mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie masz OC - zapłacisz więcej!

Nie masz OC - zapłacisz więcej!

Od stycznia ponownie wzrosną kary dla kierowców za brak OC. Maksymalna stawka dla właściciela samochodu osobowego wynosić będzie 3.360 zł. To jednak nie koniec złych wiadomości dla unikających wykupienia tej polisy. Rośnie wykrywalność kierowców poruszających się bez tego obowiązkowego ubezpieczenia.

Nie masz OC - zapłacisz więcej!
Kary za brak OC ustalane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Podstawowa kara dla auta osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z kolei dla ciężarówek - trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia przyszłego roku brak ważnej polisy OC przez dłużej niż dwa tygodnie będzie kosztować właściciela auta osobowego 3.360 zł, tj. o 160 zł więcej niż do końca grudnia. Odpowiednio wzrosną także karne opłaty za krótsze okresy pozostawania bez ważnego OC - 670 zł za brak polisy do 3 dni i 1.680 zł za brak polisy od 4 do 14 dni.

gradacja kary
samochody osobowe
samochody ciężarowe, autobusy
inne pojazdy
20142013
2014
2013
2014
2013
100%
3.360
3.200
5.040
4.800560
530
50%
1.680
1.600
2.520
2.400
280
270
20%
670
640
1.010
960
110
110


Wyższe kary nie są jedynym utrapieniem kierowców. Zarówno policja, jak i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz częściej wykrywają przypadki braku polisy OC. Kontrole Funduszu – m.in. wykrywanie przerw w ubezpieczeniu - odbywają się w oparciu o ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych OC i AC, czyli Ośrodek Informacji UFG. W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku – tylko dzięki analizie informacji w bazie Funduszu – wykryto brak polisy OC u prawie 5 tysięcy kierowców.

- Natomiast od policji najwięcej przypadków faktycznego braku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów otrzymujemy z komend w województwie wielkopolskim i dolnośląskim - mówi Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W rankingu tym brane są pod uwagę przypadki rzeczywistego ujawnienia braku OC (niewykupienie ubezpieczenia), a nie tylko nieposiadanie polisy w chwili kontroli drogowej. Z kolei w liczbie wszystkich nadsyłanych do Funduszu zawiadomień o braku OC przodują komendy z województwa mazowieckiego i śląskiego.

W trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku Fundusz otrzymał ponad 50 tys. zawiadomień o braku OC (przede wszystkim od policji – 27 tys. i od organów ds. rejestracji pojazdów – 7 tys.). W tym czasie UFG wezwał do zapłaty kary za brak OC prawie 34 tys. właścicieli pojazdów (20 tys. w analogicznym okresie poprzedniego roku), z czego prawie 70 proc. było wynikiem zawiadomień od instytucji zewnętrznych, zaś reszta – z kontroli własnych UFG.  

Średni okres windykacji kary sięga trzech lat. Przy braku dobrowolnej zapłaty jest ona ściągana przez urząd skarbowy w trybie egzekucji administracyjnej. W końcu września tego roku Fundusz prowadził ponad 91 tys. spraw o zapłatę kary za brak OC. Przy czym kara to nie jedyna konsekwencja niewykupienia tej polisy. Spowodowanie wypadku nieubezpieczonym pojazdem powoduje dalsze skutki finansowe dla jego właściciela. Zarówno on, jak i sprawca wypadku, muszą zwrócić UFG odszkodowanie, które Fundusz wypłaci ofiarom tego zdarzenia. Na koniec trzeciego kwartału  2013 roku UFG prowadził łącznie 17,2 tys. postępowań o zwrot wypłaconych odszkodowań za wypadki spowodowane pojazdami bez OC (16,5 tys. przed rokiem). Wartość prowadzonych postępowań windykacyjnych o zwrot tych odszkodowań, przekracza  155 mln zł (o ponad 10 proc. więcej niż przed rokiem).

Przypominamy, że...
...właściciele pojazdów mechanicznych (podlegających rejestracji) mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli tego nie zrobią to ich auta, ciężarówki, ciągniki, motocykle, motorowery itp., poruszają się po drogach nielegalnie. Obowiązek ubezpieczenia dotyczy pojazdów, bez względu na ich stan techniczny i to, jak często poruszają się po drogach. Polisa OC chroni właściciela pojazdu i sprawcę wypadku przed finansowymi konsekwencjami spowodowanej kolizji. Jednocześnie z tej polisy  odszkodowanie otrzymują ofiary wypadku spowodowanego przez nieubezpieczony pojazd.

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~paja 2013-11-07

co z autami powyżej 3500 dmc które można czasowo wyrejestrować a i tak karzą sobie płacić jakieś oc ...?

Aldik 2013-11-07

Ja często zmieniam auta i często stoją nieużywane w oczekiwaniu na nowego nabywce - może by wreszcie umożliwić czasowe wyrejestrowanie tak jak to jest np w niemczech ? W dzisiejszych czasach tanio można kupić np cabrio ale opłacać trzeba za cały rok a w zimę stoi !?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.