mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie odliczymy całego VAT-u

Nie odliczymy całego VAT-u

Propozycja rządu dotycząca możliwości odliczenia całego podatku VAT przy zakupie samochodu wykorzystywanego do prowadzonej działalności nie wejdzie w życie. Przynajmniej na razie.

W poniedziałek Komitet Rady Ministrów rekomendował rządowi projekt zmian w systemie podatkowym, jakie mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Na dzisiejszym posiedzeniu zapewne zostaną one zaaprobowane przez wszystkich członków gabinetu premiera i trafią do dalszych prac legislacyjnych.
 
Okazuje się, iż w porównaniu do ostatnich propozycji nowelizacji polskiego prawa podatkowego pojawiło się sporo zmian. Głównie wynikają one z tego, iż Ministerstwo Finansów obawia się o poziom dochodów budżetowych, dlatego niektóre propozycje zostały odłożone w czasie. Co najgorsze, nie tylko nie zmniejszą się obciążenia wielu grup podatkowych, ale zapowiadane uproszczenie całego systemu także nie zostanie w pełni zrealizowane.
 
Jedną z mniej przyjemnych informacji dla wszystkich chyba firm jest rezygnacja z wprowadzenia możliwości odliczenia pełnego VAT przy zakupie samochodów do firmy. Pozostaną obecnie obowiązujące przepisy, a więc możliwość odliczenia jedynie 60% podatku VAT wykazanego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Oczywiście poza grupą aut wymienionych w ustawie, dla której przysługuje prawo do odliczenia całości podatku. Są to m.in. pojazdy ciężarowe (o dmc powyżej 3,5 tony), pickupy, do przewozu minimum 10 osób, specjalne, auta z jednym rzędem siedzeń i z trwale oddzieloną przestrzenią bagażową oraz auta z więcej niż jednym rzędem siedzeń i trwale oddzieloną przestrzenią bagażową, której długość jest większa od połowy długości auta liczonej wewnątrz.
 
Cóż to oznacza dla branży samochodowej na polskim rynku? Upadł jeden z możliwych sposobów choćby pewnego ożywienia rynku aut nowych. Zakupy samochodów dla firm pozostały obecnie jedną z niewielu "desek ratunkowych" dla wielu dealerów. Decyzja rządu spowoduje, iż jeszcze wielu przedsiębiorców wstrzyma się z decyzją zakupu lub wymiany swoich aut przez jakiś czas.
 
Tematy w artykule: VAT

Podobne wiadomości:

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca...

Finanse i prawo 2014-03-14

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Premiery 2014-07-22

Komentuj:

~Iti 2006-06-14

~aaaa 2006-06-09

no i bardzo dobrze

~marek p. 2006-06-07

bo obiecać to łatwo, a nawet bardzo łatwe, ale wywiązać się poźniej z tych obietnic to juz padaka, i jeszcze sie bedą kręcić, mądrzyć, nie powiedzą wprost ze mieli np zle prognozy tylko ze to wina wszystkich innych. No ale tak samo bylo przy kazdych innych rządach niestety...

~kuba 2006-06-06

no tak jak zwykle, naobiecywali sie i... na tym sie skonczylo!! i jak w tym kraju kupic nowe auto...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross