aż 63 procent jest za naliczaniem sankcji za każdy dzień luki w ubezpieczeniu. Takie rozwiązanie – zdaniem badanych - lepiej dyscyplinowałoby kierowców do kupowania aktualnej polisy i przyczyniłoby się do bardziej skutecznego egzekwowania obowiązku zakupu tego ubezpieczenia. Zakładając hipotetycznie, że za dzień przerwy w OC groziłaby kara w wysokości np. 70 złotych – właściciel pojazdu któremu przytrafi się 14 dniowa przerwa w ubezpieczeniu, płaciłby 980 złotych kary, ale już osoba która spóźniła się o 6 miesięcy musiałaby zapłacić ponad 12 tys. złotych.
 
Mniej restrykcyjnie badani podchodzą natomiast do recydywistów, czyli osób po raz kolejny złapanych na prowadzeniu pojazdu bez ważnej polisy OC. Za wprowadzeniem dla nich np. zakazu prowadzenia pojazdów jest 39 proc. badanych, 54 proc. jest temu przeciwna, a 7 proc. nie ma zdania.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Aldik 2014-01-16

Ale przecież chodzi tylko o kase, to i tak nic nie zmieni, kto nie ma na OC ten i nie ma na kary.. A na holowaniu i tak ktoś musi zarobić. Jak "Ty" masz OC to i tak bez rożnicy czy wjedziesz kogoś bez czy ten ktoś w Ciebie wjedzie - zapłaci fundusz, który i tak trzepie niezłą kasę... Chodzi tylko o to aby straszyć ludzi aby więcej płacili ... Zmniejszyć stawki zmniejszy się liczba ludzi bez oc..

~robin 2014-01-16

"Przepis taki obowiązywał w Polsce jeszcze przed czterema laty, ale Parlament wykreślił go na wniosek sejmowej komisji Przyjazne Państwo. " Co za debile ?!?!?! Gdzie tu "przyjazne państwo" jeżeli więcej z takiego delikwenta bez OC STRAT/PROBLEMÓW/etc. niż korzyści ?!?!?!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando