mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie płacisz alimentów - nie pojedziesz!

Nie płacisz alimentów - nie pojedziesz!

Osoby zalegające ze spłatą alimentów mogą stracić prawo jazdy. Takie narzędzie nadaje starostom ustawa, a Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by było ono częściej w użytku.

Czy potencjalni dłużnicy alimentacyjni mają zacząć się bać? Teoretycznie tak, choć w praktyce zabranie prawa jazdy z tego tytułu musi być poprzedzone dość długą procedurą. I może to właśnie decyduje, iż jak na razie niewiele osób przekonało się osobiście o sile tego przepisu. Regulacje odnoszące się do postępowania wobec dłużników alimentacyjnych weszły w życie 1 czerwca 2005 r., ale stosowane de facto zaczęły być dopiero po 1 września 2005 r. Dotyczą one wszystkich dłużników, wobec których egzekucja jest bezskuteczna, a nie tylko tych przypadków, w których została udzielona zaliczka alimentacyjna. W ostatnich czterech miesiącach ubiegłego roku do starostów trafiło tylko 285 wniosków o zatrzymanie prawa jazdy (najwięcej w grudniu - 248) oraz 199 wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy w trybie ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.
 
Zabranie prawa jazdy grozi w sytuacji, gdy dłużnik nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, a egzekucja komornicza okazuje się bezskuteczna. Wówczas, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego u dłużnika, gdy nie może on wywiązać się ze swych zobowiązań z powodu braku zatrudnienia i nie ma możliwości jego aktywizacji zawodowej, może zostać skierowany do robót publicznych. I jeśli dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie takiego wywiadu, odmawia lub uchyla się od podjęcia prac wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika może skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy.
 
O zwrot zatrzymanego prawa jazdy można się starać po ustaniu przyczyn jego zatrzymania, a więc np. w momencie podjęcia pracy na zasadzie robót publicznych.
 
Oczywiście może się pojawić pytanie, czy zabranie prawa jazdy jest adekwatnym środkiem do walki z osobami nie płacącymi alimentów. Z jednej strony każdy sposób wydaje się być dobry, obciążenia budżetu państwa z tytułu wypłat alimentów wynoszą bowiem prawie 8 miliardów złotych. Jednak nasuwają się też od razu wątpliwości, czemu środkiem przymusu staje się groźba utraty akurat prawa jazdy, które, bądź co bądź, bardzo często jest jednym z narzędzi pracy.   
 

Komentuj:

~ojciec 2006-05-04

a co ma piernik do wiatraka????? dlaczego, jesli sie uchylam od placenia alimentow maja zabrac mi prawko? a czy nikt sie nie zastanowil, ze moze sluzyc ono jako narzedzie pracy? bez ktorego na ewentrualna prace nie ma co liczyc. A moze lepiej zabierac paszport????

~Małgorzata 2006-05-02

To dobre narzędzie - powinno!!!!! być używane powszechnie. Znam tatusiów którzy dużo energii wkładają w to żeby tylko nie zapłacić dziecku alimentów ( w końcu od czego ma matkę )pracują na czarno, wyzbyli się domu, samochód zarejestrowali na konkubinę .....biedacy... zaległości rosną , komornik rozkłada ręce , koledzy dopingują i wszyscy mają dobry ubaw. A dzieci .... a matka.... kogo to obchdzi... No nie,.... są przecież , ustawy, instutucje... ale same dla siebie(zmniejszają bezrobocie).. To dobry instrument, proszę dopilnować aby był wykorzystany

~matka 2006-04-29

I bardzo dobrze-jak buchaj spłodził dziecko to niech płaci a jak się uchyla to niech chodzi piechotą-szybko będą płacili, tylko żeby administracja przestrzegała to prawo. Panie Ziobro niech Pan zacznie działać, a nie tylko gadać

~obserwator 2006-04-28

i bardzo dobrze jak nie płaci taki jeden z drugim,a chcialo mu sie zmajstrowac dzieciaka i nie dbac o jego utrzymanie - jesli ma srodki, auto, mieszkanie a unika płacenia to ciach i po prawku i szybkio, oj szybko bedzie placic

~obywatel TEGO kraju 2006-04-27

te posły to jednak wyrafinowane ludzie...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.