mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie odliczymy całego VAT-u

Nie odliczymy całego VAT-u

Propozycja rządu dotycząca możliwości odliczenia całego podatku VAT przy zakupie samochodu wykorzystywanego do prowadzonej działalności nie wejdzie w życie. Przynajmniej na razie.

W poniedziałek Komitet Rady Ministrów rekomendował rządowi projekt zmian w systemie podatkowym, jakie mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Na dzisiejszym posiedzeniu zapewne zostaną one zaaprobowane przez wszystkich członków gabinetu premiera i trafią do dalszych prac legislacyjnych.
 
Okazuje się, iż w porównaniu do ostatnich propozycji nowelizacji polskiego prawa podatkowego pojawiło się sporo zmian. Głównie wynikają one z tego, iż Ministerstwo Finansów obawia się o poziom dochodów budżetowych, dlatego niektóre propozycje zostały odłożone w czasie. Co najgorsze, nie tylko nie zmniejszą się obciążenia wielu grup podatkowych, ale zapowiadane uproszczenie całego systemu także nie zostanie w pełni zrealizowane.
 
Jedną z mniej przyjemnych informacji dla wszystkich chyba firm jest rezygnacja z wprowadzenia możliwości odliczenia pełnego VAT przy zakupie samochodów do firmy. Pozostaną obecnie obowiązujące przepisy, a więc możliwość odliczenia jedynie 60% podatku VAT wykazanego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Oczywiście poza grupą aut wymienionych w ustawie, dla której przysługuje prawo do odliczenia całości podatku. Są to m.in. pojazdy ciężarowe (o dmc powyżej 3,5 tony), pickupy, do przewozu minimum 10 osób, specjalne, auta z jednym rzędem siedzeń i z trwale oddzieloną przestrzenią bagażową oraz auta z więcej niż jednym rzędem siedzeń i trwale oddzieloną przestrzenią bagażową, której długość jest większa od połowy długości auta liczonej wewnątrz.
 
Cóż to oznacza dla branży samochodowej na polskim rynku? Upadł jeden z możliwych sposobów choćby pewnego ożywienia rynku aut nowych. Zakupy samochodów dla firm pozostały obecnie jedną z niewielu "desek ratunkowych" dla wielu dealerów. Decyzja rządu spowoduje, iż jeszcze wielu przedsiębiorców wstrzyma się z decyzją zakupu lub wymiany swoich aut przez jakiś czas.
 
Tematy w artykule: VAT

Podobne wiadomości:

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca...

Finanse i prawo 2014-03-14

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Premiery 2014-07-22

Komentuj:

~Iti 2006-06-14

~aaaa 2006-06-09

no i bardzo dobrze

~marek p. 2006-06-07

bo obiecać to łatwo, a nawet bardzo łatwe, ale wywiązać się poźniej z tych obietnic to juz padaka, i jeszcze sie bedą kręcić, mądrzyć, nie powiedzą wprost ze mieli np zle prognozy tylko ze to wina wszystkich innych. No ale tak samo bylo przy kazdych innych rządach niestety...

~kuba 2006-06-06

no tak jak zwykle, naobiecywali sie i... na tym sie skonczylo!! i jak w tym kraju kupic nowe auto...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.